Strona główna / Lokalne / Marynarka Wojenna ćwiczy na wypadek konfliktu z Rosją?
Foto: Marynarka Wojenna

Marynarka Wojenna ćwiczy na wypadek konfliktu z Rosją?

Kryptonim LUTY-16 miało ćwiczenie jakie odbyło się w Dowództwie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Trening sztabowy hipotetycznie zakładał, że doszło do sporu o podłożu roszczeń terytorialnych pomiędzy dwoma państwami. W przekazanej informacji nie podano o jaki kraj chodzi. Nie trudno jednak się domyślić, bo Polska ma tylko jednego sąsiada morskiego nie będącego członkiem NATO.

– Trening realizowany był na podstawie hipotetycznego scenariusza z opisaną w nim sytuacją polityczno-militarną – podkreślają marynarze. Na podstawie informacji na temat sił dowódcy flotylli oraz działalności sił sprzymierzonych, przygotowano plan zabezpieczenia logistycznego sił okrętowych.

W trakcie treningu sprawdzono funkcjonowanie systemu dowodzenia oraz doskonalono przebieg procesu, w którym podejmowana zostaje decyzja dotycząca działań bojowych.

Foto:  Marynarka Wojenna
Foto: Marynarka Wojenna

– Proces ten przebiega według ściśle określonych faz. Obejmują one zebranie i opracowanie przez poszczególne osoby funkcyjne informacji i danych, które następnie przy współpracy z pozostałymi specjalistami łączone są w całość. Buduje to pełny obraz sytuacji, który umożliwia dowódcy podejmowanie decyzji i wydawanie rozkazów podległym mu siłom – czytamy w informacji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

W treningu uczestniczyli żołnierze dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz wydelegowani żołnierze z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego i 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa. Kierował nim zastępca dowódcy flotylli kmdr Zygmunt Białogłowski.

Zobacz również

Paździerzowy „koszmarek” miał zniknąć w grudniu

Trudno nazwać budowlę, która stoi przy ulicy Kołłątaja w Świnoujściu. Paździerzowa budka przypomina wychodek. Właścicielem …

5 komentarzy

  1. Do ‘experta’ militarnego i pozostałych, pragnących choćby pracować na Bielikach:
    http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/aktualnosci-i-prawo/item/1722-25-ii-534-miejsca-na-uczelniach-wojskowych

    Macie jaja? Podejmiecie rękawice, czy tylko szczekać kundle potraficie?

  2. Expert Militarny

    Wystarczy ze ruscy zatopia w glowkach obok Stawy mlyn (jak to bylo podczas konfliktu na ukrainie stary krążownik Oczaków -w przesmyku między jeziorem Donuzław a Morzem Czarnym),a nasza “Wielka” prehistoryczna ,do niczego nie nadajaca sie 8 Flotylla Obrony Wybrzeża,moze operowac….w basenie Północnym!…buhahahaha…utrzymywanie desantowcow do desantu ….chyba na drugi brzeg kanalu Piastowskiego….wyrzucone co miesiac w bloto setki miliony zlotych na utrzymanie niezdolnych do niczego wrakow oraz tysiecy “marynarzy”co wyplyneli w morze…tzn na rede Swinoujscia 2 x w zyciu przystanie morza 2 w skali beauforta i tylko czekajacych by przejsc po 15 latach harówy w wieku 40 lat na”zasluzona” emeryture…tylko po to by zaczac prace na Bielikach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.