Połącz się z nami

Lokalne

Redaktor naczelny iswinoujscie.pl zapłaci za naruszenie dóbr osobistych

Opublikowano

w dniu

[dropcap]T[/dropcap]en wyrok może uruchomić prawdziwą lawinę pozwów o naruszenie dóbr osobistych. Portal iswinoujscie.pl przegrał proces o naruszenie dóbr osobistych z Hanną Lachowską – informuje tygodnik Kroniki Portowe. Wysokie zadośćuczynienie, przeprosiny i pokrycie kosztów sądowych, to nie wszystkie konsekwencje jakie czekają ten publikator. Wyrok sądu okręgowego może zachęcić inne osoby do złożenia pozwów- w tym samorząd, czy kilku przedsiębiorców, którzy od dłuższego czasu zastanawiają się nad taką drogą.

Wymieniony publikator jest najstarszym internetowym informatorem w naszym mieście. Jego twórcą jest Sławomir Ryfczyński, który przez lata zajmował się wykonywaniem zdjęć ślubnych i zdjęć do dowodów osobistych. Głównym atutem publikatora były i są duże zdjęcia, krótkie lakoniczne opisy z ustawioną tezą i „swobodą” komentowania, która graniczy nieraz z absurdem.

A kto mi podskoczy

Medioznawcy kwalifikują tego typu portale do grupy „internetowych tabloidów”. Tego typu informatory mają największą liczbę odwiedzających wśród młodzieży, osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym.

Przez kilka lat istnienia portalu na jego łamach ukazało się wiele kontrowersyjnych opinii i informacji. Po artykule, który w sposób urągający zwykłej ludzkiej przyzwoitości opisywał tragedię młodego mieszkańca Świnoujścia, który popełnił samobójstwo, na Facebook powstał profil anty-iswinoujscie.

Według specjalisty, który przygotowywał strategię rozwoju miasta Świnoujście, portal to główne źródło czarnego Public Relations (w skrócie PR) naszego miasta. PR to mówiąc krótko kształtowanie wizerunku, opinii.

Byli współpracownicy portalu nie ukrywają, że duża część negatywnych artykułów to „prywatne” wendety właściciela portalu lub jego znajomych. Wielokrotnie poddaje się na tym portalu, bez jakichkolwiek powodów, wątpliwość co do wiarygodności nie tylko osób publicznych, ale i zwykłych ludzi, często z imienia i nazwiska.

Pierwsza odważna

Okazuje się, że są osoby, które mają jednak odwagę walczyć z tego rodzaju praktykami. Hanna Lachowska pracuje w Urzędzie Miasta Świnoujście od kilku lat. Jest inspektorem w Biurze Informacji i Konsultacji Społecznych. Część mieszkańców zna ją także z poprzedniej aktywności zawodowej. Przez wiele lata pani Hanna była dziennikarzem i szefową oddziału Głosu Szczecińskiego w Świnoujściu. Na co dzień spotykała się w wieloma ludźmi, pomagała wielu mieszkańcom rozwiązywać ich problemy. Media zna od podszewki. Dlatego, gdy na iswinoujscie.pl zaczęły się pojawiać stronnicze, ewidentnie „ukierunkowane” prywatnymi animozjami teksty, poprosiła właściciela portalu p. Ryfczyńskiego o zaprzestanie tego rodzaju praktyk. Na czym poległa ta internetowa nagonka?

– Zaczęło się od „odpowiedniego” doboru zdjęć i kłamliwych publikacji, które miały na celu oczernienie mojej osoby w oczach opinii publicznej. Wbrew prawu prasowemu publikował jednostronne artykuły, bez sprawdzenia, jak faktycznie wygląda sytuacja. Do tego krzywdzące, szkalujące komentarze, które właściciel portalu publikował. Mimo, że regulamin jego portalu tego zabrania – mówi Hanna Lachowska. – Znajomi opowiadali mi, że gdy próbowali napisać coś w mojej obronie, to ich posty były blokowane przez portal. Po prostu nie ukazywały się.

Pani Hanna dodaje, że próbowała polubownie porozumieć się ze redaktorem naczelnym portalu, bez sądu. Niestety, bezskutecznie. W odpowiedzi na jej pismo jednoznacznie stwierdził, że nie widzi takiej możliwości.

– Obrzydliwe, szkalujące mnie artykuły publikowane były nadal – mówi Hanna Lachowska. – Cierpiałam na tym ja, cierpiała moja córka. Dochodziło już do sytuacji, że ten człowiek czatował na mnie przed moim blokiem, żeby zrobić mi zdjęcie! Poczułam się zaszczuta. W końcu powiedziałam dość! I złożyłam pozew w sądzie.

Proces trwał niemal rok. Sławomira Ryfczyńskiego reprezentował adwokat. Hanna Lachowska broniła się sama i.. wygrała. Sąd nakazał Sławomirowi Ryfczyńskiemu opublikowanie przeprosin na portalu iswinoujscie.pl oraz wypłacenie pani Hannie zadośćuczynienia. Wyrok czeka jeszcze na uprawomocnienie.

– Nie można dać się terroryzować, a demokracja nie polega na tym, że ktoś może drugą osobę bezpodstawnie opluwać – mówi Hanna Lachowska. – Poszłam do sądu, żeby bronić dobrego imienia, ale też, żeby ludzie przekonali się, że ten portal i jego wydawca nie stoją ponad prawem. Obowiązują ich takie samo prawo cywilne, prawo prasowe, jak wszystkie inne media. A jeśli tego nie robią, to można skutecznie dochodzić swoich praw w sądzie.

Będą kolejne procesy?

Wszystko wskazuje, że to nie ostatni proces jaki czeka nasz lokalnych rynek „medialny”. Poprosiliśmy jednego z najbardziej znanych prawników, zajmującego się prawem prasowym o przejrzenie lokalnych portali pod kątem łamania w/w przepisów. W ostatnim miesiącu wśród materiałów zamieszczonych w lokalnych publikatorach znalazł 5 „artykułów”, które według jego oceny kwalifikują się do wniesienia pozwu.

Czytaj dalej
43 komentarze

43 Comments

 1. Dobra znajoma temu

  11 października 2017 na 01:11

  Brawo Haniu. Dalszy komentarz zbędny.

 2. zegluga temu

  14 września 2017 na 07:40

  i bardzo dobrze ze ktos utarl wielkiego nosa.A komentarze publikuje ktore mu pasuja od zawsze stronniczy cwaniak z zawodu syn.Brawo pani Haniu

  • ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

   14 września 2017 na 19:38

   Obudziłeś się chyba z zimowego snu, żeby po 17 miesiącach napisać komentarz.
   Bystry nie jesteś…

 3. Odyseusz temu

  29 lipca 2017 na 14:12

  a kto to jest ta
  lachowska? przywieziona w teczce ze szczecina?własciwie po co?

 4. wydmowy temu

  15 marca 2016 na 14:41

  Czytałem różne artykuły o relacjach media – politycy (chodziło też o lokalnych lub urzędników) i mimo że nie lubię tabloidalnego stylu, to jednak na Zachodzie politycy, urzędnicy, mają trudniejszą sytuację niż u nas. Tam wychodzi się z założenia, że osoby publiczne mają lepszą pozycję w społeczeństwie, „silniejszą”, więc muszą znosić nawet dotkliwą krytykę. U nas zniszczono już pewną ilość niezależnych mediów dlatego, że były niepokorne. Boję się sytuacji, gdy przy tak silnym przesyceniu postkomunistami i zasiedziałymi układami satelickimi wobec magistratu, nikt już nie będzie prawdziwą opozycją względem władzy i nikt jej nie będzie patrzył na ręce.

  • Medioznawca temu

   15 marca 2016 na 21:52

   Czym innym jest uzasadniona krytyka, czym innym .. pieniactwo. Gwarantuje, że żaden Bild czy inna „szmatka” nie nazwie nikogo złodziejem jeżeli nie ma na to bezpośredniego dochodu.
   To co uprawiają takie portaliki jak wymieniony nie mają nic wspólnego z dziennikarstwem. Te- niemal w swojej nazwie- powinno być bezstronne i służące określonej idei, a nie… partii, osobie, czy grupie interesu.
   Jak jest w przypadku i- łatwo chyba zauważyć. Na szczęście czas taki grząskich brukowców dobiega końca- i razem z nim odejdzie Ela, Jaś, Andrzejek z piórkiem w d.. i cała masa tchórzliwych frustratów, którzy zamiast z otwartą przyłbica chowali się pod i by niszczyć lub ogrywać swoje racje.

 5. głuchy temu

  14 marca 2016 na 20:03

  ilu prawników zatrudniono

  • mis temu

   14 marca 2016 na 22:53

   czytać nie potrafisz? sama siebie reprezentowała Hanna L – i to jest dowód że można…

 6. jasiek temu

  14 marca 2016 na 07:44

  jeżeli chodzi o pokrzywdzoną – zapomniał wół jak cielęciem był ., a teraz łzy na pokaz

 7. Obserwator temu

  13 marca 2016 na 23:24

  Oj chyba zapowiada się na najbardziej komentowany temat na tym portalu . Proponuję podpiąć go jak baner reklamowy dla potomnych może kogoś to uświadomi aby nie mazać syfu nie znając do końca tematu.

 8. czytelnik temu

  13 marca 2016 na 17:04

  BU HA HA 🙂 NIBY RYFCZYŃSKI MIAŁ BYĆ TAKI NIETYKALNY, WSZYSCY NA WSZYSTKO MU POZWALALI, A TU PROSZĘ PRZEGRYWA SPRAWĘ Z URZĘDNIKIEM! TO JEST KOM PRO MI TA CJA „REDAKTORA” I JEGO PORTALU!

 9. ◯∵△◠∋ ∴ temu

  13 marca 2016 na 16:08

  A Wy nie lepsi jesteście.
  Uważacie się za najlepszych, a sami obsmarowujecie ludziom dupy szanowni komentatorzy.
  Gadacie na Sławka, a zaraz klikniecie na jego zakładkę, żeby kogoś z hejtować . . .

 10. A temu

  13 marca 2016 na 14:58

  Ryfczyn mieszkał na Armii Ludowej i juz tam mial ksywe ORMOwiec bo latał z aparatem cały czas.Szkoly żadnej nie skończył chyba najwyżej ma zawodówke taki z niego dziennikarz.Prawda jest taka,że z lubością wykorzystywał każda plotkę żeby zwiekszyc poczytnośc szmatławca a gdy ktos prosil aby coś usunal albo zablokował bo pisza bzdury i rodzina cierpi to twierdził że nie może.Manipulant poczuł się jak baron medialny chciał porządki robić ,słyszalem opowieści jak szantażował niektórych,że może ich zniszczyć.Ile małżeństw sie przez jego szkalowanie rozpadło.Albo to ganianie za kimś z aparatem toż to SBckie metody.Do tej pory żeby cos napisac „ciepłego” to podsłuchuje komunikatów służb pogotowia,strazy pożarnej czy policji-musi nielegalnie.Juz chyba nie pamieta jak na Bohaterów Września pokazywał byłym już milicjantom wszystkie zdjęcia jakie tylko chcieli bo zawsze sie krecił po baletach z aparatem i ma nastukane miliony kompromitujących zdjęć.Dla mnie wsza zwykła krzywonoga.

 11. www3 temu

  13 marca 2016 na 13:51

  A co na to wszystko senior ryfczynski. Znaczy Andrzej ryfcxynski. Ktoś wie? Bo próbuje się dowiedzieć.

 12. Paweł temu

  13 marca 2016 na 13:22

  Martyna masz wielką mamę. Gratuluję bo widziałem jak to wszystko przeżywałaś. Ja zawsze po twojej stronie. Pamiętaj.

 13. marcin temu

  13 marca 2016 na 12:23

  Z tymi komentarzami to prawda
  sam kiedyś napisałem komentarz przeciwko bzdurom jakie pisal ryfczynski. I tez się nie ukazał. Specjalnie próbowałem jeszcze przy innych artylulach ale bez skutku. Przy okazji zwróciłem uwagę ze na tym portalu nie ukazują się żadne negatywne posty na temat pana ryfczynskiego czy portalu w ogóle. Przypadek???? a pani Hannie gratuluję odwagi.

 14. Obserwator temu

  13 marca 2016 na 12:00

  No nie myślałem ,że Mikołaj przychodzi w grudniu z prezentami ,a tu proszę taka niespodzianka.
  Hura nareszcie tylko żal jego rodziny.

 15. ggg temu

  13 marca 2016 na 10:16

  ale jaja

 16. LM temu

  13 marca 2016 na 10:00

  Zastanawiam się, czy Ryfczyński ma w ogóle uprawnienia prowadzić portal dziennikarski? Czy on jest dziennikarzem? Czy ma akredytację? Czy ma kompetencje? On jest tylko fotografem (jeśli w ogóle). Dziennikarstwo podlega też pewnym regułom. Dlaczego samozwańczy „dziennikarz” Ryfczyński wpada do UM jak do stodoły i panoszy się ze swoją kamerą i mikrofonem? Albo fotografuje pijanego bezdomnego? Czy ja mogę też się tak zachowywać? Nie! Nie mam takiego prawa i przede wszystkim nie chcę. Buta i bezczelność tego człowieka po prostu paraliżuje innych. Brawa dla Pani Lachowskiej!

 17. Chlorchinaldin temu

  13 marca 2016 na 09:24

  Pani Hania też mogła pisać dyrdymały na stronie urzędu miasta.
  Sądy są dla frajerów.

  • po rozum do glowy temu

   13 marca 2016 na 12:16

   Uważaj co piszesz kolego bo i ty możesz kiedyś stanąć przed tym sądem….

   • Chlorchinaldin temu

    13 marca 2016 na 13:16

    Do ⇨”po rozum do glowy”a — Tylko Bóg może mnie sądzić,
    a poza tym po co ktoś miałby sędzinę wysyłać na rzeź?
    Od razy widać, że jesteś lewakiem z ☞ KOD’u. ㋡.
    Bleee . . .

 18. Mieszkaniec temu

  13 marca 2016 na 07:47

  Należałoby też przy okazji przypomnieć jak niegdyś „oberwało” się też chłopakowi niepełnosprawnemu podczas trwania Karuzeli Kultury na promenadzie, został obsmarowany i uznany za niebezpiecznego, sprawą wtedy zainteresowały się media ogólnopolskie, niestety główny bohater zapadł się pod mię i nie miał kto stanąć przed kamerą taki oto z niego chojrak.

 19. Joanna temu

  12 marca 2016 na 23:31

  A dlaczego nie ma zdjęcie głównego „bohatera” ? Najlepiej z wykrzywianą spoconą twarzą, odsłoniętym brzuchem i szaleństwem w oczach! Poczułby wtedy to co czują inni gdy wrzuca ich brzydkie zdjęcia by ich kompromitować.
  Nie wierzę, że doczekałam z rodziną tego dnia. Krzywdy, którą zrobił mi, mojemu dziecku i całej rodzinie nigdy mu nie zapomnę.

  • jarek temu

   13 marca 2016 na 09:46

   Pani Joanno, proszę się nie przejmować. W naszym mieście ludzie dzielą się na tych którym ryfczyński (celowo z małej litery) już zrobił krzywdę – a na tych którym dopiero zrobi. Tych pierwszych przybywa z każdym dniem, więc nie jest Pani sama. Ale trzeba zachować spokój, Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy 🙂

 20. irenka z banku temu

  12 marca 2016 na 22:59

  Wzruszyłam się. Biedy pan. Znowu przyjedzie zwiększyć debecik w naszym banku. Proszę- nie róbcie mu tego.

 21. urzedowy temu

  12 marca 2016 na 22:50

  teraz to poleci, ludzie zobaczyli że można wyrwać trochę forsy to polecą z każdą pierdołą do sądu

 22. czytelniczka temu

  12 marca 2016 na 22:40

  Redaktor swinoujskie.info zapomniał dopisać, że sam był pracownikiem Pana Ryfczyńskiego i sam zapewne pisał artykuły z palca wyssane 😉 a jak dla mnie to ten artykuł jest odwetem za sprawy z przeszłości i napisanie go sprawiło redaktorowi czystą przyjemność 😉 Ryfczyński jaki jest taki jest ale jakoś to do niego są kolejki do napisania artykułów. A w dzisiejszych czasach rządzą się swoimi prawami;)

  • urzedowy temu

   12 marca 2016 na 22:49

   logika.. powalająca.. to swinoujskie.info skazało ryfczyńskiego ? hahahahha… kolejki do czego? bo trudno zrozumieć? najzabawniejszy jest podpis prosto z i.. Czytelnik Czytelniczka :-________) po pachy :-))

  • piłkarz temu

   12 marca 2016 na 22:52

   Składnia młodej mamy, która jest ze swoim mężem na utrzymaniu swojego taty. Jakie to przykre :-((.

  • z gdynskiej temu

   13 marca 2016 na 12:30

   Kolejki ludzi którzy w ten sposób załatwiają dwoje prywatne interesy hahaha. Dlaczego nie stoją w kolejce do innych portali? Przecież mamy ich kilka…. bo te inne przestrzegają prawa i nie plują jadem. Ot i cale wyjaśnienie. O pieniądzach nie mówię bo nie mam dowodów.

 23. Anonim temu

  12 marca 2016 na 22:00

  Pamiętacie serię artykułów w stylu dziecko zgubiło maskotkę mam prawo sądzić że były to bzdury ponieważ żaden rodzic nie trzyma zdjęć maskotek na wszelki wypadek.Kiedyś po takim artykule zadzwoniłam pod nr.portalu i powiedziałam że mam identyczną maskotkę i mogę ją przekazać dziecku niestety nie przekazałam bo redaktor portalu wyłączył się kolejne próby dodzwonienia się nie powiodły się.Wniosek jest jeden to były totalne bzdury ,nie było żadnych zagubionych maskotek redaktor nie miał tematu to publikował zmyślone historyjki aby ludziska czytały

  • TEN ZLY temu

   12 marca 2016 na 23:13

   Albo cmentarne koty czy zmartwychwstale dziki XD

 24. lllllll temu

  12 marca 2016 na 21:38

  brawo

 25. sąsiad temu

  12 marca 2016 na 21:30

  a ja uważa, że jesteście tchórzami- mowa o portalu swinoujskie.info Killka razy wysyłałem wam informacje o tym co ten człowiek- kiedyś i dzisiaj i co wyrabia jego pseudo-portal i nic nie opublikowaliście. Bawicie się w „DZIENNIKARSKA lojalność”? Bzdury. I tyle. Gdybyście pisali o tym co się wam wysyła nie byłoby tego co wyżej. i tyle
  jestem ciekawy czy tak jak ryfczyn wyrzucie tej komentarz do kosza czy się ukaże..

  • piłkarz temu

   12 marca 2016 na 22:55

   tylko czekać jak nie najmądrzejszy pan s. coś teraz wysmaruje na pana redaktora w… i wtedy pan redaktor w. wysmaruje- odpowie znowu -np. tym co mu napisałeś itd. itd.. panu s. ja obstawiam 5:1 dla w :-))

 26. FAN LACHOWSKIEJ temu

  12 marca 2016 na 21:25

  BRAWO LACHOWSKA

 27. sesja temu

  12 marca 2016 na 21:24

  Ja na miejscu Sław… bym się bała że ktoś mi zacznie grzebać i znajdzie jakieś „zaszłości”… ci co go pamiętają z Wyspiańskiego wiedzą o co chodzi.

 28. ... temu

  12 marca 2016 na 21:21

  Współczuje wszystkim ofiarom, ale jakie miasto takie pseudo-media. Przecież komentarze to ludzie piszą.

  • lllllll temu

   12 marca 2016 na 21:41

   a kto jest zatwierdza?
   ale masz race że ludzie to wiadomo co

  • jarek temu

   13 marca 2016 na 09:52

   No i tu byś się zdziwił. Wiele z komentarzy pisane są przez moderatora. Info z pierwszej ręki, czyli od samego moderatora. Wszystko po to, żeby „czytelnicy” mieli wrażenie jak wiele osób odwiedza ten pseudoportal i podnieca się wszystkimi napisanymi bzdurami. Wiem na 99% o komentarzach dotyczących byłego dyrektora sportowego Floty – pisał je w wielu przypadkach moderator

 29. kp temu

  12 marca 2016 na 21:20

  jestem jedną z ofiarą tego portalu, gdy prosiłem o usunięcie komentarza pseudo zasugerował, żebym nie fikał bo będzie jeszcze gorzej ludzie się bali teraz ma chłopina pozamiatane trzy cztery pozwy i idzie z torbami cfaniak

 30. jacek k. temu

  12 marca 2016 na 21:18

  Trafiła kosa na kamień. A może tak opublikujcie gotowy pozew – wzór jak go napisać? Sam osobiście znam z 5 osób, które zostały skrzywdzone przez ten portal. Nareszcie ktoś miał odwagę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops
Reklama „artur_szczodry"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524