poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / 365 dni na wyspach. Podsumowanie roku

365 dni na wyspach. Podsumowanie roku

Kilka dni temu pożegnaliśmy 2015 rok. Jaki był? Styczeń to dobry czas, by przypomnieć o najważniejszych wydarzeniach ubiegłego roku i podsumować stary rok!

Obyło się bez podwyżek. Zakończyło się kilka długo oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Powstało między innymi kino w nowo otwartej galerii handlowej. Nie rozszerzono strefy płatnego parkowania o centrum miasta. Remontu doczekało się kilka ulic, w tym Słowackiego i kilka obiektów uzdrowiska.

W lokalnej polityce najważniejszym wydarzeniem była rezygnacja Janusza Żmurkiewicza z członkostwa w SLD i wpadka radnego Andrzeja Szczodrego na jeździe po alkoholu. Szczodry w ten sposób wykluczył się z walki (za trzy lata) o urząd prezydenta miasta. Warto przypomnieć, że był jednym z faworytów – w ostatnich wyborach uzyskał 23% głosów. Kolejna kandydatka – liderka lokalnego PO- mizerne 14%.

Przez cały rok trwała wyraźna polaryzacja pomiędzy lokalnymi politykami, którzy wskazywani są jako potencjalni, realni kandydaci na urząd prezydenta Świnoujścia. Dochodziło do wielu ciekawych, nieraz bardzo gorących dyskusji, doszło do rozbicia lokalnego, lewicowego elektoratu Janusza Żmurkiewicza. Joanna Agatowska, Barbara Michalska, Paweł Sujka – to trzy główne nazwiska które pojawiają się w kontekście przyszłych wyborów. Pozostali kandydaci w tym boju (na początek 2016 roku) niewiele mogą.

I jeszcze kilka słów o wyborach parlamentarnych. Małostkowość i brak mądrości spowodowała, że nasze miasto nie będzie miało swojego przedstawiciela w obecnym parlamencie. Lokalni liderzy z PO zamiast zjednoczyć siły, po cichych podszeptach pewnej posłanki z Goleniowa zdecydowali wystawić aż dwie kandydatki do sejmu. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta moi drodzy Platformersi!

A w gospodarce….

Dla lokalnej turystyki 2015 roku był dobrym rokiem. Piękne i ciepłe lato zapewniło, że gestorzy bazy noclegowej nie mieli kłopotów z zapełnieniem swoich hoteli i pensjonatów, a turyści dopisali nawet w tzw. niskim sezonie – wiosną i piękną jesienią. Zarobili właściciele sklepów, usługodawcy, restauratorzy i prywatni przewoźnicy.

Nieco gorzej było w gospodarce morskiej. Świnoujska stocznia, po połączeniu ze stocznią w Szczecinie wysprzedawała się ze swoich sreber rodowych – gruntów. OT Port Świnoujście (do niedawna funkcjonujący pod nazwą Port Handlowy spółka z o.o.) i jego właściciel OT Logistic znacząco pogorszył swoje wyniki. Przyszłość całej grupy jest niepewna. Duże inwestycje i spadki w sektorze przeładunku węgla i koksu mogą pogrążyć grupę, która zbyt wolno i dość późno zaczęła dywersyfikować przeładunki. Warto przypomnieć, że stanowisko prezesa spółki w Świnoujściu stracił w grudniu Marek Kowalewski.

Dobrze radzą sobie inne prywatne przedsiębiorstwa stoczniowe. Ważnym wydarzeniem jest wpłynięcie do portu w Świnoujściu pierwszego metanowca. Gazo-złotówki czuć już w powietrzu! Będą na koncie miasta podobno już za rok.

Kultura Szanowni Państwo! Kultura!

Rok 2015 były wyjątkowy pod względem wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Działo się więcej niż w latach poprzednich, z dobrym sylwestrowym finałem – na plaży i pokazem laserowym. Zabrakło niestety imprezy takiej jaką była Karuzela Cooltury. Nośnej, medialnej i markowej.

W jasnym przekazie samorządowców takim wydarzeniem miał być Festiwal Grechuty. Osobiście – mimo całego szacunku dla tego dobrego wydarzenia kulturalnego, impreza nie osiągnęła takiego rozmachu i nic nie wskazuje na to, że w przyszłych latach tak będzie. Wyjątkowym wydarzeniem były także tegoroczne Dni Twierdzy – mocno obecne we wszystkich ogólnopolskich mediach.

Nie wykorzystano wszystkich możliwości jakie dawał naszemu miastu piękny jubileusz 250-lecia miasta. Zabrakło polotu i… pieniędzy. Magiczne fundusze, które niegdyś przeznaczano np. na wspomnianą Karuzelę Cooltury nie zostały „przetransferowane” wprost na inne tego typu imprezy. W bardzo ograniczonym zakresie działa nasze miejskie Muzeum Rybołówstwa.

Wspaniali mieszkańcy

Nie zabrakło w naszym mieście innych imprez i inicjatyw, które odbyły się głównie dzięki determinacji fascynatów i miłośników kultury. Z dobrym skutkiem, acz dla bardzo ograniczonej ilości osób, działa prężnie galeria sztuki Andrzeja Pawełczyka, utrzymywana z samorządowych funduszy. Prężnie działa Świnoujska Organizacja Turystyczna i latarnicy. Rowerzyści zrzeszeni wokół rodziny Królów, czy fascynaci z Fortu i Podziemnego Miasta, dzięki którym co rusz słychać o naszym mieście w telewizji.

Z minimalnym, w stosunku do potrzeb, wsparciem miasta działają lokalne kluby sportowe. Flota nie jest już miejska – tylko morska. Nie gra już w pierwszej lidze, a klub zamiast milionów otrzymał na swoją działalność kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nikt nie potrafi powiedzieć, kto spłaci jego wielomilionowe długi.

Według opinii Kronik Portowych, wbrew wszelkim malkontentom to był naprawdę dobry rok! Mimo głosów o zmniejszonej aktywności Janusza Żmurkiewicza i sporów jakie drążą lokalną lewicę, budżet 2016 został przyjęty jednogłośnie. A nasze miasto jest stawiane jako przykład do naśladowania. Otrzymuje nagrody (nie za wszystkie rankingi, które wygrywa płaci). I podoba się naszym gościom!

Oby 2016 był jeszcze lepszy! A jaki był miniony rok dla naszych Czytelników? Podzielcie się z nami swoimi uwagami, refleksami. Pomysłami i bolączkami.

STYCZEŃ

CEMFJORD NA DNIE. Na Morzu Północnym tonie statek z ośmioma marynarzami. Wśród nich był świnoujścianin.

GROŹNY POŻAR. W Hotelu Polaris wybucha pożar instalacji elenktycznej. Straż pożarna ewakuuje ponad 50 osób. Nikomu nic poważnego się nie stało.

WOŚP. Kolejna edycja wspaniałej imprezy charytatywnej w ramach której odbył się bal, głośny za sprawą wielkiej wpadki. Imprezę zakończył damski striptiz. Niskich lotów pokaz. Oj niskich. W finale zebrano ponad 170 tys. złotych.

SZTORM UWIĘZIŁ PROMY. Z powodu sztormowej pogody nie wypłynęły promy morskie. Warszów został sparaliżowany przez setki tirów parkujących gdzie popadnie.

SŁOWACKIEGO. Rozpoczyna się przebudowa głównej ulicy w dzielnicy nadmorskiej. Wykonawcy udaję dotrzymać terminu. Nowa ulica zostaje otwarta przed wakacjami.

PRZYSZŁY PREZYDENT. Do Świnoujścia przyjeżdża Andrzej Duda. Mało znany poseł, po aktywnej kampanii wyborczej zostaje później Prezydentem Polski.

LUTY

KARSIBÓR I. Do stoczni w Szczecinie trafia drugi prom pasażersko-samochodowy łączący Wolin z Uznamem.

FLOTA ŚWINOUJŚCIE. Miejski klub szuka ratunku przed bankructwem negocjując sprzedaż między innymi Jerzemu Woźniakowi, a później inwestorowi z Izraela.

WALENTYNKI. Świnoujście w wyniku głosowania internautów otrzymuje tytuł „Najromantyczniejszego Miejsca w Regionie”

ZATONĄŁ KUGUAR. Na środku kanału portowego w Świnoujściu zatonął, w wyniku staranowania przez inny statek holownik z pijaną załogą! Na szczęście obyło się bez ofiar.

GRYFIA. Hanna Hanć nowym prezesem zarządu Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A.

LEKKOATLETYKA. Świnoujścianka Aleksandra Hołda mistrzynią Polski juniorów

OSKAR GĄSIOROWSKI. Na ulicy 11 listopada ląduje śmigłowiec ratunkowy. Ratownicy przewożą Oskara Gąsiorowskiego do szpitala. Zaraz potem mieszkańcy włączają się w akcję zbierania pieniędzy. W kilka miesięcy udaje się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych.

MARZEC

MARCIN DOROCIŃSKI. Ekipa niemieckich filmowców rozpoczyna zdjęcia do filmu kryminalnego „Der Usedom Krmi”. W filmie główną rolę gra aktor Marcin Dorociński.

LOGO 250-LECIA. Artysta Andrzej Pawełczyk projektuje logo z okazji rocznicy miasta. Część mieszkańców widzi w logo cyfrę 200 zamiast 250.

WIOSNA. Do Świnoujścia przylatuje pierwszy bocian.

SENSACYJNE ZNALEZISKO. Na budowie hotelu Radisson natrafiono na fragment bardzo starej drewnianej łodzi.

KWIECIEŃ

6666. Urząd Miasta kupuje prezydentowi nowy samochód. Skoda Superb ma w tablicy rejestracyjnej same szóstki. Złośliwi doszukują się symbolu szatana. Prezydent ucina spekulacje: „jestem prezydentem na szóstkę”.

STREFA PARKINGOWA. O mały włos w ścisłym centrum Świnoujścia nie powstaje płatna strefa parkowania. Ostatecznie, radni postanowili przenieść dyskusję na jesień 2015 roku. Strefy nie wprowadzono.

EWA ŻMUDA-TRZEBIATOWSKA. Świnoujska posłanka musi się tłumaczyć ze swoich słów „Młodzi Polacy wyjeżdżają, bo są ciekawi świata”.

MAJ

ROCZNICA FLOTYLL I PORTU. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża świętuje. Mieszkańcy i turyści mogli dostać się do portu wojennego po specjalnie zbudowanym moście pontonowym.

DZIEŃ FLAGI. Świnoujście dzięki sympatykom latarni morskiej kolejny raz pobija rekord. Na latarni załopotała flaga o wielkości niemal 400 metrów kwadratowych.

KONIEC FLOTY. PZPN informuje o wycofaniu klubu z rozgrywek I ligi. Drużyna spada do klasy okręgowej.

KOMARY. W mieście rusza akcja odkomarzania. Owady dały się we znaki w wakacje.

PODPALACZ. W weekend płonie kilka wiat śmietnikowych. Policja podejrzewa celowe podpalenie.

STRAŻ MIEJSKA. Strażnicy zamieniają skodę na dacię… bez napędu 4×4.

WYDANIE SPECJALNE. Wydaliśmy specjalny numer tygodnika „Kroniki Portowe na majówkę”. Nakład 10 tys. egzemplarzy rozszedł się w dwa dni.

SZKWAŁ. Silny wiatr przewrócił jacht „Down North” z 12 Polakami na pokładzie. Jedna osoba zginęła.

CZERWIEC

SCHRONISKO. W bidulu dla zwierzaków dochodzi do zmiany. Przejmuje go nowe stowarzyszenie.

COBRA. Miasto kupiło jacht. Jednostka zostaje ochrzczona w świnoujskiej marinie.

WIELKI JUBILEUSZ I DNI TWIERDZY .Miesiąc rozpoczął się imprezami z okazji Wielkiego Jubileuszu Miasta. Poza wmurowaniem na placu wolności Kapsuły Czasu wyjątkowy charakter miały wielkie i widowiskowe V Dni Twierdzy na Wyspach. Do Świnoujścia przyjechał sam Stefan Czarniecki prowadząc za sobą oddziały polskiej husarii.

GALERIA CORSO. Do Świnoujścia powróciło kino. Przy ul Dąbrowskiego otwarto nowoczesne centrum handlowe. W pierwszy weekend odwiedziło ją 40 tys. osób.

WYDANIE POLSKO-NIEMIECKIE. Wydaliśmy specjalny numer Kronik Portowych. Dwujęzyczne bezpłatne wydanie w nakładzie 12 tys. rozdawaliśmy pod promami oraz na ulicach miasta.

WYBORY. Prezydent Janusz Żmurkiewicz po publikacji artykułu „Gra o tron” zwołuje specjalną konferencję prasową na której informuje, że nie zamierza kandydować w jesiennych wyborach do parlamentu.

LIPIEC I SIERPIEŃ

BŁĘKINTA FLAGA. Nasze kąpielisko, zarządzenie przez OSIR, jako jedyna plaża w Polsce otrzymała po raz dziesiąty Błękitną Flagę.

GRECHUTA FESTIVAL. Po raz pierwszy poza Krakowem, czyli w Świnoujściu. Powtórka festiwalu, z okrojonym programem w stosunku do pierwowzoru. Amfiteatr pełny. Szkoda, że na stronie festiwalu tak mało o Świnoujściu. Z okazji festiwalu wydaliśmy specjalny numer Kronik Portowych.

ROBINSON. Straż graniczna ratuje młodego mężczyznę, który samotnie dryfował po Bałtyku na prowizorycznej tratwie.

FAMA. 45 festiwal studencki z tradycją, w odświeżonej formule. Było widać w mieście. Nawet na prawobrzeżu. Bardzo dobre wydarzenie.

BUDŻET. Wartym zauważenia są sierpniowe, budżetowe korekty, w wyniku których zmniejszono wydatki wielu wydziałów, Np. turystyki o niemal 300 tys. złotych.

NOWY WÓZ. Straż pożarna otrzymała od Polskiego LNG nowy samochód do gaszenia pożarów.

WYDANIE SPECJALNE. Wydaliśmy specjalny numer Kronik Portowych z okazji Famy.

WYKOLEJENIE. Na szlaku kolejowym do Świnoujścia przewraca się cysterna. W szczycie wakacji transport letników odbywa się transportem zastępczym.

ANDRZEJ SZCZODRY. Na jeździe po pijaku zostaje złapany świnoujski radny. Ma 1,6 promila. Po wytrzeźwieniu przeprasza mieszkańców, rodzinę i oddaje mandat. Do rady wchodzi za niego piłkarz Sebastian Olszar.

KAMPANIA. W Polsce trwa kampania przed wyborami parlamentarnymi. Do Świnoujścia przyjeżdża Leszek Miller, Janusz Korwin Mikke i Bartosz Arłukowicz. Beata Szydło składa obietnicę wybudowania tunelu pod Świną.

WRZESIEŃ

AIR SHOW. Pierwsze pokazy lotnicze w Świnoujściu. Areną jest plaża i morze. Impreza urzeka szczególnie jej uczestników: pilotów i wolontariuszy, którzy doceniają piękne okoliczności przyrody i wyjątkowość miejsca. Pogoda nie do końca dopisuje, program odbywa się w 30%. Polscy piloci latali nawet na ultralekkich samolotach, ale niemieccy odmówili wykonania pokazów na swoich 1000- konnych maszynach z powodu wiatru.

PAŹDZIERNIK

ZAPOMNIANA ROCZNICA. 6 października mija 70. rocznica polskiego Świnoujścia. Nikt jej nie zauważył – ani samorząd, ani szkoły.

SZEFOWA RZĄDU. Ówczesna premier Ewa Kopacz, przed wyborami, przyjeżdża odwiedzić w blasku fleszy gazoport.

BEZ POSŁA. O miejsca w sejmie i senacie wystartowało kilku kandydatów ze Świnoujścia. Do parlamentu nie dostaję się żaden z mieszkańców. Przez cztery kolejne lata Świnoujście nie będzie miało swojego przedstawiciela.

LISTOPAD

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. W nieklimatyzowanej sali MDK odbywa się uroczysta sesja rady miasta z okazji także 70-lecia polskiego Świnoujścia. Trzynastu mieszkańców otrzymuje tytuł honorowych obywateli Świnoujścia. Sesję zbojkotowali radni PO – w geście protestu przeciwko sposobie wyboru honorowych obywateli.

PORT KONTENEROWY. Branża turystyczna dowiaduje się o zamiarze wybudowania portu kontenerowego. Natychmiast zorganizowane zostaje spotkanie na którym przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przyznają się, że mają taki plan.

GRUDZIEŃ

PIERWSZY METANOWIEC. Najważniejszym wydarzenie tego miesiąca, a według naszej redakcji to ło wpłynięcie do Świnoujścia pierwszego metanowca. Nad terminalem LNG płonie tzw. flara, która jest ewidentnym dowodem na to, że terminal jest już gotowy do normalnej eksploatacji. Niestety z podatkami musimy poczekać jeszcze rok.

WYDANIE SPECJALNE. Kroniki Portowe wydają się w rekordowym nakładzie 16 tys. egzemplarzy. Polsko-niemiecka gazeta z okazji uruchomienia terminala LNG trafia do mieszkańców Świnoujścia, gminy Międzyzdroje i przygranicznych miejscowości.

SESJA BUDŻETOWA. Rada Miasta jednogłośnie przyjmuje budżet zaproponowany przez prezydenta.

ŚWIĄTECZNE AKTYWNOŚCI. Po raz pierwszy w historii miasta przedświąteczne ożywa Plac Wolności. Stają bezpłatne karuzele, a w weekendy organizowane są różnorakie imprezy.

SYLWESTER. Mieszkańcy i goście miasta Nowy Rok powitali po raz pierwszy na plaży.

Zobacz również

Jest sobota, jest parkrun

Kolejna sobota rozpoczęła weekendowy wypoczynek i choć poranek rozsnuł wokół wyspy mgłę białą i gęstą …

16 komentarzy

 1. ANIELA KLIMOWSKA.

  POLSKA-MIASTO ŚWINOUJŚCIE UZDROWISKO BAŁTYK ZAPRASZA NA LEPSZA POPRAWĘ KONDYCJI ZDROWIA. WRACAMY Z DOBRĄ WENĄ. ŚWIAT- GLOBAL .

 2. Karuzela Qltury? – nie było w mieście takiej imprezy! 70 LAT FLOTYLL I PORTU – z tego co mi wiadomo, to 8. FOW świętować 70-lecie będzie dopiero za…. 20 lat! Takich i innych lapsusów jest tu więcej!

  • Dziękujemy za uwagi. Pośpiech i brak korekty – na szczęście już wkrótce te problemy rozwiążemy. Dobranoc redakcja

 3. Ale zawsze trzeba być sobą i mieć pewne zasady twoje są kruche.

 4. Przecież jakoś musimy żyć. Rady nadzorcze, stanowiska prezesów, albo specjalistów od byle czego. Przecież każda władza ta robi- to i my tak robiliśmy. Szkoda, że teraz nam to wszystko pozabierają. Hlip hlip hlip.. Jakie to nieuczciwe. Hlip hlip hlip.. Teraz ku..rde My- czyli Oni… 🙁

 5. OSiR Rulez Ma się dobrze . . . . . .

 6. wpadka Andrzeja to wydarzenie roku.

 7. COBRA. Miasto kupiło jacht. Jednostka zostaje ochrzczona w świnoujskiej marinie- to jest prawdziwe wydarzenie roku!

 8. Klawiatury wam nie szkoda na jakąś trzecią ligę? To będzie gorący rok, nieźle sobie kilka osób nawtyka by być bliżej korytka.

 9. Czepiacie się. Przecież musi jakość żyć. Z zabawek to ciężko przecież wyżyć.. nawet z całej sieci zabawek………hahahahhahaha

 10. Tak to jest jak kobiety ze sobą rywalizuję! Nie ma wtedy miejsca na jakiś rozsądek! Wstyd Pani Elżbieto. Ktoś w końcu napisał 100% prawdę na temat przyczyny porażki naszego PO. Może pora na jakieś wnioski? Mamy młodych i aktywnych- niech oni wezmą się do pracy. Powinni być liderami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.