Połącz się z nami

Lokalne

Znamy nominowanych do nagrody Trytona!

Opublikowano

w dniu

art-tryton2Kapituła złożona z dziennikarzy i przedstawicieli urzędu miasta wybrała nominowanych do najważniejszej nagrody w Świnoujściu. Zwycięzcy otrzymają statuetki podczas balu prezydenckiego w dniu 23 stycznia. Wszyscy dziennikarze zostali zobowiązani do zachowania tajemnicy i nieujawniania wyników głosowania. Możemy opublikować natomiast nominowanych do nagrody, a także kandydatury zgłaszane nie tylko przez członków kapituły, ale także mieszkańców.

Nominowani:

Kategoria I – Gospodarka i Przedsiębiorczość: Polskie LNG, Zarząd Morskich Portów Szczecin i  Świnoujście oraz Baltic Bike.

Kategoria II – Działalność kulturalna, społeczna, edukacja i sport: Świnoujska Organizacja Turystyczna, Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, Klub Sportowy „Uznam”.

Kategoria III – Obiekt Roku: Hotel Trzy Wyspy,  Remont elewacji budynków wzdłuż ul. Hołdu Pruskiego, Galeria „Corso”.

Zgłoszeni:

Kategoria I: GOSPODARKA I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

 

Lp. Nazwa Przedstawiciel Krótkie uzasadnienie Zgłaszający
1. „Uzdrowisko

Świnoujście” S.A.

Dariusz Śliwiński Prezes Zarządu

Bożena Foryś

Członek Zarządu

Przedsiębiorstwo powstało w 1959 roku. Spółka jest uzdrowiskiem o wieloletniej tradycji leczniczej. Posiada 8 ośrodków sanatoryjnych z 527 miejscami noclegowymi, po sezonie letnim dodatkowo podnajmuje 684 miejsc noclegowych. Uzdrowisko zatrudnia 213 osób. W 2015 r. Uzdrowisko przyjęło 16,5 tys. pacjentów, w tym prawie 2,5 tys. to mieszkańcy Świnoujścia.

„Uzdrowisko Świnoujście” S.A. specjalizuje się w leczeniu chorób kardiologicznych, dermatologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych, laryngologicznych, cukrzycy i otyłości. W ramach skierowania z NFZ oferowane są m.in. turnusy sanatoryjne i szpitalne. Dodatkowo Uzdrowisko poleca: pełnopłatne pobyty lecznicze z zabiegami, usługi hotelowe oraz pobyty weekendowe, świąteczne, turnusy dla seniorów, nauczycieli i wiele innych. Uzdrowisko dysponuje nowoczesną, dobrze wyposażoną bazą zabiegową, gdzie oferuje bogatą gamę zabiegów (ok. 50 rodzajów) z wykorzystaniem naturalnych surowców: borowiny i solanki. Oferowane są kąpiele solankowe, hydromasaż w solance, ćwiczenia rehabilitacyjne w basenie solankowym, okłady borowinowe, masaże suche, inhalacje i wiele innych zabiegów. W ostatnich latach firma prężnie się rozwija – przy wsparciu funduszy europejskich w latach 2013 – 2015 przebudowano dwa zabytkowe Regionalne Ośrodki Rehabilitacji, tj. „Admirał I” oraz „Adam i Ewa”, poprawiając tym samym estetykę i atrakcyjność Dzielnicy Nadmorskiej. Całkowity koszt przebudowy wyniósł 23 mln zł, z tego dofinansowanie unijne wyniosło 11 mln zł. Oddanie do użytkowania tych dwóch obiektów pozwoliło spółce zwiększyć zatrudnienie
o 23 osoby.

Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

2. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe FOGT-TAK Roman Fogt Właściciel Przedsiębiorstwo FOGT-TAK jest firmą rodzinną, która istnieje na świnoujskim rynku od 1976 r. Firma dała się poznać jako bardzo solidny partner w realizacji inwestycji i remontów budownictwa ogólnego, otrzymując doskonałe referencje od szeregu liczących się w rejonie inwestorów. Firma zatrudnia wysoko wykwalifikowanych pracowników, współpracuje z liczącymi się biurami projektowymi wdrażającymi najnowocześniejsze technologie. Specjalizuje się w docieplaniu budynków oraz systemach izolacyjnych. Wykonuje stany surowe obiektów, roboty wykończeniowe oraz instalacyjne branży sanitarnej i elektrycznej w najnowszych i sprawdzonych technologiach. W ramach dywersyfikacji swojej działalności firma prowadzi podnajem samochodów serii Daily i TurboDaily Iveco. Oprócz działalności budowlanej firma działa także w branży transportowej i gastronomicznej jest także lokalnym pracodawcą.

W 2015 roku firma została uhonorowana pierwszą nagrodą i tytułem „Orły Polskiej Przedsiębiorczości” – Zachodniopomorska Firma roku 2015 w kategorii Budownictwo Infrastruktura Inżynieryjna i Drogowa.

Mieszkańcy

 

Członkowie Kapituły

3. Polskie LNG S.A. Jan Chadam

Prezes Zarządu

Spółka Polskie LNG jest odpowiedzialna za budowę i eksploatację terminalu do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu zimnego. W 2015 r. miało miejsce historyczne wydarzenie – w skali nie tylko miasta, ale i całego kraju oraz środkowo wschodniej Europy – czyli wpłynięcie do świnoujskiego portu pierwszego statku z LNG oraz rozruch terminalu.

Terminal LNG może stać się w przyszłości centrum wymiany myśli technicznej z zakresu funkcjonowania technologii LNG oraz jej znaczenia na rynku globalnym (konferencje naukowe, spotkania biznesowe), co z pewnością jeszcze bardziej wpłynie na rozwój lokalnego rynku hotelarskiego, gastronomicznego oraz innego rodzaju usług związanych z organizacją spotkań biznesowych.

Polskie LNG w minionym roku wspierało liczne działania kulturalne i sportowe w mieście, z których na pierwszym miejscu z pewnością należy wymienić: program „Bezpieczne Miasto”, Fundusz Wspierania Inicjatyw Lokalnych LNG, budowę strefy rekreacyjnej i parkingu przy plaży w Warszowie, budowę jednostki straży pożarnej, sponsorowanie klubów sportowych (m.in. MMKS Maraton, UKS Prawobrzeże, MKS Flota, UKS Keja) oraz obiektów kulturalnych (m.in. Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, Podziemnego Miasta – Baterii Vineta i Latarni Morskiej) i wydarzeń kulturalnych (m.in. FAMA, Dni Twierdzy na wyspach, Festiwal im. Marka Grechuty, Sail Świnoujście).

Firma jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta – Tryton 2014 w kategorii II, Działalność kulturalna, społeczna, edukacja i sport.

Mieszkańcy

 

Członkowie Kapituły

4. Poltramp Yard S.A. Kazimierz Frukacz Prezes Zarządu Poltramp Yard S.A. to prężnie działająca firma w sektorze przemysłu stalowego i okrętowego. Profil działalności to remonty statków, budowy nowych jednostek pływających, remonty sekcji kadłuba i nadbudówek. Spółka współpracuje z wieloma armatorami wykonując kompleksowe przebudowy ich statków a także remonty i naprawy, które wykonuje w stoczni remontowej lub podczas wyjazdów do wszystkich portów świata. Zakres prac nie ogranicza się tylko do przemysłu morskiego, oferowane są również usługi na lądzie, takie jak wykonywanie konstrukcji stalowych, instalacji przemysłowych, remonty zespołów napędowych.

W 2015 r. Poltramp Yard S.A. kontynuował działalność, w wyniku której m.in. zwodowano zbudowany przez stocznię statek dla armatora farm rybnych w Norwegii. Dzięki inwestycjom Spółki została oddana do użytku hala produkcyjna, w której powstają kadłuby zaprojektowanych w stoczni jednostek. Dodowem na stały rozwój firmy jest również fakt przekształcenia w ubiegłym roku formy prawnej spółki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.

Firma jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta – TRYTON 2012  w kategorii I. Gospodarka i Przedsiębiorczość.

Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

5. Gospodarstwo Agroturystyczne

Wyspa Skarbów

Barbara Bołzan Gospodarstwo turystyczne Wyspa Skarbów położone jest w Świnoujściu na przeuroczej wyspie Karsibór. Przedsięwzięcie jest innowacyjnym nie tylko na lokalną skalę połączeniem oferty noclegowej, domu kultury, klubu sportowego oraz klubu przyrodniczego.

Do atrakcji jakie oferuje Wyspa Skarbów można zaliczyć:

·         zajęcia sportowe: minigolf, trampolina, rowery jednokołowe, mostek linowy i diabelski, szczudła, narty pirackie, statek widmo, lot na miotle;

·         zawody sportowe i zręcznościowe, m.in. chodzenie po beczce, zawody łucznicze wyścigi na szczudłach;

·         gry terenowe, w tym przede wszystkim „Poszukiwanie skarbów”;

·         inicjatywy kulturalne: koncerty, spotkania z malarzami, rzeźbiarzami i podróżnikami;

·         inicjatywy przyrodnicze: oglądanie i karmienie zwierząt, m.in. strusia afrykańskiego, kóz, kucy szetlandzkich, królików.

Dzięki Wyspie Skarbów Świnoujście dysponuje wyjątkowym miejscem do spędzania czasu wolnego przez rodziny z dziećmi, jak również przez entuzjastów sportów i sztuki. Gospodarstwo inspiruje do aktywnego wypoczynku.

Założycielem Gospodarstwa był śp. Roman Bołzan, patriota i miłośnik Wyspy Karsibór.

Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

6. Winston Sp. z o.o. Marcin Woźniak

Anna Węgrzyniak Członkowie Zarządu

Spółka Winston sp. z o.o. jest właścicielem otwartej w 2015 r. Galerii CORSO. W galerii znajduje się ponad 40 sklepów, m.in. z odzieżą i obuwiem (Solar, H&M, Cropp, Reserved, Sinsay, House, Mohito, Martes Sport, Gatta, Wistula, Wólczanka, CCC), kino Cinema 3D z 3 salami kinowymi oraz lokale gastronomiczne. Galeria stworzyła mieszkańcom i turystom doskonałą przestrzeń na zakupy oraz do spędzania wolnego czasu. Dowodem na wielki sukces galerii jest fakt, iż przez pierwszy miesiąc odwiedziło ją 360 tys. osób. Inwestycja została nominowana do nagrody Prime Property 2015 (w kategorii Inwestycja Roku), która ma za zadanie wyłonić firmy i projekty, które w ostatnim roku miały największy wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych. Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

7. Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. Michał Kowalewski Prezes Zarządu Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. należy do grona najbardziej znanych stoczni remontowych w kraju i za granicą. Stocznię „Gryfia” cechuje doświadczenie, zaangażowanie oraz dbałość o środowisko. Firma oferuje usługi z zakresie remontów, przebudowy i budowy nowych jednostek. Wykonuje remonty awaryjne i przeglądy klasowe statków. Od ponad 15 lat jest również producentem konstrukcji stalowych offshore.

W 2015 roku stocznia przeszła złożoną weryfikację, która pozwoliła sprawdzić przygotowanie zakładu pod kątem realizacji projektów specjalnych, dzięki czemu stocznia uzyskała koncesję na obrót materiałami i technologiami pochodzenia wojskowego, dzięki której uzyskała uprawienia do produkcji na potrzeby polskie Marynarki Wojennej. Tym samym stocznia potwierdziła swoją gotowość do udziału w realizacji projektów związanych z modernizacją i rozbudową polskiej floty.

Poza powyższym, uzasadnieniem do przyznania stoczni nagrody Trytona jest fakt, iż, pomimo licznych trudności, stocznia nadal funkcjonuje i od wielu pokoleń zapewnia pracę mieszkańcom Świnoujścia.

Mieszkańcy
8. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Zbigniew Miklewicz Prezes Zarządu Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście jest podmiotem powołanym do zarządzania portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej: w Szczecinie i w Świnoujściu. Spółka m.in. zarządza nieruchomościami i infrastrukturą portową oraz prognozuje i planuje rozwój portów.

W ramach swoich zadań statutowych wiele kluczowych inwestycji spółka w ostatnich latach przeprowadziła w Świnoujściu:

·         inwestycja p.n. „Rozbudowa infrastruktury portowej w południowej części portu w Świnoujściu. Budowa stanowiska promowego nr 1”, w ramach której zbudowano nowe stanowiska promowe o długości 242,15 m i głębokości technicznej 12 m, galerię pasażerską zrealizowaną wzdłuż nowobudowanego nabrzeża i połączoną z galerią istniejącego stanowiska promowego nr 2 oraz infrastrukturę techniczną i uzbrojenie terenu.  Inwestycja była współfinansowana ze środków UE w ramach działania 7.2 Rozwój transportu morskiego Priorytetu VII: Transport przyjazny środowisku, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Inwestycja prowadzona była w latach 2012-2015. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 111 mln zł, z czego kwota dofinansowania to 54 mln zł;

·         inwestycja p.n. „Budowa infrastruktury terminali portowych w Szczecinie i Świnoujściu – miejsca postojowe”, w ramach której zbudowano miejsca postojowe dla pojazdów ciężarowych i osobowych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, spełniającą funkcje placu postojowego, umożliwiającego kompleksową obsługę transportu kołowego przed i po załadunku/wyładunku towaru;

·         dokonano zakupu holownika – statku pożarniczego z klasą pożarową Fi-Fi1 – ten nietypowy statek pożarniczy przystosowany jest do pełnienia funkcji jednostki przeciw-pożarowej i ma zastąpić wysłużoną jednostkę „Strażak 25”, a jego zakup został zrealizowany dzięki funduszom z UE;

·         budowa infrastruktury portowej, w tym stanowiska statkowego, a także infrastruktury umożliwiającej zamontowanie instalacji do przesyłu gazu ze stanowiska statkowego do części lądowej terminalu LNG.

Wszystkie powyższe inwestycje wpływają na zwiększenie roli Świnoujścia jako jednego z najważniejszych polskich portów, znacznie poprawiając jego przepustowość oraz warunki bezpieczeństwa.

Ze świnoujskich terenów portowych, administrowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście S.A., w 2014 r.:

·         odprawiono 55,4 % pasażerów (tj. 969 tys. 512 osób),

·         wpłynęło 29,2 % (tj. 5 079 statków),

·         przeładowano 18,1 % towarów (tj. 12 468 tys. ton),

z wszystkich portów morskich w Polsce.

Członek Kapituły
9. Urząd Morski

w Szczecinie

Andrzej Borowiec Dyrektor Urzędu Jeden z trzech urzędów morskich w Polsce, będący terenowym organem administracji morskiej, obejmujący obszarem działania porty wodne, przystanie morskie i pas nadbrzeżny zachodniego wybrzeża Polski. W ostatnich latach Urząd Morski w Szczecinie przeprowadził bardzo ważne dla rozwoju portu w Świnoujściu inwestycje:

·         „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin (Kanał Piastowski i Mieliński) – Etap II, strona wschodnia i zachodnia” – w ramach projektu wyburzono stare nabrzeże wraz z przyległymi budynkami i wybudowano nowe nabrzeże postojowe Nr 91 o parametrach  głębokość 10,5 m. Projekt był współfinansowany z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” (koszt to ok. 328 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniosło około 256 mln zł);

·         budowa i utrzymanie infrastruktury portu zewnętrznego, w tym nowego falochronu, ostrogi, obrotnicy i toru podejściowego oraz nadzór nad bezpieczeństwem ruchu jednostek pływających;

·         „Modernizacja infrastruktury zapewniającej dostęp do portów w Świnoujściu i Szczecinie – oznakowanie nawigacyjne”, zrealizowane również dzięki funduszom UE w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Wszystkie powyższe inwestycje znacznie poprawiły bezpieczeństwo i użyteczność toru wodnego i zwiększyły jego estetykę, jak również atrakcyjność samego Miasta.

Urząd Morski to także ważny partner Miasta pomagający w jego rozwoju, np. Dzielnicy Nadmorskiej. Jego profesjonalne zaangażowanie stanowiło ogromne wsparcie dla działań Miasta i przyczyniło się do weryfikacji map zagrożenia powodziowego poprzez zmianę metodologii obliczeń. Pozwoliło to na ograniczenie terenów wyłączonych spod zabudowy i niewątpliwie wpłynie na rozwój Miasta. W dbałości o dziedzictwo kulturowe Urząd Morski w 2014 r. odrestaurował drugą tablicę upamiętniającą budowniczych falochronu centralnego. Jej ponowny montaż odbył się w grudniu 2015 r. Wszystkie te działania uzasadniają zgłoszenie instytucji do nagrody.

Członek Kapituły
10. M&M Solutions s.c.

Michał Barkas

Maciej Maciejewski

Wypożyczalnia rowerów BalticBike

Michał Barkas

Maciej Maciejewski

Właściciele

Spółce w ciągu zaledwie sześciu lat udało się zbudować jedną z największych w Polsce wypożyczalni rowerów. Posiada ona obecnie 700 różnego typu, wysokiej jakości rowerów i sprzęt (przyczepki, foteliki, kaski) umożliwiający rekreację rowerową całym rodzinom. W 2015 roku liczba klientów przekroczyła 30 000 co sprawia, że wypożyczalnia BalticBike należy do czołówki świnoujskich firm specjalizujących się w obsłudze ruchu turystycznego.

Wypożyczalnia świadczy usługi całorocznie. Dysponuje czterema punktami obsługi klienta, współpracuje z kilkudziesięcioma obiektami hotelarskimi. W zakresie usług jest również dowóz i odbiór rowerów na telefon oraz bezpłatne wsparcie techniczne na trasie. Do tego celu firma nabyła dwa samochody dostawcze.

Firma stosuje profesjonalne i nowoczesne narzędzia marketingowe.

Firma obecnie daje całoroczne zatrudnienie 6 osobom. W głównym sezonie do zespołu BalticBike dołącza kolejnych 8 pracowników sezonowych, głównie świnoujskich uczniów i studentów.

Członek Kapituły
11. Uznamska Ambasada Chmielu Waldemar Maciesza Waldemar Maciesza

Właściciel

Twórca świnoujskiego piwa, które odniosło sukces biznesowy. Propagator lokalnej marki promującej Świnoujście. Pokazał różne zastosowania piwa m.in. do lecznictwa. Jego piwo jest wykorzystywane przez niektóre ośrodki SPA w Świnoujściu. Członek Kapituły

 

Kategoria II: DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA, SPOŁECZNA, EDUKACJA I SPORT

 

Lp. Nazwa Przedstawiciel Uzasadnienie Zgłaszający
1. Andrzej Zieliński Świnoujski streetworker Pan Andrzej Zieliński jest pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu
od 23 sierpnia 2012 r. Pracuje w Dziale Pracy Socjalnej na stanowisku streetworkera. Do głównych zadań streetworkera należy m. in. nawiązywanie kontaktów z osobami bezdomnymi, motywowanie ich do leczenia odwykowego i wychodzenia z bezdomności, współpraca z pracownikami socjalnymi oraz innymi specjalistami i podmiotami w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, współpraca ze schroniskiem dla osób bezdomnych.Pan Andrzej Zieliński jest osobą niezwykle zaangażowaną w wykonywanie swoich obowiązków. Wykonuje swoją pracę codziennie, na ulicy, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dociera do miejsc, do których niejednokrotnie nie dotarli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej czy pracownicy socjalni.

Pan Zieliński dostarcza również odzież dla osób bezdomnych do szpitala i do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Odzież pozyskiwana jest z Norwegii z organizacji charytatywnej współpracującej ze świnoujskim streetworkerem. Od kilku lat zajmuje się również dożywianiem osób bezdomnych w Świnoujściu. Do 2014 r. jako wolontariusz raz w tygodniu wydawał ciepły posiłek na parkingu przy ul. Daszyńskiego. Od roku 2015 Pan Andrzej Zieliński we współpracy z prywatną firmą mająca swoją siedzibę na prawobrzeżu organizują dwa razy w tygodniu spotkania połączone z posiłkiem dla osób bezdomnych oraz ubogich. W tym celu z prywatnych środków darczyńców zakupione zostały kontenery, które zostały przystosowane do tego typu spotkań.

Streetworker zarejestrował w czerwcu 2015 r. fundację Misja Polaka, której zadaniem statutowym jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

Pan Andrzej Zieliński jest niezwykle oddany pracy na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Niosąc pomoc najbardziej potrzebującym zawsze poszukuje różnorodnych sposobów rozwiązywania problemów swoich klientów. Stara się korzystać z najlepszych narzędzi do pobudzenia motywacji do zmiany własnego życia, współpracując przy tym z organizacjami pozarządowymi, instytucjami oraz innymi podmiotami, zwiększając tym samym skuteczność swych działań.

Mieszkańcy
2. Mistrzostwa Świata Juniorów

w Match Racingu

i impreza Match Race 2015

Maciej Cylupa

Dyrektor

cyklu regat

Imprezy, których celem jest popularyzacja żeglarstwa i Świnoujścia jako idealnego miejsca do uprawiania sportów wodnych. Organizowane po raz pierwszy w 2014 roku regaty match race pokazały, że wyścigi najwyższej rangi można organizować w centrum Świnoujścia, zapewniając dużą atrakcję mieszkańcom i turystom. Niezwykle widowiskowa, dynamiczna forma regat. Mistrzostwa świata juniorów w Match Racingu zgromadziły m.in. zawodników z Polski, Nowej Zelandii, Finlandii, Francji, Szwajcarii i Tajlandii. Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

3. Śp. Roman Bołzan Animator kultury wyspy Karsibór. Człowiek, który całe życie poświęcił wyspie Karsibór, lokalny patriota. Poprzez swoją postawę i aktywność bardzo mocno promował wyspę Karsibór – zieloną dzielnicę Świnoujścia. Stał na straży walorów naturalnych wyspy, przeciwstawiał się próbom degradacji środowiska naturalnego (m.in. przyczynił się do zamknięcia nielegalnie działającej mączkarni).

Założyciel wspaniałej atrakcji – Gospodarstwa Agroturystycznego „Wyspa Skarbów” – miejsca idealnego na spotkania rodzinne, spędzenie Dnia Dziecka, czy wyprawienie wyjątkowych urodzin. Odwiedzając Wyspę Skarbów można zapomnieć o codzienności, poczuć się jak prawdziwy pirat i wziąć udział w zabawie plenerowej „Poszukiwanie Skarbu”. Przez 10 lat Roman Bołzan sprowadzał do gospodarstwa liczne wycieczki dzieci pełniąc rolę gospodarza i przewodnika. Przez ponad 20 lat gromadził wspaniałe eksponaty z różnych stron świata, które pokazywał w przygotowywanym do tego celu Skarbcu.

Był inicjatorem wielu otwartych imprez plenerowych m.in. sześciokrotnie zorganizował „Noc Świętojańską”, na którą ściągał artystów, zespoły ludowe, rzeźbiarzy, malarzy. W 2015 roku zainicjował wydarzenie sportowe tj. I Międzynarodową Olimpiadę w Sportach Pirackich” w oparciu o własnoręcznie wykonane stanowiska do konkurencji.

Mieszkańcy
4. Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia Tomasz Woźniak

Przewodniczący Zarządu

Za organizację i przeprowadzenie XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Świnoujskie Wieczory Organowe.

Festiwal ten to przedsięwzięcie o najwyższej klasie artystycznej łączące walory edukacji kulturalnej i aktywności społecznej mieszkańców Świnoujścia. Wykonawcami są uznani wirtuozi organów z kraju i zagranicy. Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia każdego roku przedstawia publiczności również młodych, uzdolnionych muzyków, prezentujących kunszt wykonawczy i zdobywających laury na festiwalach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych. Festiwal ma swoją wierną publiczność, gromadzi na koncertach średnio 2500 widzów podczas każdego sezonu. Stanowi on wzbogacenie letniej oferty kulturalnej miasta. W 2015 roku TPŚ włączyło się w obchody 250-lecia nadania praw miejskich organizując recital znanej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej i Roberta Grudnia. Sukces festiwalu to zasługa ogromnego zaangażowania, ciężkiej i wytrwałej społeczników – członków TPŚ. Towarzystwo było już zgłaszane i nominowane do Nagrody Prezydenta Miasta – TRYTON.

Stowarzyszenie
5. Jarosław Molenda Podróżnik, dziennikarz, autor wielu książek o charakterze historycznym.

Jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, członkiem South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody. W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Świata”. Obecnie zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką podróżniczą, popularnonaukową i historyczną. Jego teksty ukazywały się m.in. na łamach takich pism jak: „Archeologia Żywa”, „Filomata”, „Focus Historia”, „Globtroter”, „Miejsca święte” „Mówią wieki”, „Nieznany Świat”, „Wiedza i Życie”, „Zew Północy”, „Żyj długo”. Jest dziennikarzem magazynu podróżniczego „Dookoła Świata” i autorem 20 wydanych książek: Mumie, Fenomen kultur; Poczet odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej; Tajemnice polskich pogrobowców; Panama 1671; Tupac Amaru II; Narodziny Atlantydy; Rośliny, które zmieniły świat; Przedkolumbijscy żeglarze i odkrywcy Ameryki; Wojny guarańskie 1628-1756; Klątwa złota jezuitów; Ofiary z ludzi. Od faraonów do wikingów; Krystyna Skarbek – królowa podziemia czy zdrajczyni?; Ofiary z ludzi. Od samurajów do męczenników dżihadu; Wyspy greckie; Polki przeklęte?; Historia roślin jadalnych; Bierut i Wasilewska, Agent i dewotka; Ucieczki z PRL.

W ciągu ćwierć wieku przemierzył 4 kontynenty odwiedzając kilkadziesiąt krajów. W drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku przemierzył świat zbierając materiały do książki o mumiach. Na przełomie XX i XXI wieku penetrował Afrykę Północną i wschodni basen Morza Śródziemnego. Następnie odwiedził szereg legendarnych miejsc i wysp związanych z mitem o Atlantydzie. Lata 2008-2009 to udział w dwóch ekspedycjach do mało zbadanych rejonów Peru, co zaowocowało między innym odkryciem prekolumbijskich ruin w pobliżu osad Vista Alegre i Urpipata. Jest jednym z trzech pierwszych Polaków, jacy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc (prawie 4000 m n.p.m.). W roku 2016 ukaże się drukiem 5 kolejnych książek (złożone w wydawnictwach).

W 2015 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii.

Stowarzyszenie

 

Członek Kapituły

6. Aleksander Mikołajów Jeden z najbardziej utytułowanych i zasłużonych sportowców naszego miasta, osiągający wysokie wyniki sportowe w karate i żeglarstwie. Swoją postawą i sprawnością fizyczną udowadnia, że osoba dojrzała może być przykładem do naśladowania.

Najważniejsze osiągnięcia w 2015 roku:

·         w karate: powołanie do Kadry Polski Masters, złoty medal na Igrzyskach European Masters Games 2015 Nicea (Francja), złoty i brązowy medal na XVI Cuprum Cup International Karate Polish Open 2015, brązowy medal Internationali e 30 Open di Lignano 2015 (Włochy), srebrny medal w Pucharze Polski Karate Shotokan 2015, srebrny i brązowy medal w zawodach Arawaza Cup International Karate WKF w Halle – Niemcy 2015.

·         w żeglarstwie: odznaczony medalem z okazji 20-lecia Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski za zasługi w rozwoju żeglarstwa morskiego jako jeden z 15 żeglarzy z naszego kraju; dwa Morskie Żeglarskie Puchary Polski w 2012 i 2013 roku; w 2012 roku Puchar Sezonu w grupie Jachtów Załogowych; załoga jego jachtu („Nefertiti”) wielokrotnie zajmowała także czołowe miejsca w regatach: Wiatrak, Dni Morza, Unity Line, Sputnik Cup, Bakista Cup i najtrudniejszych samotnych regatach Polonez Cup Race.

Stowarzyszenia

 

Członek Kapituły

7. Halina Kuszyńska Prowadzi działalność w zakresie rehabilitacji ruchowej i fizjoterapii, która jest bardzo pozytywnie oceniana przez mieszkańców. Od wielu lat krzewi i czynnie promuje oraz popularyzuje zdrowy tryb życia, z czego korzystają mieszkańcy naszej wyspy. Wyróżnia ją pełen profesjonalizm i zaangażowanie w proces usprawniania i rehabilitacji dysfunkcji narządów ruchu. Ogromna skuteczność ćwiczeń konkretnych grup mięśni stanowi podstawę powrotu do zdrowia.

Atmosfera na prowadzonych zajęciach i osobowość Pani Haliny Kuszyńskiej sprzyja zaangażowaniu w ćwiczenia osób w każdym wieku, a dzięki Jej opiece uczestnicy czują się bezpiecznie i komfortowo. Wzbudza poczucie zaufania i jest inspiracją do zadbania o zdrowie i zdrowy oraz aktywny tryb życia.

Mieszkańcy
8. Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” Edward Kinas

Komandor Klubu

Jacht Klub Marynarki Wojennej JKMW „Kotwica” oddział w Świnoujściu – od blisko 40 lat prowadzi działalność na rzecz lokalnej społeczności, budząc w pokoleniach młodych ludzi miłość do żeglarstwa i morskiej przygody, ucząc jednocześnie hartu ducha, odpowiedzialności, umiejętności zespołowej pracy, kształtując charaktery. Mogą do niego należeć wszyscy – nie tylko prywatni armatorzy. W Klubie „Kotwica” działają instruktorzy, którzy z wielkim oddaniem poświęcają nieodpłatnie swój prywatny czas ucząc początkujących żeglarzy i szlifując umiejętności osób nieco bardziej zaawansowanych. Jest to czas, który osoby te mogłyby przecież wykorzystać poświęcając go sobie, spędzić go z rodziną na prywatnych rejsach.

Członkowie Klubu organizują świnoujskie regaty „Wiatrak” i biorą udział w wielu innych regatach odbywających się w naszym mieście i poza nim godnie i z sukcesami je reprezentując. W roku szkolnym 2014/2015 instruktorzy Klubu zapoczątkowali i z wielkim zapałem prowadzili Program Morskiego Wychowania Młodzieży, dzięki któremu z żeglarstwem miało okazję spotkać się po raz pierwszy w życiu ponad 100 młodych osób. W ramach Programu zorganizowanych zostało kilkanaście spotkań w świnoujskich szkołach, dziesiątki rejsów po Zatoce Pomorskiej, kilka rejsów zagranicznych, kursy na stopnie żeglarskie. To zaangażowanie klubowiczów doprowadziło do sukcesu żeglarskiego projektu w ramach budżetu obywatelskiego, jakim stał się zakup pięknego jachtu „Świnoujście ZSM”, który teraz tak wspaniale reprezentuje nasze miasto.

Mieszkańcy

 

Instytucja

 

Członkowie

Kapituły

9. Świnoujska Organizacja Turystyczna Piotr Piwowarczyk

Prezes Zarządu

Za sukcesywne działania zmierzające do wydłużenia sezony turystycznego i wzbogacanie programu imprez odbywających się w mieście, w tym w szczególności za organizację na początku czerwca 2015 roku niezwykle widowiskowych Dni Twierdzy z okazji 250 rocznicy nadania praw miejskich. Impreza na którą składały się m.in. parada historyczna oraz pokazy historyczne zgromadziła rzesze mieszkańców i turystów i odbiła się szerokim echem w mediach. Profesjonalnie przeprowadzone widowisko historyczne miało również aspekt edukacyjny i odbyło się dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa. Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

10. Klub Tańca Sportowego „Jantar” Jarosław Jaworski

Prezes Zarządu

Klub Tańca Sportowego „Jantar” od wielu lat prowadzi systematyczne zajęcia treningowe dzieci i młodzieży w zakresie tańca towarzyskiego i sportowego. Organizuje turnieje i pokazy taneczne. Tancerze z Klubu reprezentują miasto uczestnicząc w turniejach i pokazach na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym zajmując wysokie lokaty. W 2015 roku tancerze uczestniczyli m.in. w:

·         Pucharze Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinku,

·         Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego w Koszalinie,

·         Międzynarodowym Turnieju Tańca Szczecin CUP w Szczecinie,

·         Pucharze Regionów Polski Północnej w Sławnie,

·         XI Wiosennym Turnieju Tańca Sportowego w Kamieniu Pomorskim.

Członek Kapituły
11. Klub Sportowy „Uznam” Cezary Dobrochowski Prezes Zarządu Klub jest organizatorem znaczących zawodów rowerowych i rowerowych imprez turystycznych.

W 2015 roku KS Uznam zorganizował m.in.:

·         Ultramaraton Tour De PoMorze 700 km Non Stop. W imprezie tej udział wzięły 74 osoby,

·         XV Ultramaraton im. Olka Czapnika wzdłuż Zalewu Szczecińskiego. Uczestniczyło w nim ponad 300 rowerzystów,

·         VI Rowerowy Rajd na Orientację,

·         Ponadto Klub był współorganizatorem 2 mas krytycznych.

Imprezy organizowane przez Klub cechują się bardzo dobrą organizacją i dużym  wydźwiękiem medialnym. Na organizowane przez siebie imprezy Klub skutecznie pozyskuje sponsorów.

Członek Kapituły
12. Projekt

Szlachetna Paczka

Barbara Bedzyk

Jarosław Czerniak

Liderzy Rejonu

Świnoujście

W weekend 12 i 13 grudnia 2015 r. odbył się finał projektu Szlachetna PACZKA. Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA w Krakowie. SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Taka pomoc podkreśla godność obdarowanych. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że nie są same. Przez ostatnie 13 lat projekt zataczał coraz szersze kręgi, włączając w pomoc zwiększającą się liczbę Darczyńców i Wolontariuszy. Najważniejsze w SZLACHETNEJ PACZCE jest jednak spotkanie z prawdziwie potrzebującym.

Projekt Szlachetna PACZKA w Świnoujściu realizowana jest od 4 lat. Projekt z roku na rok nabiera tempa i rozrasta się pod względem wolontariuszy oraz rodzin i darczyńców. Od września rozpoczęto poszukiwania i rekrutację wolontariuszy do projektu. W rejonie Świnoujście było ich prawie 20-stu. W roku 2015 w Świnoujściu do projektu włączono 44 rodziny, które otrzymały pomoc. Darczyńcy , którzy wybierali rodziny w większości chcą pozostać anonimowi – były to głównie firmy i szkoły. Do jednej rodziny trafiło średnio 30 paczek o łącznej wartości średnio 4000 zł.

Członek Kapituły
13. Elżbieta i Krzysztof Nakliccy Elżbieta i Krzysztof Nakliccy – prowadzą szeroko zakrojoną działalność pedagogiczną w zakresie edukacji muzycznej przyczyniając się do umuzykalniania i budzenia zainteresowań muzyczno-wokalnych dzieci i młodzieży, głównie w zakresie muzyki klasycznej.

Swoją wiedzą i umiejętnościami oraz ogromną pasją muzyczną Państwo Nakliccy dzielą się ze swoimi uczniami. Spod ich ręki wyszło duże grono doskonale wyedukowanych muzycznie młodych, wrażliwych osób. Ich wychowankowie zajmują czołowe miejsca w konkursach różnych szczebli.

Pani Elżbieta Naklicka dyrygent, chórmistrz, muzyk, założycielka m.in. Miejskiego Chóru LOGOS Miejskiego Domu Kultury odnoszącego wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej. Jest również założycielką Pracowni Muzycznej GIS oraz prowadzi Dziecięcy Zespół Wokalny DIN-DON, który istnieje i działa w Świnoujściu już od 18 lat. Tworzą go dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Zespół ma w swoim dorobku wiele nagród, które zdobył na konkursach, festiwalach i przeglądach.

Pan Krzysztof Naklicki- pedagog, instrumentalista, dyrygent, kompozytor, od roku 1986 pracuje jako nauczyciel gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu, współpracuje z Chórem Logos, jest akompaniatorem oraz komponuje i aranżuje utwory dla chóru. Krzysztof Naklicki jest założycielem i prowadzącym orkiestrę akordeonową oraz autorem wielu opracowań muzycznych na zespoły akordeonowe. Obecnie w jej skład wchodzą uczniowie polskich i niemieckich szkół muzycznych (ze Świnoujścia, Gryfic, Wolgastu i Stralsundu). Był pomysłodawcą i głównym organizatorem Wielkiej Gali Akordeonowej, która odbyła się 15 listopada 2015 r. przyczyniając się do umuzykalniania i budzenia zainteresowań muzyczno – wokalnych dzieci. Pan Krzysztof Naklicki koncertuje ponadto jako solista, w duecie z synem Mateuszem. Jako kompozytor jest zdobywcą wielu nagród o zasięgu ogólnopolskim.

Państwo Nakliccy w sposób szczególny uczestniczą w muzycznym kształceniu dzieci przedszkolnych.

Członek Kapituły
14. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia

w Świnoujściu

 

Grażyna Sołtyk

Dyrektor

Za zasługi w dziedzinie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży. W 2015 roku szkoła obchodziła Jubileusz 30-lecia istnienia. W ciągu swoich lat istnienia szeregi szkoły opuściły rzesze uzdolnionej, wrażliwej młodzieży, z której cześć kontynuowała naukę na wyższych poziomach edukacji muzycznej. Z okazji jubileuszu 23 października 2015 r. odbył się Jubileuszowy Koncert, w czasie którego wystąpili absolwenci i obecni uczniowie szkoły. Kolejnym wydarzeniem w ramach jubileuszu była zorganizowana 15 listopada 2015 r. Wielka Gala Akordeonowa. Członek Kapituły
15. Świnoujska Inicjatywa Rowerowa „ŚwIR” Alina i Wiesław Królowie W minionym roku Państwo Alina i Wiesław Królowie zorganizowali dla mieszkańców miasta i turystów cykl wypraw rowerowych po interesujących zakątkach Świnoujścia i okolic. Łącznie we wszystkich ich wyprawach rowerowych udział wzięło kilkuset miłośników rowerów.

Za swoją społeczną działalność Państwo Alina i Wiesław Królowie zostali laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2012 w kategorii II. Działalność Kulturalna, Społeczna, Edukacja i Sport.

Członek Kapituły
16. kpt. Krzysztof Krygier Główny organizator corocznych Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Pucharu Poloneza, w 2015 r. świnoujskie regaty otrzymały nominację do rangi mistrzostw Polski. Członek Kapituły
17. Hanna Garboś W 2014 roku zdobyła mistrzostwo świata w bikini fitness, a w 2015 r. zdobyła srebrny medal w Olympia Amatour w Liverpoolu. Oprócz udziału w zawodach Pani Hanna Garboś aktywnie promuje aktywny i zdrowy tryb życia. Członek Kapituły
18. III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR

im. Zawiszy Czarnego

Przemysław Chabros

Komendant

Świnoujscy harcerze ZHR brali udział w licznych akcjach społecznych i patriotycznych. Niosą pomoc członkom stowarzyszeń i organizacji. Uczą dzieci historii miasta i uniwersalnych wartości np. dbając o zabytki m.in. cmentarz ewangelicki w Karsiborzu, prowadzi też działalność wolontariacką. Skupia 70 dzieci i dorosłych, co powoduje, że jest w czołówce organizacji na terenie Miasta. Komendant Przemysław Chabros jest laureatem odznaki „Srebrnych Liści Dębowych” przyznanych przez Prezydenta RP za nienaganną służbę instruktorską na rzecz harcerstwa. Był również nominowany do Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2014 w kategorii II. Działalność Kulturalna, Społeczna, Edukacja i Sport. Członek Kapituły
19. O!środek Działań Teatralnych

Grupa Teatralna

Aneta Kruk Pani Aneta Kruk prowadzi O!środek Działań Teatralnych, który zachwyca swoimi pomysłami, „Uczta Dekadencka”, „Noc Świętojańska”, spektakl „Gość oczekiwany”, Walentynkowy happening związany z przyznaniem świnoujskiemu Wiatrakowi tytułu Najbardziej Romantycznego Miejsca na Pomorzu Zachodnim. Ośrodek współuczestniczył w organizacji obchodów Jubileuszu 250 lat Miasta Świnoujście oraz w realizacji wielu innych pomysłów. Pani Aneta Kruk razem ze swoją Grupą ubarwia strojami dostosowanymi do epoki wiele uroczystości i wydarzeń jak na przykład Parada z okazji Jubileuszu 250-lecia Miasta Świnoujście. Członek Kapituły
20. Uczniowski Klub Sportowy „Prawobrzeże” Świnoujście Michał Kowalski

Prezes Zarządu

Klub rozwija zainteresowania sportowe w zakresie piłki nożnej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzi szkolenia oraz systematyczne zajęcia dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej w prawobrzeżnej części Miasta. Stowarzyszenie skupia ponad 100 członków, którzy grają w grupach trampkarzy, juniorów i seniorów. Klub jest organizatorem Memoriału Piłkarskiego Tadeusza Kaczmarka oraz meczów ligowych i towarzyskich. Członek Kapituły
21. Ragnarok Łukasz Winiarski

Prezes Berserker’s Team Świnoujście

Turniej brazylijskiego jiu jitsu oraz submission fighting Doskonała organizacja i realizacja imprezy sportowej, dzięki której do Świnoujścia zjeżdża światowa czołówka chwytanych sportów walki. Członek Kapituły
22. Funadcja Motywacja

i Działanie

Karolina Flacht Prezes Zarządu Grupa młodych ludzi postanowiła dać przykład jeszcze młodszym. Promują ideę wolontariatu, prowadzą szkolenia, terapię dla chcących wyjść z nałogu, promują też zdrowy tryb życia. Działają również w Międzyzdrojach. Członek Kapituły

 

Kategoria III: OBIEKT ROKU

 

Lp. Nazwa przedstawiciel/

Inwestor

Uzasadnienie Zgłaszający
1. Zespół handlowo-usługowy

przy ul. Dąbrowskiego

w Świnoujściu – Galeria „Corso

Marcin Woźniak

Anna Węgrzyniak

Członkowie Zarządu Winston sp. z o.o.

Galeria handlowa o powierzchni sprzedaży 5930 m2 składająca się z szeregu lokali handlowych i usługowych oraz parkingu dla klientów zlokalizowanego na dachu. Na szczególne podkreślenie zasługuje umieszczenie na ostatniej kondygnacji kina, tak oczekiwanego przez mieszkańców. Kondygnacje połączone są otwartą na całej wysokości „galerią” wypełnioną schodami ruchomymi, od góry nad główną częścią pasażu znajduje się świetlik dachowy.

Zgłoszenie uzasadnione jest stworzeniem ciekawej, nowoczesnej galerii aktywizującej obszar śródmiejski i porządkującej układ urbanistyczny istniejącego fragmentu miasta oraz architektury dopasowanej gabarytami do sąsiedniej zabudowy tworzącej nowoczesną, prostą bryłę o ciekawej kolorystyce z zastosowaniem szlachetnych materiałów – tynków i okładzin elewacyjnych zrealizowanej z dbałością o detal architektoniczny.

Otwarcie nastąpiło w czerwcu 2015 r. Aktualnie Galeria jest jednym z najbardziej znanych centrów handlowych w mieście. Po długiej nieobecności, do Świnoujścia powróciło kino. Inwestor, mimo dużego ryzyka finansowego zdecydował się na otwarcie trzech sal kinowych, zapewniając podstawowe zapotrzebowanie na kulturę w Świnoujściu. Firma zatrudnia młodzież ze Świnoujścia. Inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców.

Autor Projektu: Federacyjne Biuro Architektoniczne Szczecin, Al. Piastów 1/3

Autor Projektu: mgr inż. arch. Ryszard Burbicki.

Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

2. Przebudowa Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej

„Admirał I”

przy ul. Stefana Żeromskiego 13

w Świnoujściu

Dariusz Śliwiński

Prezes Zarządu

Bożena Foryś

Członek Zarządu

„Uzdrowisko Świnoujście” S.A.

Obiekt przeszedł gruntowną modernizację pod nadzorem konserwatora zabytków. Rozbudowano go o klatkę schodową wyposażoną w windę, przebudowano i nadbudowano budynek towarzyszący, w których mieści się nowoczesna baza zabiegowa. Obiekt jest całkowicie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na dachu dobudowanego budynku mieści się słoneczny taras wraz z ogrodem letnim. W przyziemiu znajduje się przytulna, nowoczesna restauracja. Obiekt przez organizację imprez oraz wydarzeń kulturalnych, zarówno w sezonie letnim jak i poza nim stał się miejscem spotkań, wystaw, występów artystycznych.

Inwestycja współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

Wykonano rewitalizację obiektu w kompleksowy sposób z wprowadzeniem wielu nowych funkcji do historycznej zabudowy wraz z przystosowaniem obiektu dla osób niepełnosprawnych. Ośrodek położony jest w ścisłej strefie konserwatorskiej chroniącej dawny układ urbanistyczny po przeprowadzeniu modernizacji eksponuje wartości zabytkowe budynku wpisując się pozytywnie w historyczną część Dzielnicy Nadmorskiej.

Autor projektu: Pracownia Projektowa architekt Grażyna Stojek.

Osoba prawna
3. Modernizacja Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Ogólnoustrojowej „Adam i Ewa” Dariusz Śliwiński

Prezes Zarządu

Bożena Foryś

Członek „Uzdrowisko Świnoujście” S.A.

Modernizacja obiektu, wykonana z poszanowaniem detalu architektonicznego przywróciła obiektowi historycznemu dawny wygląd. Dzięki niej powstał nowoczesny kompleks o wysokim standardzie, w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych z bazą noclegową, zapleczem gastronomicznym oraz bazą rehabilitacyjną wyposażona w nowoczesny sprzęt zabiegowy.

Inwestycja współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

Wykonano rewitalizację obiektu z poszanowaniem cech historycznej zabudowy wraz z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Obiekt położony w ścisłej strefie konserwatorskiej chroniącej dawny układ urbanistyczny. Dobrze harmonizuje z historyczną częścią Dzielnicy Nadmorskiej.

Biuro Projektów „Brobud” w Szczecinie,  projektant: mgr inż. arch. Dariusz Zawadzki

Osoba prawna
4. Remont elewacji zespołu zabudowy zabytkowych budynków

przy ul. Hołdu Pruskiego

w Świnoujściu

w ramach programu rewitalizacji śródmieścia Świnoujścia

Zespół Wspólnot Mieszkaniowych

przy ul. Hołdu Pruskiego nr 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

i przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11,

lider:

Wspólnota Mieszkaniowa Hołdu Pruskiego 8

Rafał Chyła

Artur Ćwik

Dorota Konkolewska

Jan Piotrowski

Dariusz Wróbel

Krystyna Zając

Członkowie Zarządu

Zespół pierzejowej zabudowy przy ul. Hołdu Pruskiego złożony z zabytkowych kamienic stanowi cenny przykład secesyjnej zabudowy miejskiej i podlega prawnej ochronie konserwatorskiej w ramach indywidualnych wpisów budynków do rejestru zabytków oraz na podstawie wpisu obszaru śródmiejskiego układu urbanistycznego do rejestru zabytków. Kamienice stanowią jeden z głównych walorów historycznego, kulturowego i turystycznego obrazu miasta.

Realizując inwestycję dołożono staranności w utrzymaniu pierwotnego wyglądu budynków oraz zachowano szczególną dbałość o detal architektoniczny i historyczny. Wyeksponowanie dzięki remontowi kamienic architektonicznych walorów zdecydowanie poprawiło atrakcyjność miejsca w skali całego miasta. Na uwagę zasługuje fakt współpracy wielu wspólnot mieszkaniowych i ich determinacja w realizacji tego trudnego projektu.

Autor Projektu:

Redan Biuro Projektowo- Inżynierskie Sp. z o.o. w Szczecinie

Projektant: mgr inż. arch. Rafał Antonowicz

Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

5. Przebudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego

przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 14

Zbigniew Opaliński Istniejący budynek powstały przed rokiem 1939 poddany został gruntownej przebudowie, z podkreśleniem jej historycznego charakteru. Projekt obejmował rozbiórkę poddasza i nadbudowę dwóch kondygnacji, przebudowę istniejących pomieszczeń na samodzielne lokale oraz zaprojektowanie nowych mieszkań na II i III piętrze. Dużej ingerencji i wzmocnienia wymagała konstrukcja budynku.

Wykonano przebudowę budynku tworzącą harmonijny element zabudowy pierzejowej wzdłuż ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na uwagę zasługuje fakt, iż w tym przypadku indywidualny inwestor doprowadził sprawnie do zrewitalizowania budynku znajdującego się w bardzo złym stanie technicznym w ważnym punkcie miasta.

Autor Projektu: mgr inż. arch. Rajmund Borowski

Mieszkańcy
6. Zespół budynków hotelowych

Hotel „Trzy Wyspy” przy ul. Słowackiego w Świnoujściu

Teresa i Eugeniusz Japtok

Dom – Inwest Sp. J.

Zespół budynków z usługami towarzyszącymi, na który składają się trzy budynki hotelowe z bazą zabiegową, basenem, SPA, restauracją wraz z zapleczem i miejscami postojowymi dla samochodów osobowych w kondygnacji podziemnej. Inwestycja została zrealizowana na terenie strefy konserwatorskiej, której układ urbanistyczny znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Zastosowane rozwiązania projektowe obiektu nawiązują do uzdrowiskowego i zabytkowego charakteru Dzielnicy Nadmorskiej.

Autor projektu: mgr inż. arch. Krzysztof Jankiewicz

Mieszkańcy

 

Członek Kapituły

7. Przebudowa

ul. Juliusza Słowackiego

Janusz Żmurkiewicz

Prezydent Miasta

Gmina Miasto Świnoujście

Przestrzeń publiczna – droga przekształcona w strefę ruchu uspokojonego o wysokich walorach estetycznych. We fragmencie przyjęto zagospodarowanie z częścią rekreacyjną, umożliwiającą jej wykorzystanie na organizację małych imprez i koncertów, przedstawień teatrzyków ulicznych. W ramach przebudowy wprowadzono różnorodne obiekty małej architektury z fontanną w kształcie kuli, wykonano nowe oświetlenie oraz nasadzono zieleń wkomponowaną w istniejący drzewostan.

Zastosowane oryginalne rozwiązania projektowo-architektoniczne tworzą nową jakość przestrzeni publicznej, ciekawe elementy małej architektury służą wypoczynkowi kuracjuszy, turystów i mieszkańców w obszarze strefy uzdrowiskowej „A”. Realizacja inwestycji stworzyła nowe możliwości wykorzystania przestrzeni publicznej w Dzielnicy Nadmorskiej.

Autor Projektu:

Ekkom Sp. z o.o. Kraków, ul. Zawiła 65 E, Projektanci: branża drogowa: mgr inż. Piotr Nowak, branża architektoniczna: mgr inż. arch. Jan Krawczyk

Członek Kapituły
8. Hotel West Baltic Wellness & Spa Wiesław Kot

Dyrektor Zarządzający

Techagra Sp. z o.o.

Dawny szpital Warszawa, który przez lata straszył w dzielnicy nadmorskiej. Zrewitalizowany obiekt wraz z przynależnym terenem zielonym po dawnym szpitalu miejskim przy ul. Żeromskiego 22. Obiekt rozbudowano o część SPA i zaplecze gastronomiczne, dzięki przebudowie zyskał nowoczesny anturaż i poszerzył hotelową ofertę miasta. Członek Kapituły
9. Rozbudowa infrastruktury portowej w południowej części portu w Świnoujściu –

nowe stanowisko promowe nr 1

Zbigniew Miklewicz Prezes Zarządu

Zarząd Morskich Portów Szczecin

i Świnoujście S.A.

Imponująca inwestycja na terminalu promowym w Świnoujściu dotycząca budowy nowego stanowiska promowego została zakończona w październiku 2015 r. W rezultacie do Świnoujścia będą mogły zawijać duże promy o maksymalnej długości 220 m oraz największe pełnomorskie statki wycieczkowe, jakie mogą wejść na Bałtyk. Inwestycja na poziomie europejskim, która z pewnością wpłynie na rozwój gospodarczy Świnoujścia. Długość nowego nabrzeża wynosi 242,15 m, jego dopuszczalna głębokość to 13,00 m. Wartość całego zadania to 111 mln złotych, kwota dofinansowania to blisko 54 mln złotych. Zadanie zrealizowano w okresie listopad 2012 – wrzesień 2015. Członek Kapituły
10. Przebudowa boiska przy ul. Białoruskiej

w dzielnicy Warszów w Świnoujściu”

Janusz Żmurkiewicz

Prezydent Miasta

Gmina Miasto Świnoujście

Zrealizowane boisko to początek realizacji bardzo oczekiwanej przez mieszkańców prawobrzeża inwestycji sportowej, szczególnie potrzebne do zajęć sportowych dzieci i młodzieży. Koszt I etapu inwestycji wyniósł 3.458.044,50 zł, w tym 1.000.000 zł dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest to pełnowymiarowe boisko z trawy syntetycznej, bezzasypowej, o wymiarach 68 m x 105 m przeznaczone do gry w piłkę nożną, posiada pełne wyposażenie w urządzenia sportowe. Z uwagi na technologię wykonania obiektu jest to drugie tego typu boisko zrealizowane w Polsce bez granulatu gumowego.

Autor projektu:  Elżbieta Kojałowicz-Bethke

Pracownia Projektowa ZARYS z Dobrej k. Szczecina

Członek Kapituły

 

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. ◯∵△◠∋ ∴ temu

    12 stycznia 2016 na 17:20

    Myślałem, ze tam siedzi Columbo.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops
Reklama „artur_szczodry"
Reklama „stawikowski"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524