Strona główna / Lokalne / Redaktor naczelny iswinoujscie.pl zapłaci za naruszenie dóbr osobistych
Foto: Fotolia

Redaktor naczelny iswinoujscie.pl zapłaci za naruszenie dóbr osobistych

Ten wyrok może uruchomić prawdziwą lawinę pozwów o naruszenie dóbr osobistych. Portal iswinoujscie.pl przegrał proces o naruszenie dóbr osobistych z Hanną Lachowską – informuje tygodnik Kroniki Portowe. Wysokie zadośćuczynienie, przeprosiny i pokrycie kosztów sądowych, to nie wszystkie konsekwencje jakie czekają ten publikator. Wyrok sądu okręgowego może zachęcić inne osoby do złożenia pozwów- w tym samorząd, czy kilku przedsiębiorców, którzy od dłuższego czasu zastanawiają się nad taką drogą.

Wymieniony publikator jest najstarszym internetowym informatorem w naszym mieście. Jego twórcą jest Sławomir Ryfczyński, który przez lata zajmował się wykonywaniem zdjęć ślubnych i zdjęć do dowodów osobistych. Głównym atutem publikatora były i są duże zdjęcia, krótkie lakoniczne opisy z ustawioną tezą i „swobodą” komentowania, która graniczy nieraz z absurdem.

A kto mi podskoczy

Medioznawcy kwalifikują tego typu portale do grupy „internetowych tabloidów”. Tego typu informatory mają największą liczbę odwiedzających wśród młodzieży, osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym.

Przez kilka lat istnienia portalu na jego łamach ukazało się wiele kontrowersyjnych opinii i informacji. Po artykule, który w sposób urągający zwykłej ludzkiej przyzwoitości opisywał tragedię młodego mieszkańca Świnoujścia, który popełnił samobójstwo, na Facebook powstał profil anty-iswinoujscie.

Według specjalisty, który przygotowywał strategię rozwoju miasta Świnoujście, portal to główne źródło czarnego Public Relations (w skrócie PR) naszego miasta. PR to mówiąc krótko kształtowanie wizerunku, opinii.

Byli współpracownicy portalu nie ukrywają, że duża część negatywnych artykułów to „prywatne” wendety właściciela portalu lub jego znajomych. Wielokrotnie poddaje się na tym portalu, bez jakichkolwiek powodów, wątpliwość co do wiarygodności nie tylko osób publicznych, ale i zwykłych ludzi, często z imienia i nazwiska.

Pierwsza odważna

Okazuje się, że są osoby, które mają jednak odwagę walczyć z tego rodzaju praktykami. Hanna Lachowska pracuje w Urzędzie Miasta Świnoujście od kilku lat. Jest inspektorem w Biurze Informacji i Konsultacji Społecznych. Część mieszkańców zna ją także z poprzedniej aktywności zawodowej. Przez wiele lata pani Hanna była dziennikarzem i szefową oddziału Głosu Szczecińskiego w Świnoujściu. Na co dzień spotykała się w wieloma ludźmi, pomagała wielu mieszkańcom rozwiązywać ich problemy. Media zna od podszewki. Dlatego, gdy na iswinoujscie.pl zaczęły się pojawiać stronnicze, ewidentnie „ukierunkowane” prywatnymi animozjami teksty, poprosiła właściciela portalu p. Ryfczyńskiego o zaprzestanie tego rodzaju praktyk. Na czym poległa ta internetowa nagonka?

– Zaczęło się od „odpowiedniego” doboru zdjęć i kłamliwych publikacji, które miały na celu oczernienie mojej osoby w oczach opinii publicznej. Wbrew prawu prasowemu publikował jednostronne artykuły, bez sprawdzenia, jak faktycznie wygląda sytuacja. Do tego krzywdzące, szkalujące komentarze, które właściciel portalu publikował. Mimo, że regulamin jego portalu tego zabrania – mówi Hanna Lachowska. – Znajomi opowiadali mi, że gdy próbowali napisać coś w mojej obronie, to ich posty były blokowane przez portal. Po prostu nie ukazywały się.

Pani Hanna dodaje, że próbowała polubownie porozumieć się ze redaktorem naczelnym portalu, bez sądu. Niestety, bezskutecznie. W odpowiedzi na jej pismo jednoznacznie stwierdził, że nie widzi takiej możliwości.

– Obrzydliwe, szkalujące mnie artykuły publikowane były nadal – mówi Hanna Lachowska. – Cierpiałam na tym ja, cierpiała moja córka. Dochodziło już do sytuacji, że ten człowiek czatował na mnie przed moim blokiem, żeby zrobić mi zdjęcie! Poczułam się zaszczuta. W końcu powiedziałam dość! I złożyłam pozew w sądzie.

Proces trwał niemal rok. Sławomira Ryfczyńskiego reprezentował adwokat. Hanna Lachowska broniła się sama i.. wygrała. Sąd nakazał Sławomirowi Ryfczyńskiemu opublikowanie przeprosin na portalu iswinoujscie.pl oraz wypłacenie pani Hannie zadośćuczynienia. Wyrok czeka jeszcze na uprawomocnienie.

– Nie można dać się terroryzować, a demokracja nie polega na tym, że ktoś może drugą osobę bezpodstawnie opluwać – mówi Hanna Lachowska. – Poszłam do sądu, żeby bronić dobrego imienia, ale też, żeby ludzie przekonali się, że ten portal i jego wydawca nie stoją ponad prawem. Obowiązują ich takie samo prawo cywilne, prawo prasowe, jak wszystkie inne media. A jeśli tego nie robią, to można skutecznie dochodzić swoich praw w sądzie.

Będą kolejne procesy?

Wszystko wskazuje, że to nie ostatni proces jaki czeka nasz lokalnych rynek „medialny”. Poprosiliśmy jednego z najbardziej znanych prawników, zajmującego się prawem prasowym o przejrzenie lokalnych portali pod kątem łamania w/w przepisów. W ostatnim miesiącu wśród materiałów zamieszczonych w lokalnych publikatorach znalazł 5 „artykułów”, które według jego oceny kwalifikują się do wniesienia pozwu.

Zobacz również

Spłoszony koń uciekał uciekał ulicami Świnoujścia

W niedzielne popołudnie policjanci, patrolując rejon Wybrzeża Władysława IV, dostrzegli machającą kobietę, która poinformowała ich, …

43 komentarze

 1. Brawo Haniu. Dalszy komentarz zbędny.

 2. i bardzo dobrze ze ktos utarl wielkiego nosa.A komentarze publikuje ktore mu pasuja od zawsze stronniczy cwaniak z zawodu syn.Brawo pani Haniu

 3. a kto to jest ta
  lachowska? przywieziona w teczce ze szczecina?własciwie po co?

 4. Czytałem różne artykuły o relacjach media – politycy (chodziło też o lokalnych lub urzędników) i mimo że nie lubię tabloidalnego stylu, to jednak na Zachodzie politycy, urzędnicy, mają trudniejszą sytuację niż u nas. Tam wychodzi się z założenia, że osoby publiczne mają lepszą pozycję w społeczeństwie, „silniejszą”, więc muszą znosić nawet dotkliwą krytykę. U nas zniszczono już pewną ilość niezależnych mediów dlatego, że były niepokorne. Boję się sytuacji, gdy przy tak silnym przesyceniu postkomunistami i zasiedziałymi układami satelickimi wobec magistratu, nikt już nie będzie prawdziwą opozycją względem władzy i nikt jej nie będzie patrzył na ręce.

  • Czym innym jest uzasadniona krytyka, czym innym .. pieniactwo. Gwarantuje, że żaden Bild czy inna „szmatka” nie nazwie nikogo złodziejem jeżeli nie ma na to bezpośredniego dochodu.
   To co uprawiają takie portaliki jak wymieniony nie mają nic wspólnego z dziennikarstwem. Te- niemal w swojej nazwie- powinno być bezstronne i służące określonej idei, a nie… partii, osobie, czy grupie interesu.
   Jak jest w przypadku i- łatwo chyba zauważyć. Na szczęście czas taki grząskich brukowców dobiega końca- i razem z nim odejdzie Ela, Jaś, Andrzejek z piórkiem w d.. i cała masa tchórzliwych frustratów, którzy zamiast z otwartą przyłbica chowali się pod i by niszczyć lub ogrywać swoje racje.

 5. ilu prawników zatrudniono

 6. jeżeli chodzi o pokrzywdzoną – zapomniał wół jak cielęciem był ., a teraz łzy na pokaz

 7. Oj chyba zapowiada się na najbardziej komentowany temat na tym portalu . Proponuję podpiąć go jak baner reklamowy dla potomnych może kogoś to uświadomi aby nie mazać syfu nie znając do końca tematu.

 8. BU HA HA 🙂 NIBY RYFCZYŃSKI MIAŁ BYĆ TAKI NIETYKALNY, WSZYSCY NA WSZYSTKO MU POZWALALI, A TU PROSZĘ PRZEGRYWA SPRAWĘ Z URZĘDNIKIEM! TO JEST KOM PRO MI TA CJA „REDAKTORA” I JEGO PORTALU!

 9. A Wy nie lepsi jesteście.
  Uważacie się za najlepszych, a sami obsmarowujecie ludziom dupy szanowni komentatorzy.
  Gadacie na Sławka, a zaraz klikniecie na jego zakładkę, żeby kogoś z hejtować . . .

 10. Ryfczyn mieszkał na Armii Ludowej i juz tam mial ksywe ORMOwiec bo latał z aparatem cały czas.Szkoly żadnej nie skończył chyba najwyżej ma zawodówke taki z niego dziennikarz.Prawda jest taka,że z lubością wykorzystywał każda plotkę żeby zwiekszyc poczytnośc szmatławca a gdy ktos prosil aby coś usunal albo zablokował bo pisza bzdury i rodzina cierpi to twierdził że nie może.Manipulant poczuł się jak baron medialny chciał porządki robić ,słyszalem opowieści jak szantażował niektórych,że może ich zniszczyć.Ile małżeństw sie przez jego szkalowanie rozpadło.Albo to ganianie za kimś z aparatem toż to SBckie metody.Do tej pory żeby cos napisac „ciepłego” to podsłuchuje komunikatów służb pogotowia,strazy pożarnej czy policji-musi nielegalnie.Juz chyba nie pamieta jak na Bohaterów Września pokazywał byłym już milicjantom wszystkie zdjęcia jakie tylko chcieli bo zawsze sie krecił po baletach z aparatem i ma nastukane miliony kompromitujących zdjęć.Dla mnie wsza zwykła krzywonoga.

 11. A co na to wszystko senior ryfczynski. Znaczy Andrzej ryfcxynski. Ktoś wie? Bo próbuje się dowiedzieć.

 12. Martyna masz wielką mamę. Gratuluję bo widziałem jak to wszystko przeżywałaś. Ja zawsze po twojej stronie. Pamiętaj.

 13. Z tymi komentarzami to prawda
  sam kiedyś napisałem komentarz przeciwko bzdurom jakie pisal ryfczynski. I tez się nie ukazał. Specjalnie próbowałem jeszcze przy innych artylulach ale bez skutku. Przy okazji zwróciłem uwagę ze na tym portalu nie ukazują się żadne negatywne posty na temat pana ryfczynskiego czy portalu w ogóle. Przypadek???? a pani Hannie gratuluję odwagi.

 14. No nie myślałem ,że Mikołaj przychodzi w grudniu z prezentami ,a tu proszę taka niespodzianka.
  Hura nareszcie tylko żal jego rodziny.

 15. Zastanawiam się, czy Ryfczyński ma w ogóle uprawnienia prowadzić portal dziennikarski? Czy on jest dziennikarzem? Czy ma akredytację? Czy ma kompetencje? On jest tylko fotografem (jeśli w ogóle). Dziennikarstwo podlega też pewnym regułom. Dlaczego samozwańczy „dziennikarz” Ryfczyński wpada do UM jak do stodoły i panoszy się ze swoją kamerą i mikrofonem? Albo fotografuje pijanego bezdomnego? Czy ja mogę też się tak zachowywać? Nie! Nie mam takiego prawa i przede wszystkim nie chcę. Buta i bezczelność tego człowieka po prostu paraliżuje innych. Brawa dla Pani Lachowskiej!

 16. Pani Hania też mogła pisać dyrdymały na stronie urzędu miasta.
  Sądy są dla frajerów.

 17. Należałoby też przy okazji przypomnieć jak niegdyś „oberwało” się też chłopakowi niepełnosprawnemu podczas trwania Karuzeli Kultury na promenadzie, został obsmarowany i uznany za niebezpiecznego, sprawą wtedy zainteresowały się media ogólnopolskie, niestety główny bohater zapadł się pod mię i nie miał kto stanąć przed kamerą taki oto z niego chojrak.

 18. A dlaczego nie ma zdjęcie głównego „bohatera” ? Najlepiej z wykrzywianą spoconą twarzą, odsłoniętym brzuchem i szaleństwem w oczach! Poczułby wtedy to co czują inni gdy wrzuca ich brzydkie zdjęcia by ich kompromitować.
  Nie wierzę, że doczekałam z rodziną tego dnia. Krzywdy, którą zrobił mi, mojemu dziecku i całej rodzinie nigdy mu nie zapomnę.

  • Pani Joanno, proszę się nie przejmować. W naszym mieście ludzie dzielą się na tych którym ryfczyński (celowo z małej litery) już zrobił krzywdę – a na tych którym dopiero zrobi. Tych pierwszych przybywa z każdym dniem, więc nie jest Pani sama. Ale trzeba zachować spokój, Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy 🙂

 19. irenka z banku

  Wzruszyłam się. Biedy pan. Znowu przyjedzie zwiększyć debecik w naszym banku. Proszę- nie róbcie mu tego.

 20. teraz to poleci, ludzie zobaczyli że można wyrwać trochę forsy to polecą z każdą pierdołą do sądu

 21. Redaktor swinoujskie.info zapomniał dopisać, że sam był pracownikiem Pana Ryfczyńskiego i sam zapewne pisał artykuły z palca wyssane 😉 a jak dla mnie to ten artykuł jest odwetem za sprawy z przeszłości i napisanie go sprawiło redaktorowi czystą przyjemność 😉 Ryfczyński jaki jest taki jest ale jakoś to do niego są kolejki do napisania artykułów. A w dzisiejszych czasach rządzą się swoimi prawami;)

  • logika.. powalająca.. to swinoujskie.info skazało ryfczyńskiego ? hahahahha… kolejki do czego? bo trudno zrozumieć? najzabawniejszy jest podpis prosto z i.. Czytelnik Czytelniczka :-________) po pachy :-))

  • Składnia młodej mamy, która jest ze swoim mężem na utrzymaniu swojego taty. Jakie to przykre :-((.

  • Kolejki ludzi którzy w ten sposób załatwiają dwoje prywatne interesy hahaha. Dlaczego nie stoją w kolejce do innych portali? Przecież mamy ich kilka…. bo te inne przestrzegają prawa i nie plują jadem. Ot i cale wyjaśnienie. O pieniądzach nie mówię bo nie mam dowodów.

 22. Pamiętacie serię artykułów w stylu dziecko zgubiło maskotkę mam prawo sądzić że były to bzdury ponieważ żaden rodzic nie trzyma zdjęć maskotek na wszelki wypadek.Kiedyś po takim artykule zadzwoniłam pod nr.portalu i powiedziałam że mam identyczną maskotkę i mogę ją przekazać dziecku niestety nie przekazałam bo redaktor portalu wyłączył się kolejne próby dodzwonienia się nie powiodły się.Wniosek jest jeden to były totalne bzdury ,nie było żadnych zagubionych maskotek redaktor nie miał tematu to publikował zmyślone historyjki aby ludziska czytały

 23. a ja uważa, że jesteście tchórzami- mowa o portalu swinoujskie.info Killka razy wysyłałem wam informacje o tym co ten człowiek- kiedyś i dzisiaj i co wyrabia jego pseudo-portal i nic nie opublikowaliście. Bawicie się w „DZIENNIKARSKA lojalność”? Bzdury. I tyle. Gdybyście pisali o tym co się wam wysyła nie byłoby tego co wyżej. i tyle
  jestem ciekawy czy tak jak ryfczyn wyrzucie tej komentarz do kosza czy się ukaże..

  • tylko czekać jak nie najmądrzejszy pan s. coś teraz wysmaruje na pana redaktora w… i wtedy pan redaktor w. wysmaruje- odpowie znowu -np. tym co mu napisałeś itd. itd.. panu s. ja obstawiam 5:1 dla w :-))

 24. FAN LACHOWSKIEJ

  BRAWO LACHOWSKA

 25. Ja na miejscu Sław… bym się bała że ktoś mi zacznie grzebać i znajdzie jakieś „zaszłości”… ci co go pamiętają z Wyspiańskiego wiedzą o co chodzi.

 26. Współczuje wszystkim ofiarom, ale jakie miasto takie pseudo-media. Przecież komentarze to ludzie piszą.

  • a kto jest zatwierdza?
   ale masz race że ludzie to wiadomo co

  • No i tu byś się zdziwił. Wiele z komentarzy pisane są przez moderatora. Info z pierwszej ręki, czyli od samego moderatora. Wszystko po to, żeby „czytelnicy” mieli wrażenie jak wiele osób odwiedza ten pseudoportal i podnieca się wszystkimi napisanymi bzdurami. Wiem na 99% o komentarzach dotyczących byłego dyrektora sportowego Floty – pisał je w wielu przypadkach moderator

 27. jestem jedną z ofiarą tego portalu, gdy prosiłem o usunięcie komentarza pseudo zasugerował, żebym nie fikał bo będzie jeszcze gorzej ludzie się bali teraz ma chłopina pozamiatane trzy cztery pozwy i idzie z torbami cfaniak

 28. Trafiła kosa na kamień. A może tak opublikujcie gotowy pozew – wzór jak go napisać? Sam osobiście znam z 5 osób, które zostały skrzywdzone przez ten portal. Nareszcie ktoś miał odwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.