Połącz się z nami

Lokalne

Zimą pamiętaj o dokarmianiu ptaszków

Opublikowano

w dniu

Od piątku mają wrócić srogie mrozy! Warto pomyśleć o naszych małych braciach- zwierzakach- a szczególnie o ptakach! Ich dokarmianie i obserwacje dadzą nam wyjątkową możliwość ich obserwacji i sprawą olbrzymią frajdę. Gwarantujemy!

Na naszych wyspach zimuje wyjątkowo dużo gatunków ptaków. Jest to związane z ciepłym klimatem i położeniem naszego miasta na jednym z głównych szlaków ptasich wędrówek.

Jak dokarmiać naszych małych przyjaciół by im pomóc i nie zrobić krzywdy?

Od kiedy i do kiedy dokarmiamy

Nie należy zapewniać ptakom dostępu do pokarmu przez cały rok. To tłumi ich naturalne instynkty, przez co stają się one od nas zależne. Latem zapewniamy im jedynie świeżą wodę, szczególnie w upalne dni. Zimą również dokarmiamy, ale najważniejsza zasada jest taka, że jeżeli już rozpoczniemy to musimy to robić regularnie, aż do nadejścia wiosny. Marnując ich energię na przylatywanie do pustego karmnika, możemy przyczynić się do nieprzetrwania przez nich zimy.

Dokarmianie rozpoczynamy dopiero gdy „śnieżna” zima zapanuje na dobre, czyli wtedy gdy żerowanie jest utrudnione przez długi czas. Jeżeli zaczniemy zbyt szybko, to możemy przyczynić się do zaburzenia zimowych wędrówek ptaków.

Czym nie karmimy

Bardzo często popełniamy błędy przy tym, czym karmimy ptaki zimą. Właściwie normą już stało się, że to co niepotrzebne w domu dajemy ptakom. I zamiast pomagać powodujemy, że ptaki chorują. Najczęściej pozbywamy się pieczywa. Można, ale w małych ilościach i jako uzupełnienie, gdyż powoduje on problemy żołądkowe u ptaków.

Nie wolno ptaków karmić:

  • zepsutym pokarmem, np. pleśniejącym pieczywem,
  • kaszami i ziarnami, które pęcznieją,
  • namoczonym pieczywem, gdyż zamarznie,
  • solonymi produktami, np. słoniną, smalcem, orzeszkami.

Czym karmimy

Ptaki karmimy naturalnymi, niesolonymi, nieprzetworzonymi produktami. Pokarm powinien być tak przygotowany, aby ptaki mogły z łatwością go połknąć.

Najlepsze są ziarna zbóż, kasze, orzechy oraz owoce czarnego bzu (najlepiej mrożone), porzeczki, aronii, czy po prostu suszone rodzynki, morele, daktyle. Chodź z dużą ilością suszonych owoców należy uważać, gdyż w niektórych przypadkach mogą pęcznieć w wolu, przez co ich przejedzenie może zagrażać ptakom. Z pewnością każdy znajdzie w domu płatki owsiane, czy pestki słonecznika lub dyni. Oczywiście można zakupić specjalnie przygotowaną mieszankę karmy przeznaczonej dla ptaków dzikich.

Ptaki bardzo lubią również tłuszcze zwierzęce (słonina, smalec). Przykładowo w formie tzw. kul zimowych, czyli orzechów, nasion zatopionych w tłuszczu. Tłuszcze zwierzęce wymieniamy co 2 tygodnie.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że różne gatunki ptaków gustują w różnym rodzaju pokarmu. Przykładowo sikorki lubują się w słoninie, każdej formie słonecznika oraz obranych orzechach włoskich. Wróble oraz mazurki muszą już mieć słonecznik łuskany, zjedzą także proso i drobną kaszę. Słonecznik lubią także zięby i dzwońce. Kos i kwiczoł prócz jarzębiny lubią owoce czarnego bzu oraz jabłka, aronię, porzeczkę, a także morele, rodzynki, daktyle. Trznadel zje płatki owsiane, proso oraz owies łuskany. W przypadku nieco większych ptaków jak gołąb, gawron, kawka czy sierpówka należy się zaopatrzyć w pszenicę i grubszą kaszę, można również rozdrobnić w jednocentymetrowe kawałki białe, czerstwe pieczywo. Idąc na spacer, chcąc nakarmić kaczki i łabędzie weźmy ze sobą warzywa pokrojone w małe kawałki oraz różne rodzaje zbóż. Możemy ten zestaw uzupełnić w nieznaczną ilość rozdrobnionego pieczywa.

Karmniki

Najciekawszą formą podawania pokarmu jest karmnik. Jego budowa musi wziąć pod uwagę osłonięcie pokarmu przed padającym deszczem, śniegiem oraz wiejącymi wiatrami. Wielkość karmnika oraz wejście do niego muszą uwzględniać jakie gatunki ptaków chcemy karmić.

Przy usytuowaniu karmnika należy wziąć pod uwagę potencjalnych drapieżników – nie lokujemy karmnika tam gdzie łatwo będzie dotrzeć np. kotom.

Karmnik należy regularnie czyścić z odchodów i starego pokarmu by nie powodować namnażania się bakterii. Dla ułatwienia tej czynności dobrze jest w karmniku umieścić wyciągane dno.

Jeżeli już dokarmiamy dobrze jest też zapewnić ptakom dostęp do niezamarzniętej wody niedaleko karmnika. Warto zajrzeć raz dziennie i ją wymienić.

Sadźmy odpowiednie rośliny

Warto o dokarmianiu ptaków zimą, pomyśleć już na etapie sadzenia roślin w ogrodzie. Sadźmy rośliny, które pozostawiają na zimę owoce jadalne dla ptaków. Jest wiele możliwości. Drzewa to dla przykładu jarzębina, leszczyna, buk, głóg, oliwnik. Wśród krzewów możemy brać pod uwagę następujące: cis, jałowiec, berberys, irga, ognik, dereń, czarny bez, kalina, ligustr. No i pnącza, jak winobluszcze, bluszcz pospolity i jeśli coś zostanie na winoroślach.

Terapia ptakami

Obserwowanie ptaków to nie tylko przyjemność, przypatrując się im poznajemy przyrodę, co ma szczególnie proekologiczne znaczenia dla dzieci, a także poddajemy się tzw. zooterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. Jedną z form takiej terapii jest tzw. ptasiarstwo, czyli birdwatching, polegające na hobbystycznym obserwowaniu ptaków oraz zbieraniu materiałów i wiedzy na ich temat. Jego uczestnicy otrzymali miano ptasiarzy. Nie są oni ornitologami, choć ich amatorskie obserwowanie ptaków z pewnością przynosi im co najmniej tyle samo przyjemności co zawodowym obserwatorom.

Trend ten jest obecnie najbardziej popularny w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Występuje tam pojęcie tzw. twitcher’a, czyli wyczynowego kolekcjonera, obserwatora rzadkich gatunków.

Opracowano na podstawie materiałów Fundacji Ptaki

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524