Strona główna / Lokalne / Marynarze już wiedzą jak bezpiecznie desantować się na brzeg

Marynarze już wiedzą jak bezpiecznie desantować się na brzeg

Zakończył się kurs instruktorsko-metodyczny związany z budową i eksploatacją wyrzutni ładunków wydłużonych dużych (WŁWD). W szkoleniu realizowanym w 8.FOW marynarze doskonalili wiedzę związaną z budową oraz zasadami obsługi ww. typu uzbrojenia.

Uczestnikami kursu byli dowódcy okrętów, ich zastępcy, dowódcy działów okrętowych artylerii i broni podwodnej oraz bosmani okrętowi z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Zajęcia zostały podzielone na trzy etapy. Na zakończenie części praktycznej dokonano analizy wykonania zadania.

art-8fow2Za przygotowanie i przebieg szkolenia z ramienia świnoujskiej flotylli odpowiadał kmdr por. Lucjan Mazur szef inżynierii 8.FOW, instruktorami byli specjaliści z Centrum Szkolenie Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia. Okręty transportowo – minowe przeznaczone są m.in. do załadunku lub wyładunku techniki wojskowej na nieprzygotowanym brzegu. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo wykonania takiego zadania, muszą mieć możliwość wykonania przejścia w ewentualnej zagrodzie minowej postawionej przy brzegu. Wyrzutnia WŁWD jest przeznaczona do wykonywania takich przejść sposobem wybuchowym – za pomocą ładunku wydłużonego dużego ŁWD100/5000 wystrzelonego z pojemnika wyrzutni. Ładunek wydłużony składa się z silnika rakietowego, pięciu ładunków ŁW-1 i urządzenia pobudzającego. Wszystkie elementy połączone są w funkcjonalną całość.

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.