niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Historia / Jest Takie Miejsce: Tajemniczy budynek w środku lasu

Jest Takie Miejsce: Tajemniczy budynek w środku lasu

Budyneczek z czerwonej cegły ukryty w środku lasu ma 105 lat. Nieliczni wiedzą o istnieniu ujęcia wody „Granica”. To właśnie przez ten obiekt w 1951 roku trzeba było na nowo ustalać granicę pomiędzy PRL a NRD. W wyremontowanym budynku zachowała się oryginalna więźba dachowa i sufity. W tym odcinku programu „Jest Takie Miejsce” Piotr Piwowarczyk zagląda na strych zabudowań ujęcia wody „Granica”, myszkuje po zakamarkach tej arcyciekawej budowli, a nawet… szuka duchów.

Jedna z najstarszych zachowanych fotografii stacji. Foto: archiwum
Jedna z najstarszych zachowanych fotografii stacji. Foto: archiwum

Po zatwierdzeniu granicy w 1945 Świnoujście straciło dostęp do wody pitnej. Przez sześć lat sprowadzano wodę zza granicy. Sytuację zmieniła dopiero korekta granicy na wyspie Uznam w czerwcu 1951, kiedy to włączono ujęcie wody dla miasta. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przed kilkoma laty odnowił budynek i dziś wygląda niemal dokładnie tak jak w 1910 roku.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

19 komentarzy

 1. czekam na wiecej

 2. Hallooo – zaraz minie drugi tydzień od tego filmu a nowego nie ma? Zrezygnowaliście?

 3. Naprawdę bardzo mi się podoba pomysł z tymi filmikami o zakątkach Świnoujścia. Mamy na terenie miasta i w okolicy tyle interesujących miejsc i obiektów o historii których mało co wiemy lub nawet nie mamy świadomości, że w ogóle istnieją. Gratulacji dla p. Piotra i redakcji za super inicjatywę. Czekam na więcej. Pzdr!

 4. gdzie to dokładnie jest?

 5. gdzie to jest?? tak dokładnie?

 6. to niedzwiedzią przysługę zrobili zwikowi i nietoperzom.

 7. Znam ten obiekt jeszcze przed modernizacją To był piekny widok, teraz to nie to

 8. odchody, zwłoki nietoperzy i woda dla miasta, to nie brzmi bezpiecznie.

  • Spokojnie! W całym obiekcie panuje sterylna czystość, a woda jest obrabiana w cyklu zamkniętym! A stryszek tak jak całe ujęcie jest po remoncie. Nie wariujmy! :-)))

   • no i mamy dylemat maralno-prawno-etyczny, gacki , albo przepisy sanepidu, z jednej strony ustawę o ochronie gacków z drugiej ochrona zdrowia mieszkańców, błąd popełniono podczas remontu, należało zabezpieczyć wszystkie wloty na strych siatkami, a gackom przygotować bezpieczne zimowanie.

    • Wszystko wiesz? Mi wydaje się że nic nie wiesz. Jedno drugiemu w niczym nie szkodzi i w niczym nie przeszkadza. Wiesz co to obieg zamknięty?

 9. Joanna Agatowska

  Świetny pomysł z tymi filmikami, no i przede wszystkim Piotrem Piwowarczykiem opowiadającym w bardzo ciekawy sposób (jak dla mnie przebił Bogusława Wołoszańskiego!) historie ciekawych i w większości nieznanych miejsc naszego miasta! Czekam na kolejne odcinki 😀

  • no i znając polskie realia, „wołaszanski” przyczyni się do eksterminacji gacków.

   • Świnoujski „pacanek”- to chyba dobre określenie na takie szukanie dziury w całym. Proponuję przenieść się na super iportal- tam Twoje miejsce. Ponarzekasz, podonosisz, oplujesz – tu jak widać mało osób, które chce te Twoje frustracje wysłuchiwać i komentować.

 10. Fajnie,fajnie…dzieki Panu dowiedziałem się ,że takie cos jest..

 11. Pracowałem tam

 12. mi tez się bardzo podoba

 13. Dobra robota p Piotrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.