Strona główna / Lokalne / Już po raz trzeci. Rusza Budżet Obywatelski 2017

Już po raz trzeci. Rusza Budżet Obywatelski 2017

Podobnie, jak w poprzednich edycjach mieszkańcy zdecydują, na co w przyszłym 2017 roku wydać 2,5 mln złotych z budżetu miasta. Tym razem na wnioski czekamy na 17 czerwca 2016 r. Natomiast samo głosowanie rozpocznie się 29 sierpnia i potrwa do 23 września 2017 r. Szczegóły podał dziś podczas konferencji prasowej Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.

Do tej pory w Świnoujściu odbyły się dwie edycje Budżetu Obywatelskiego. W pierwszej oddano niemal 9 tysięcy głosów, a w drugiej ponad 11 tysięcy.

To najlepiej świadczy o tym, że świnoujścianie interesują się swoim miastem i angażują się w sprawy, które dotyczą jego rozwoju – powiedział Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podczas konferencji prasowej na temat Budżetu Obywatelskiego.

Po sukcesie pierwszego BO, prezydent zdecydował o zwiększeniu kwoty na realizację zwycięskich projektów z 2 do 2,5 mln złotych. W obu dotychczasowych edycjach zgłoszono w sumie niemal 80 wniosków. Po głosowaniu mieszkańców do realizacji przeszło 5.

Co roku regulamin Budżetu Obywatelskiego przygotowuje, specjalnie w tym celu powołany przez Prezydenta, zespół ds. budżetu obywatelskiego. Jego członkami w większości są przedstawiciele poszczególnych klubów radnych Rady Miasta Świnoujście oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego, a więc wszystkich organizacji pozarządowych, jakie działają w naszym mieście.

Dzięki wnioskom wyciągniętym z poprzednich edycji, co roku staramy się ulepszać regulamin. Tak, aby do idei budżetu obywatelskiego przekonać jeszcze więcej naszych mieszkańców. Szczególny akcent stawimy na młodych ludzi, bo to przecież oni za kilka lat będą decydować o przyszłości Świnoujścia – mówi Iwona Szkopińska, Sekretarz Miasta. – Chcemy im pokazywać, uczyć, jakie możliwości daje samorząd, demokracja, jaki wpływ na miasto mają nie tylko władze miasta, radni, ale wszyscy mieszkańcy.

Podobnie, jak rok temu, także i tym razem, udział w budżecie mogą wziąć mieszkańcy od 13 roku życia. W związku z tym, że w Świnoujściu mieszka wiele osób, które nie są tu – z różnych przyczyn – zameldowane, ale właśnie tu żyją, pracują, mieszkają, wychowują swoje dzieci, członkowie zespołu uznali, że oni także powinni mieć prawo do udziału w Budżecie Obywatelskim. Na karcie do głosowania zamiast adresu zameldowania, taka osoba wpisze swój adres zamieszkania w Świnoujściu.

Nowością tegorocznego Budżetu Obywatelskiego jest koszt realizacji zgłoszonych projektów. Wartość projektu tzw. miękkiego, czyli przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym nie może przekroczyć 100 tys. złotych. Natomiast projektu tzw. twardego, czyli budowy, modernizacji, remontu infrastruktury miejskiej oraz zakupów inwestycyjnych dotyczących środków trwałych – 500 tys. złotych.

To kolejny krok, który powoli na zwiększenie ilości projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego – dodaje Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.

Od 9 maja do 17 czerwca 2016 r. można składać wnioski z propozycjami inwestycji, działań, wydarzeń czy przedsięwzięć. Wnioski takie mogą składać mieszkańcy jako osoby fizyczne. Każda propozycja musi mieć poparcie przynajmniej 40 mieszkańców.

Wypełniony formularz wniosku wraz z listą poparcia można dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urząd Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2017”. Zeskanowany formularz można także wysłać pocztą elektroniczną na adres bik@um.swinoujscie.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP na formularzu „pismo ogólne” albo po prostu złożyć w następujących punktach:

  1. Informacja Turystyczna, Plac Słowiański 6/1;

  2. Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15;

  3. Miejski Domu Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;

  4. Miejski Domu Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;

  5. Miejski Domu Kultury, Filia nr 3 – Sołectwo Karsibór, ul. 1 Maja 40.

  6. Stanowisko Obsługi Interesanta Urząd Miasta Świnoujście ulica Wojska Polskiego 1/5

Tam też można pobrać potrzebne formularze, zapoznać się z regulaminem.

Informacje na temat Budżetu Obywatelskiego 2017 w Świnoujściu, druki formularzy, regulamin znajdują się także na oficjalnej stronie internetowej miasta www.swinoujscie.pl (zakładka „Budżet Obywatelski”) i Biuletynie Informacji Publicznej bip.um.swinoujscie.pl.

Informacji udzielają również Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście przy ulicy Wojska Polskiego 1/5, I piętro, pokój 129, czynne od poniedziałku do piątku włącznie w godzinach 7.30 – 15.30, telefon 91 327 86 04, e-mail: bik@um.swinoujscie.pl oraz Sekretarz Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, I piętro, pokój 102, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, telefon 91 321 27 80, e-mail: sekretarz@um.swinoujscie.pl

O najnowszych informacjach dotyczących Budżetu Obywatelskiego 2017 r. będziemy mieszkańców informować na bieżąco.

Tekst BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Wejście na latarnie morskie za darmo

Zachód słońca z wysokości 70 metrów, spotkanie z duchem latarnika, teatr ognia. I to wszystko …

Jeden komentarz

  1. ale poco te zabawy skoro jeszcze 2 nie zostaly zrealizowane z poprzednich lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.