niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / Oblodzone chodniki. Kto odpowiada za posypanie ich piaskiem?
Tak wyglądał w sobotę rano chodnik na ul. Matejki. Foto: Wojciech Basałygo

Oblodzone chodniki. Kto odpowiada za posypanie ich piaskiem?

Wychodząc z domu koniecznie uważajcie, abyście nie skończyli z gipsem na nodze. Olbrzymia większość chodników w Świnoujściu jest pokryta lodem. Nie wszystkie chodniki powinno utrzymywać miasto. Te przyległe do sklepów, czy posesji, mają swoich właścicieli, którzy odpowiadają za ich odśnieżenie lub posypanie piaskiem.

N aświnoujskiej promenadzie takze trzeba uważać, aby nie "wywinąć orła". Foto: Wojciech Basałygo
Na świnoujskiej promenadzie takze trzeba uważać, aby nie „wywinąć orła”. Foto: Wojciech Basałygo

W przypadku chodników pozostających w zarządzie miasta, za utrzymanie ich czystości i bezpieczeństwo odpowiada Remondis. Z kolei za chodnik przyległy do prywatnej posesji odpowiada zarządca nieruchomości. Jeśli właściciel nie odśnieży go na czas,  to może dostać mandat. Grzywna wynosi najczęściej 100 zł, ale maksymalna wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu oznacza skierowanie sprawy do sądu.  Ten może wymierzyć karę nawet 5000 złotych.

Za nieszczęśliwy wypadek, do którego przyczyniło się nieodśnieżenie chodnika, odpowiada właściciel posesji, chodnika lub drogi. Do niego należy zwrócić się z ewentualnymi roszczeniami, jeżeli przytrafi nam się wypadek. W przypadku postępowania przeważnie niezbędny jest, szczególnie dla firm ubezpieczeniowych, świadek zdarzenia.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

3 komentarze

  1. To w jakim stanie są chodniki w całym mieście na tę chwilę można nazwać skandalem, dlaczego służby odpowiedzialne za taki stan rzeczy śpią a inne służby powołane do pilnowania porządku nic nie robią weekend ?!
    Tradycyjnie już jak co roku chodnik biegnący wzdłuż ulic Matejki po prawej stronie idąc w kierunku promenady wygląda jak zaorane pole z nawalonym w niektórych miejscach zmielonym śniegiem do łydek a za to chodnik po przeciwległej stronie w pobliżu MDK zawalony jest liśćmi i śniegiem cyrk!

  2. Chodnik przyległy do prywatnej posesji należy tylko wtedy, kiedy trzeba go posprzątać, odśnierzyć, pozamiatać liście, ale jak zaparkować samochód, to już nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.