Strona główna / Lokalne / GAZ SYSTEM: Nie ma powodów do niepokoju
Foto: Polskie LNG

GAZ SYSTEM: Nie ma powodów do niepokoju

Po publikacji artykułu w piątkowym wydaniu Kronik Portowych, GAZ System przesłał do naszej redakcji odpowiedzi na zadane pytania. Z treści wynika, że po oddaniu terminalu LNG do użytkowania, zgodnie z obowiązującym prawem, potrzebne będzie wyznaczenie operatora na terminalu LNG. Jeśli chodzi o wspieranie inicjatyw lokalnych w Świnoujściu – ta polityka będzie kontynuowana i spójna z pozostałymi działaniami w tym obszarze, prowadzonymi przez właściciela Polskiego LNG S.A.

Treść listu podpisanego przez Biuro Komunikacji Korporacyjnej publikujemy poniżej.

„Uchwała podjęta 26 lutego 2016 r. przez Radę Nadzorczą Polskiego LNG S.A. dotyczyła jedynie zmiany struktury organizacyjnej spółki zależnej. W wyniku tej decyzji kompetencje związane z komunikacją oraz ze strategią i rozwojem terminalu LNG przeszły do GAZ-SYSTEM S.A., który jest właścicielem Polskiego LNG S.A.

Terminal LNG jest integralną częścią krajowego systemu przesyłowego zarządzanego przez GAZ-SYSTEM S.A. i jego rozwój musi być spójny z innymi działaniami rozwojowymi operatora gazociągów przesyłowych. Priorytetem dla Polskiego LNG S.A. jest obecnie dokończenie projektu, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i przygotowanie służb technicznych terminalu LNG do jego bezpiecznej eksploatacji oraz wdrożenie procedur eksploatacyjnych zgodnych ze standardami obowiązującymi w GAZ-SYSTEM S.A. Polskie LNG S.A. jest spółką celową powołaną do budowy terminalu LNG. Po oddaniu terminalu LNG do użytkowania, zgodnie z obowiązującym prawem, potrzebne będzie wyznaczenie operatora na terminalu LNG. Forma prawna operatora terminalu LNG jest obecnie przedmiotem analiz wewnętrznych w spółce.

Jeśli chodzi o wspieranie inicjatyw lokalnych w Świnoujściu – ta polityka będzie kontynuowana i spójna z pozostałymi działaniami w tym obszarze, prowadzonymi przez właściciela Polskiego LNG S.A.

Nie widzimy żadnych podstaw, aby mieszkańcy Świnoujścia mieli jakiekolwiek powody do niepokoju.

Dodatkowo chcielibyśmy dodać, że podatek od nieruchomości przysługuje miastu i mamy nadzieję, że jego wypłacenie będzie możliwe jak najszybciej. Z uwagą wysłuchujemy argumentów władz miasta i staramy się, by terminal jak najszybciej uzyskał pozwolenie na użytkowanie, co pozwoli na rozpoczęcie jego komercyjnej pracy. Dopiero wówczas, zgodnie z obowiązującymi przepisami, od początku kolejnego roku, będzie możliwe zapłacenie należnego podatku od nieruchomości. Statki, które do tej pory wpłynęły do gazoportu dostarczyły jedynie gaz na potrzeby rozruchu technicznego. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, które jest warunkiem powstania obowiązku podatkowego, jest jeszcze przed nami.”

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.