Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] Przekazano dowodzenie flotyllą
Foto: Marcin Purman

[ZDJĘCIA] Przekazano dowodzenie flotyllą

Dzisiaj, w piątek 29 kwietnia, obchodzono 51. Rocznicę powstania 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przy nabrzeżu w Porcie Wojennym miała miejsce zbiórka pododdziałów flotylli. W trakcie uroczystości z udziałem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Mirosław Różańskiego kontradmirał Jarosław Zygmunt przekazał dowodzenie flotyllą komandorowi Zygmuntowi Białogłowskiemu.

IMG_1947Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10.00. Przy nabrzeżu w Porcie Wojennym poza pododdziałami flotylli w uroczystościach uczestniczyli również m.in. Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Mirosław Mordel, byli dowódcy 8.FOW, przedstawiciele władz samorządowych miasta i regionu, kombatanci oraz rezerwiści flotylli.

IMG_1860Obejmujący obowiązki dowódcy 8.FOW komandor Zygmunt BIAŁOGŁOWSKI urodził się 22 lipca 1963 roku w Przeworsku na Podkarpaciu. W 1984 roku, po ukończeniu Technikum Drogowo – Geodezyjnego, rozpoczął szkolenie specjalistyczne w Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej w Ustce, służąc następnie w 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. W 1985 rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. W 1989 roku został mianowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika marynarki i objął stanowisko asystenta okrętowego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1990 roku rozpoczął służbę w 12. Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu gdzie dowodził działem okrętowym nawigacyjnym na trałowcu ORP „Jamno” a następnie, do 1996 roku był zastępcą dowódcy okrętu. W latach 1996 – 1997 dowodził okrętem ORP „Hańcza”, a w 2002 roku wyznaczony został na szefa sztabu 12. DTR. W 2003 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża obejmując etat szefa sekcji operacyjnej. W latach 2006 – 2007 dowodził 12. „Wolińskim” Dywizjonem Trałowców, po czym został wyznaczony na stanowisko szefa wydziału operacyjnego w dowództwie 8.FOW. W 2001 roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej, a w 2004 roku kurs oficerów sztabu NATO w Hadze. 1 listopada 2010 roku, decyzją Ministra Obrony Narodowej, wyznaczony został na stanowisko szefa sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i mianowany na stopień komandora, 28 kwietnia 2015 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy 8.FOW.

Komandor Zygmunt BIAŁOGŁOWSKI został odznaczony m.in. „Morskim Krzyżem Zasługi”, złotymi medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, a także srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”. Czynnie uprawia turystykę rowerową, jest miłośnikiem narciarstwa zjazdowego. Interesuje się szeroko pojętą tematyką sportową oraz motoryzacją.

Zobacz również

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zakończył budowę Baltic Pipe – najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.