Strona główna / Lokalne / Tanie mieszkania na wynajem

Tanie mieszkania na wynajem

To byłyby mieszkania dla osób, których dochody są za wysokie, aby ubiegać się o lokal komunalny, a jednocześnie za niskie, aby dostać kredyt z banku na kupno czy wynajem na wolnym rynku. Miasto ma pomysł, jak pomóc takich ludziom. Możliwości daje uruchomiony program społecznego budownictwa na wynajem. Miasto zwraca się do zainteresowanych takich mieszkaniem o wypełnienie anonimowej ankiety na ten temat, która jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej Miasta www.swinoujscie.pl lub bezpośrednio http://www.swinoujscie.pl/pl/news/content/10072

Rząd uruchomił nowy program społecznego budownictwa czynszowego, czyli mieszkań na wynajem. Z takich lokali mogłyby skorzystać rodziny lub osoby samotne, których dochód kształtuje się na średnim poziomie, a tym samym wynajem mieszkania na wolnym rynku, czy kupno z kredytu bankowego, to dla nich zbyt duże obciążenie. Rynek pracy potrzebuje ludzi, a ci mieszkań, aby móc pracować i to niekoniecznie własnościowych – tak w skrócie można określić pomysł budowy lokali mieszkalnych w ramach społecznego budownictwa czynszowego.

Poddanie sfery budownictwa mieszkalnego wyłącznie regułom rynkowym z założenia uniemożliwia dostęp do mieszkania wielu osobom, które nie są w stanie z własnych środków pokryć kosztów jego budowy, uzyskać kredytu na jego zakup lub wynająć od prywatnego właściciela. Ponadto, osoby napływowe nie mają szans na uzyskanie mieszkania z zasobu komunalnego (wymóg zamieszkiwania w Świnoujściu).

Uruchomiony program społecznego budownictwa na wynajem, w skrócie polega na budowaniu lokali z nisko oprocentowanego kredytu udzielonego przez Bank Gospodarki Krajowej oraz dopłaty od rządu. Aktualnie szacuje się, że miesięczny koszt wynajęcia tak wybudowanego mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych, wynosiłby niespełna 600 złotych (stawka za jeden metr kwadratowy wynosi 14,82 zł.). Do tego należy doliczyć koszt mediów, ale nawet wówczas, takie mieszkanie jest dużo tańsze, niż jego wynajem na wolnym rynku.

Czy takie mieszkania mogą cieszyć się popularnością w Świnoujściu? W odpowiedzi na to pytanie ma pomóc ankieta, którą poniżej zamieszczamy. Wszystkich zainteresowanych wynajmem mieszkania w Świnoujściu zapraszamy do jej wypełnienia. Prosimy o szczere odpowiedzi. Ankieta jest oczywiście anonimowa. Jednocześnie prosimy o niewypełnianie ankiety przez osoby niezainteresowane taką ofertę. Ich odpowiedzi będą miały bowiem wpływ na wynik ankiety, a – co raczej nie powinno dziwić – zależy nam na ustaleniu faktycznego stanu i rzetelnej odpowiedzi na pytanie, czy warto przenieść na nasz grunt społeczne budownictwo na wynajem.

Tekst i zdjęcie

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Podczas jazdy zapalił się silnik autobusu

Tylko dzięki szybkiej reakcji kierowcy samochodu oraz strażaków, udało się uniknąć spalenia pojazdu – informuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.