Strona główna / Lokalne / Główne grzechy rowerzystów. Policja przypomina kilka zasad

Główne grzechy rowerzystów. Policja przypomina kilka zasad

Rozmawiają przez telefony komórkowe, nie schodzą z roweru na przejściu dla pieszych, jeżdżą po chodnikach, nie mają oświetlenia. Słoneczna pogoda sprzyja miłośnikom rowerowych przejażdżek. Niestety statystyki wskazują, że każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy wypadków drogowych. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby kierujący jednośladami zadbali o stan techniczny i zgodne z przepisami wyposażenie roweru.

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” – to kierujący, dlatego jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub przeprowadzone postępowanie przed Sądem.

Warto przypomnieć sobie obowiązkowe wyposażenie roweru:

* światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,

* światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu,

* co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

* dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Kupując rower zadbajmy o jego bezpieczeństwo, sprawdźmy czy jest właściwie wyposażony i uzupełnijmy braki, wyposażmy szczególnie dzieci w kask i ochraniacze, które jeszcze bardziej podniosą bezpieczeństwo najmłodszych.

Pomimo apeli i przestróg wiele osób nadal porusza się po drogach niesprawnymi rowerami, bez obowiązkowego oświetlenia. Brak tych elementów ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wsiadając na rower należy mieć świadomość, że po zmroku lub we mgle jesteśmy niewidoczni. Kierowca pojazdu, dostrzegając rowerzystę w światłach reflektorów kilka metrów przed pojazdem, nie ma żadnych szans na bezpieczne hamowanie.

Przy odpowiednim oświetleniu, jednoślad jest widoczny już z kilkudziesięciu metrów, co pozwala na odpowiednie przygotowanie i zachowanie ostrożności przez pozostałych użytkowników dróg.

Sama znajomość przepisów ruchu drogowego nie wystarczy. Wyłącznie świadome i rozważne stosowanie się do nich pozwoli uniknąć nieszczęścia.

Zakazy obowiązujące rowerzystów:

* kierowanie pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

* korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku – dotyczą kierującego pojazdem – a więc również rowerzysty.

Stosowanie się przez wszystkich do przepisów ruchu drogowego, takt i kultura oraz szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego – to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami oraz pieszych.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.