środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Dzielnica nadmorska. Poznaj całą prawdę o działkach po „złotówce

Dzielnica nadmorska. Poznaj całą prawdę o działkach po „złotówce

Sporo emocji wywołała decyzja Rady Miasta Świnoujście o wydzierżawieniu spółce Auran terenu będącego jednym dojść na plażę. Działka została wydzierżawiona na 30 lat po złotówce za metr kwadratowy rocznie. Dlaczego tak tanio? Przeczytajcie Państwo prawdziwe informacje na ten temat, które pozwolą każdemu na wyrobienie sobie własnej opinii na ten temat.

Spółka Auran kupiła w drodze przetargu działkę przy promenadzie, na której zamierza wybudować 4-gwiazdkowy hotel. Za teren zapłaciła w sumie prawie 25 mln złotych.

Na ostatniej sesji 25 lutego 2016 roku, świnoujscy radni zdecydowali, że dodatkowo miasto wydzierżawi spółce na 30 lat sąsiedni teren o powierzchni około 1500 metrów kwadratowych po preferencyjnej cenie 1 zł. za metr kwadratowy rocznie.

9W zamian jednak spółka wzięła na siebie zagospodarowanie tego terenu, czyli stworzenie ogólnodostępnej drogi dojazdowej do obiektów, a także część promenady biegnącej wzdłuż działek, zgodnie z wytycznymi narzuconymi przez Urząd Miasta. Wybuduje więc ścieżkę spacerową i rowerową wraz z oświetleniem, klombami kwiatowymi, zieleńcami itp. To nie koniec. Dodatkowo spółka zobowiązała się także do stworzenia ścieżki (będącej przedłużeniem drogi dojazdowej) prowadzącej bezpośrednio na plażę. Przy ścieżce wybuduje ogólnodostępny budynek sanitarny wyposażony w toalety, umywalki itp. Aktualny, szacowany koszt inwestycji wynosi około 15 mln złotych.

11Dodatkowo pod utworzoną drogą dojazdową powstanie podziemny, ogólnodostępny parking z ok. sześćdziesięcioma miejscami parkingowymi.

Oprócz nakładów finansowych, jakie spółka poniesie z tytułu budowy całej tej infrastruktury, należy jeszcze dodać koszty jej późniejszego utrzymania, które spółka również wzięła na siebie.

Gdyby Auran nie zdecydował się na taki krok, wówczas koszty budowy drogi dojazdowej, dojścia do plaży, toalety, zapewnienia miejsc postojowych, a także całoroczne utrzymanie tego wszystkiego, musiałoby pokryć miasto ze swojego budżetu.

Czy w tej sytuacji można zarzucić prezydentowi i radnym, jak to niektórzy uważają „rozdawania atrakcyjnych terenów za darmo”? Przeciwnie.  Dzięki ich rozsądnej decyzji, miasto dwukrotnie zaoszczędzi. Po pierwsze na samej inwestycji, która byłaby niezbędna. A po drugie na późniejszym utrzymaniu przejścia na plażę i sporej części nowej promenady.

I jeszcze garść informacji o samym hotelu spółki Auran. Obiekt będzie pierwszym z planowanych w sumie 4 budynków, każdy liczący 62 pokoje, w tym 7 apartamentów. We wnętrz będzie centrum rehabilitacji i SPA, restauracja i bar oraz podziemny parking na około 300 miejsc postojowych.  Zakończenie inwestycji planowane jest w 2018 roku.

2Docelowo, cały kompleks hotelowy będzie mógł jednocześnie przyjąć nawet 500 gości. A zatrudnienie znajdzie w nim niemal 120 osób.

Podobnego typu decyzję podjęła Rada Miasta w 2015 roku, kiedy to realizująca kompleks Baltic Molo Park spółka otrzymała zgodę na dzierżawę 2200 metrów kwadratowych powierzchni z przeznaczeniem na ogólnodostępny ciąg pieszy, który wiódł będzie między innymi w stronę planowanego mola.

Dzięki tego typu nowoczesnym  inwestycjom do Świnoujścia przyjeżdża  coraz więcej turystów.

Gdyby podobnego typu inicjatywa, spotkała się ponad 10 lat  temu z aprobatą niektórych z ówczesnych radnych, dziś w Świnoujściu mielibyśmy SPA jednej z najlepszych europejskich Marek – mówi Robert Karelus,rzecznik prezydenta miasta

 

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

5 komentarzy

 1. Brzeszczec Szczeropolski

  oby tylko nie bylo prywatnej plazy jak w Sopocie gdzie hotel odgrodzil sobie spore miejsce dla swoich gosci hotelowych

 2. I takim sposobem hotelarz – będzie miał 250 m2 – prywatnego miejsca na plaży…

  Krótko licząc 250 m2 na plaży – to jest 10 000 zł mc x 12 miesięcy – 120 000 zł za rok x 30 lat = 3,6 mln
  To się nazywa złoty interes 🙂

  UCHWAŁA Nr XIX/157/2016
  RADY MIASTA ŚWINOUJŚCIE
  z dnia 25 lutego 2016 r.
  w sprawie wydzierżawienia nieruchomości

  3.2. Realizację zespołu usług przyplażowych na terenie części działki nr 179/20,
  zgodnie z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego, oznaczonym
  symbolem 57Up

  A działka nie ma 1500 m2 tylko 1751 m2 – to tak na marginesie 🙂

 3. Proszę napisać – Dlaczego miało by budować miasto??? „Gdyby Auran nie zdecydował się na taki krok, wówczas koszty budowy drogi dojazdowej, dojścia do plaży, toalety, zapewnienia miejsc postojowych, a także całoroczne utrzymanie tego wszystkiego, musiałoby pokryć miasto ze swojego budżetu.”

  „Dzięki tego typu nowoczesnym inwestycjom do Świnoujścia przyjeżdża coraz więcej turystów.”
  Zadaje pytanie – co ma z tego zwykły mieszkaniec oprócz – dziurawych chodników i ulic???

  Jak widać na wizualizacji w każdym budynku będą sklepy i restauracje. Aby w bardzo wysokich cenach wynająć te lokale – to potrzebna była działka z dojściem z promenady wprost do morza.

  Aktualny szacowany koszt inwestycji 15 milionów złotych – dobre 🙂

  Proszę wydrukować całą uchwalę wraz z umową zawartą z inwestorem. Ocenimy my czy jest ona dobra.

 4. Coraz ładniej i bardziej luksuowo się robi…..dla Niemca niestety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.