czwartek , 6 października 2022
Strona główna / Lokalne / Na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 1100 oficerów, podoficerów i marynarzy

Na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 1100 oficerów, podoficerów i marynarzy

W piątek, 11 marca, minęło 25 lat służby ORP „POZNAє pod biało-czerwoną banderą. Przez ten czas okręt przepłynął blisko 60 tysięcy mil morskich, uczestniczył w manewrach krajowych i międzynarodowych na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku.
Podczas uroczystości 25. rocznicy podniesienia bandery, gośćmi honorowymi byli m.in: Matka Chrzestna okrętu pani Maria Łbik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 im. ORP „Poznań” pani Dorota Urbanowicz, władze Poznania na czele z przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Ganowiczem, dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych kmdr por. Grzegorz Okuljar oraz byli dowódcy okrętu. 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentował komandor Zygmunt Białogłowski, zastępca dowódcy świnoujskiej flotylli.

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla okrętu i jego załogi. Na okręcie podniesiono tego dnia wielką galę banderową oraz ogłoszono uroczysty apel. Podczas zbiórki, dowódca ORP „POZNAŃ” kmdr ppor. Mariusz Pioś odczytał rozkaz okolicznościowy oraz przywitał zaproszonych gości, podziękował załodze za trud i zaangażowanie w codziennej służbie oraz złożył zebranym życzenia. Święto było okazją do uhonorowania kadry i marynarzy wyróżnieniami. Miłym akcentem uroczystości było wspólne delektowanie się urodzinowym tortem.

ORP „Poznań”, wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Lublina, Gniezna, Krakowa i Torunia, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych, należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu „Lublin”) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest okrętem przeznaczonym do załadunku z nieuzbrojonego brzegu, transportu morzem oraz wyładowania w warunkach bojowych na nieuzbrojonym brzegu – pływającej i niepływającej techniki wojskowej i żołnierzy desantu morskiego. Może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych.

Zobacz również

Konsorcjum belgijsko-katarskie wybuduje terminal w Świnoujściu

Wiadomo już kto chce wybudować terminal kontenerowy w Świnoujściu. To belgijsko-katarskie konsorcjum. Poinformował o tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.