Strona główna / Lokalne / [AUDIO] Port kontenerowy. Co sądzi o tym prezydent?

[AUDIO] Port kontenerowy. Co sądzi o tym prezydent?

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie chciał kontynuować plany rozbudowy portu w Świnoujściu? Przypomnijmy, że poprzedni zarząd portu poważnie zastanawiał się nad ulokowaniem w porcie zewnętrznym terminala kontenerowego. Zapytaliśmy prezydenta miasta, czy jest orędownikiem tego pomysłu. Włodarz miasta, przyznaje, że to dobry pomysł nawet kosztem wyłączenia z funkcjonowania kolejnego odcinka plaży na Warszowie.

Jeżeli port będzie się rozwijał, to tylko na Warszowie. Nie ma szans, żeby na Uznamie budować port, nie ma szans, żeby port budować wewnątrz Świny, bo tu nie ma warunków. Budowa portu zewnętrznego, to rzeczywiście wyłączenie z funkcjonowania pół kilometra plaży, może kilometr, ale mamy jeszcze sześć – twierdzi prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Przypomnijmy, że plany rozbudowy portu zakładałyby stworzenie terminala kontenerowego mogącego konkurować z tym w Gdańsku. Ostateczne plany i pomysły portu nie są znane. Nie przedstawiono ich mieszkańcom. Wszystkie informacje o planach budowy portu kontenerowego w Świnoujściu pochodzą ze źródeł nieoficjalnych, bo Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście nie udziela żadnych konkretnych informacji na ten temat tej inwestycji.

Budowa takiego portu kontenerowego, to szansa na stworzenie infrastruktury na całej wyspie Wolin wzdłuż morza, która będzie wykorzystywana turystycznie. To jest ogromna szansa, bo tam więcej nie powstanie już nic. To szansa dla młodych ludzi z którymi spotkałem się na Warszowie, na godną i dobrze płatną pracę – przewiduje Janusz Żmurkiewicz, prezydent. – To będą wysoko wykwalifikowani dokerzy, tam nie potrzeba magistrów i inżynierów, tam trzeba dobrze wyszkolonych ludzi opłacanych za bardzo dobre pieniądze – dodaje.

Port ma docelowo przeładowywać ponad milion kontenerów rocznie. Większość z nich ma trafiać do portu transportem drogowym. W podobnej wielkości terminalu kontenerowym w Gdańsku oznacza to ruch o wielkości nawet 800 tirów dziennie. By terminal mógł powstać potrzebna jest zgoda Rady Miasta Świnoujście i uchwalenie planu zagospodarowanie przestrzennego dla terenu na wschód od ulicy Ku Morzu.

Zobacz również

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zakończył budowę Baltic Pipe – najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji …

8 komentarzy

 1. Panowie i panie komentujący p.Żmurkiewicza.Macie coś nie tędy.. ze swoim rozumowaniem.Chcecie żyć w wiosce..to przenieście się w bieszczady.Miasto musi się rozwijać ,musi poszerzać swoją działalność.Gdyby tak rozumowano w N.YORK to miasto miałoby powierzchni 40 hektarów i byłoby miasteczkiem..A…powstanie miasta Gdynia….Z wioski…do miasta i portu…Uwcześni miłośnicy tej wioski byli na pewno też zszokowani zmianami.Może i jest niemiły w kontakcie osobistym-trochę bufona,,ale spojrzenie perspektywiczne na miasto ma zupełnie prawidłowe.

 2. Brawo

  Czekamy na port kontenerowy. Jest to najmniej uciążliwy port jaki można sobie wyobrazić!!!

 3. Co ten człowiek bredzi? jak powstanie na warszowskiej plazy port to można się tam pożegnać z wypoczynkiem na plaży i z letnikami nie tylko dla Warszowa ale i Kariborza i Przytoru. Turyści jednodniowi ze Szczecina już też nie przyjadą! A poza tym obiecywanie gruszek na wierzbie w postaci wielu miejsc pracy i świetnych zarobków to już przerabiamy w Gazoporcie. Świetne zarobki mają znajomi królika a nie tych kilku zwykłych pracowników. Porty kontenerowe też są już dzisiaj w pełni zmechanizowane więc z ilością miejsc do pracy szału nie będzie, chyba będą szukać wysokiej klasy specjalistów do zamiatania placów kontenerowych. Więc panie prezydencie proszę nas nie ściemniać bo ciemnym ludem to mieszkańcy nie są!

 4. Szczecin niech sobie na Wałach Chrobrego sobie przeładowuje kontenery.

 5. trzeba uciekać— póki ktoś jest jeszcze szansa na sprzedaż mieszkania… betoniarze

 6. Pewnie mu się marzy kolejna posadka w radzie nadzorczej na starość.

 7. kuku na muniu

  z matematyka pana j. żmurkiewicz abardzo słabo .. pewnie 2 miał z tego przedmiotu.. jaki 6 kilometrów plaż? jak postawią ten syf to zniknie cała turystyka na prawobrzeżu, a docelowo także na lewobrzezu.. wyobrażacie sobie 1000 tirów na drodze do nas? kpina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.