środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Marynarka Wojenna ćwiczy na wypadek konfliktu z Rosją?
Foto: Marynarka Wojenna

Marynarka Wojenna ćwiczy na wypadek konfliktu z Rosją?

Kryptonim LUTY-16 miało ćwiczenie jakie odbyło się w Dowództwie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Trening sztabowy hipotetycznie zakładał, że doszło do sporu o podłożu roszczeń terytorialnych pomiędzy dwoma państwami. W przekazanej informacji nie podano o jaki kraj chodzi. Nie trudno jednak się domyślić, bo Polska ma tylko jednego sąsiada morskiego nie będącego członkiem NATO.

– Trening realizowany był na podstawie hipotetycznego scenariusza z opisaną w nim sytuacją polityczno-militarną – podkreślają marynarze. Na podstawie informacji na temat sił dowódcy flotylli oraz działalności sił sprzymierzonych, przygotowano plan zabezpieczenia logistycznego sił okrętowych.

W trakcie treningu sprawdzono funkcjonowanie systemu dowodzenia oraz doskonalono przebieg procesu, w którym podejmowana zostaje decyzja dotycząca działań bojowych.

Foto: Marynarka Wojenna
Foto: Marynarka Wojenna

– Proces ten przebiega według ściśle określonych faz. Obejmują one zebranie i opracowanie przez poszczególne osoby funkcyjne informacji i danych, które następnie przy współpracy z pozostałymi specjalistami łączone są w całość. Buduje to pełny obraz sytuacji, który umożliwia dowódcy podejmowanie decyzji i wydawanie rozkazów podległym mu siłom – czytamy w informacji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

W treningu uczestniczyli żołnierze dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz wydelegowani żołnierze z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego i 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa. Kierował nim zastępca dowódcy flotylli kmdr Zygmunt Białogłowski.

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

5 komentarzy

 1. Do 'experta’ militarnego i pozostałych, pragnących choćby pracować na Bielikach:
  http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/aktualnosci-i-prawo/item/1722-25-ii-534-miejsca-na-uczelniach-wojskowych

  Macie jaja? Podejmiecie rękawice, czy tylko szczekać kundle potraficie?

 2. Expert Militarny

  Wystarczy ze ruscy zatopia w glowkach obok Stawy mlyn (jak to bylo podczas konfliktu na ukrainie stary krążownik Oczaków -w przesmyku między jeziorem Donuzław a Morzem Czarnym),a nasza „Wielka” prehistoryczna ,do niczego nie nadajaca sie 8 Flotylla Obrony Wybrzeża,moze operowac….w basenie Północnym!…buhahahaha…utrzymywanie desantowcow do desantu ….chyba na drugi brzeg kanalu Piastowskiego….wyrzucone co miesiac w bloto setki miliony zlotych na utrzymanie niezdolnych do niczego wrakow oraz tysiecy „marynarzy”co wyplyneli w morze…tzn na rede Swinoujscia 2 x w zyciu przystanie morza 2 w skali beauforta i tylko czekajacych by przejsc po 15 latach harówy w wieku 40 lat na”zasluzona” emeryture…tylko po to by zaczac prace na Bielikach!

 3. Hee Hee.
  Z motyką na Księżyc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.