Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA i FILM] Architekci mają pomysły na nową wizję dzielnicy nadmorskiej
Foto: Robert Ignaciuk

[ZDJĘCIA i FILM] Architekci mają pomysły na nową wizję dzielnicy nadmorskiej

W świnoujskiej bibliotece rozstrzygnięto ogłoszony w ubiegłym roku, przez Prezydenta Miasta Świnoujście, konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania Dzielnicy Nadmorskiej pn. „Kurort nadmorski Świnoujście – nowa wizja przestrzeni publicznej” .

W konkursie wystartowały 4 pracownie architektoniczne, które złożyły swoje wizualizacje koncepcji architektoniczno-urbanistycznej terenów publicznych w dzielnicy nadmorskiej. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej.

Koncepcja ma objąć między innymi istniejące promenady wzdłuż ulic Żeromskiego i Uzdrowiskowej, projektowany ciąg pieszy w pasie wydm, międzynarodową trasę rowerową, dojścia do plaży (istniejące i te mające powstać) oraz projektowane tzw. „Forum kurortu”, czyli centralny plac wraz z muszlą koncertową i zabudową kubaturową wokół tego obiektu z przeznaczeniem na cele kulturalne.

Proponowana koncepcja ma za zadanie wskazać rozwiązania, które pozwolą na uzyskanie charakteru, klimatu miasta kurortu, który będzie charakterystyczny dla Świnoujścia. Ma zawierać pomysły na rozwiązanie ciągów pieszych, pieszo-jezdnych i jezdnych w powiązaniu z układem komunikacyjnym tej części miasta oraz dotyczące pasa zieleni i związanych z nimi malej architektury, oświetlenia i systemu nawodnienia.

Głównym celem konkursu jest przywrócenie atrakcyjności dzielnicy nadmorskiej, poprzez wykreowanie przyjaznej przestrzeni publicznej, uwzględniającej współczesne potrzeby różnych grup odbiorców z zachowaniem zasad poszanowania środowiska naturalnego. Hasłem przewodnim jest człowiek – jego potrzeby, wchodzenie w interakcję z drugim człowiekiem i elementami zagospodarowania przestrzeni, zaspokojenie potrzeb kulturalnych, dbałości o dobrą kondycję. Dzielnica nadmorska ma być miejscem przyjaznym, gościnnym, które poprzez swoją różnorodność zachęca do przebywania i korzystania z tej przestrzeni. Powinno stanowić wizytówkę miasta, odznaczać się wysoką jakością zago

spodarowania.

Zobacz również

W Świnoujściu wciąż istnieją bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych

Miasto cały czas rozbudowuje się i modernizuje, jednak na co dzień możemy nie zauważyć błahych …

3 komentarze

  1. jak żyć!

  2. Nie podoba mi się wmieszanie nowoczesności w naszą promenadę. Miasto powinno zadbać żeby zachować jej historyczny charakter architektury. Mam nadzieję, że Michalska nie bedzie miała wpływu na to co zostanie tam zbudowane bo jej gust jest okropny.

  3. Nic dobrego to nie wróży, jak tam się kręci Michalska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.