poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / W ministerstwie rozmawiali o tunelu

W ministerstwie rozmawiali o tunelu

– Zainteresowanie sprawą budowy stałego połączenia pomierzy wyspami Uznam i Wolin ze strony rządowej jest duże. Świadczy o tym fakt drugiego już, w przeciągu niespełna miesiąca, spotkania Pani Prezydent Barbary Michalskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, które odbyło się w miniony poniedziałek – informuje Robert Karelus rzecznik Prezydenta Świnoujściam

W spotkaniu oprócz ministra Jerzego Szmita tym razem uczestniczył również Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Bojarewicz.

Rozmowy dotyczyły stanu zaawansowania prac oraz analizy dokumentacji będącej w posiadaniu miasta, niezbędnej do realizacji inwestycji.

Jak podkreślono w trakcie spotkania to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przejmie na siebie ciężar budowy tunelu, do czego obliguje ją podpisana z Miastem Świnoujście ,w 2007 roku, umowa.

Jak podkreśliła podczas spotkania Prezydent Barbara Michalska-Świnoujście od dawna jest gotowe na realizację tej tak długo oczekiwanej przez wszystkich inwestycji.

Miasto posiada obszerną dokumentację studialną, na podstawie której dokonano w 2010 roku rozstrzygnięć co do rodzaju i lokalizacji stałej przeprawy w Świnoujściu. Dokumentację wykonano zgodnie z aktualnymi wytycznymi Komisji Europejskiej dla infrastruktury drogowej, zawartymi w tzw. Niebieskiej Księdze i wzięto w niej pod analizę wiele wariantów budowy stałego połączenia między wyspami, w tym kilka wariantów mostowych. Ostatecznie wskazano na optymalny wariant budowy stałego połączenia w Świnoujściu, jakim jest budowa tunelu w wariancie północnym, w technologii drążenia.
Czynniki, które zadecydowały o takim wyborze zawarto w studium techniczno-ekonomiczno –środowiskowym, w decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia oraz studium wykonalności, opracowanych w latach 2008-2010 przez konsorcjum firm Damart i Pont-Projekt oraz Kontrakt na zlecenie GDDKiA. Ponadto w latach 2012-2013, zgodnie z oczekiwaniami ówczesnego ministerstwa infrastruktury, wykonane zostało dodatkowe opracowanie, weryfikujące i aktualizujące wcześniejsze opracowania, pn.: „Analiza wariantów usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wsypami Uznam i Wolin w Świnoujściu” autorstwa konsorcjum firm DHV oraz DSC Consulting. Również na wniosek ministerstwa firma Technital S.p.A. opracowała program funkcjonalno-użytkowy budowy tunelu. Miał to być dokument niezbędny do ogłoszenia przetargu na budowę stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w systemie „zaprojektuj i zbuduj” oraz stanowić podstawą do rozmów ze stroną rządową na temat montażu finansowego realizacji inwestycji.

Już wkrótce planowane jest kolejne spotkanie w sprawie tunelu, być może tym razem w Świnoujściu.

Zobacz również

Jest sobota, jest parkrun

Kolejna sobota rozpoczęła weekendowy wypoczynek i choć poranek rozsnuł wokół wyspy mgłę białą i gęstą …

Jeden komentarz

  1. Niech jak najszybciej ruszają z tą budową, bo wkrótce zabraknie „kasy” w budżecie centralnym, na pomysły socjalne. 500+, darmowe leki, wcześniejsze emerytury, „frankowicze”, do tego odprawy dla jednodniowych prezesów, komendantów, Jak nie rozpoczną wkrótce, to za rok budżetu nikt nie dopnie. Chyba że jak za Gierka, będziemy to wszystko robić na kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.