Strona główna / Lokalne / [FILM] Wielki rosyjski żaglowiec odpłynął

[FILM] Wielki rosyjski żaglowiec odpłynął

Z trzydniową wizytą do Świnoujścia przypłynął jeden z największych na świecie żaglowców. W zeszły piątek Kruzenshtern zawinął do portu o poranku. Jednostkę można było zwiedzać za darmo. Serdeczna załoga pokazywała mieszkańcom miasta i turystom każdy zakątek ich tymczasowego domu.

W niedzielę na w imieniu mieszkańców miasta, kapitanowi Kruzenshterna, za wizytę podziękowali gospodarz miasta Janusz Żmurkiewicz z zastępcą Pawłem Sujką. Nic jednak nie zastąpi uśmiechniętych twarzy mieszkańców schodzących z pokładu jednostki.

art-kruzenshtern2Tradycyjnie, na zakończenie pobytu, młodzi adepci sztuki żeglarskiej rozegrali na nabrzeżu turniej w przeciąganiu liny. Żaglowiec wypłynął z portu w Świnoujściu w niedzielę o godzinie 20. Według nieoficjalnych informacji ma się pojawić u nas jeszcze w tym roku.

art-kruzenshternTa czteromasztowa jednostka została zbudowana w 1926 roku w niemieckiej stoczni J. C. Tecklenborg w Wesermünde. Pływał pod nazwą Padua (Padwa) jako żaglowiec towarowy, przywożąc do Europy saletrę z Chile. W 1946 roku został przekazany ówczesnemu Związkowi Radzieckiemu jako odszkodowanie po II wojnie światowej. Obecnie pływa jako statek szkolny. Jego portem macierzystym jest Kaliningrad. Obok Siedowa i Royal Clippera należy do trzech największych żaglowców na świecie. Całkowita długość statku to  114,4 metrów, a wysokość masztów wynosi 51,3 metry.

art-kruzenshtern3

Zobacz również

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.