Strona główna / Lokalne / Zawsze trzeba rozmawiać

Zawsze trzeba rozmawiać

Dziś w urzędzie miasta odbyło się spotkanie prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza z przedstawicielami zarządów osiedli Warszów oraz Przytór – Łunowo, w którym uczestniczyli także zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska oraz radny Sławomir Nowicki.

Cieszę się, iż mogę się z Wami spotkać i nie traktuje tego jako obowiązku, ale jako przyjemność rozmowy z mieszkańcami, w tym przypadku prawobrzeża, którzy faktycznie troszczą się o rozwój i przyszłość naszego miasta – powiedział na wstępie prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Panie Prezydencie nie ukrywamy, że sprowadzają nas do Pana dwie ważne sprawy; pierwsza to planowana, a osłonięta dość dużą nutą tajemniczości budowa terminalu kontenerowego na Warszowie, druga to konieczność reaktywacji komisariatu policji na prawobrzeżu – poinformował radny Sławomir Nowicki.

Prezydent Żmurkiewicz podkreślił, iż rozumie niepokój mieszkańców, szczególnie Warszowa, planami Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zgodził się ze stwierdzeniem, że przedstawiciele portu nie zaprezentowali we właściwy sposób swoich przyszłych inwestycji .

Może dlatego, że tak naprawdę budowa terminalu kontenerowego jest na razie bardziej wirtualna niż rzeczywista- powiedział prezydent – Zarówno sama inwestycja, jak i możliwość pozyskania potencjalnych, poważnych inwestorów to jeszcze odległa przyszłość. Tak naprawdę to dopiero etap badania rynku.

Prezydent Janusz Żmurkiewicz podkreślił także, że realizacja tej inwestycji wiąże się z procedowaniem przestrzennego planu zagospodarowania tego obszaru miasta, który uchwałą muszą przyjąć radni. Zgodził się także z sugestią gości, iż jej ewentualne podjęcie musi zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi oraz szeroką akcją informacyjną, która przedstawiłaby korzyści płynące dla miasta z lokalizacji terminalu na Warszowie.

DSCN5001Poza tym, jeżeli znajdzie się inwestor, musi zagwarantować warszowianom, że ich dzielnica tylko na tym zyska, że nie będą to tylko nowe miejsca pracy, prestiż dla świnoujskiego portu, który stanie się jednym z najważniejszych w Europie, ale także, że nie zostanie zdegradowana plaża, tereny zielone, że powstanie nowoczesna infrastruktura komunikacyjna ,dojazdy i wejścia na plażę, parkingi, ścieżki rowerowe, doprowadzone zostaną media tak , aby na prawobrzeżu mogła rozwijać się również turystyka. Ważnym elementem będzie zagospodarowanie i stworzenie nowoczesnej, w pełni wyposażonej i bezpiecznej plaży, która stanie się konkurencyjną dla kąpielisk na Uznamie i w Międzyzdrojach.

– I tego będziemy pilnować wspólnie, ja – póki będę prezydentem i wy, jako przedstawiciele mieszkańców swoich osiedli – dodał prezydent.

Za bardzo ważną dla rozwoju i bezpieczeństwa prawobrzeża uczestnicy spotkania uznali powstanie komisariatu policji na Warszowie.

Przewodnicząca Rady Osiedla Warszów Sylwia Marszałek wręczyła prezydentowi Żmurkiewiczowi wniosek kierowany do niego oraz radnych Rady Miasta Świnoujście, w którym mieszkańcy prawobrzeża zwracają się z prośbą o poparcie ich starań w tej kwestii.

Nasz wniosek poparły również dyrekcje oraz zarządy spółek, w tym Polskiego LNG, które mają zlokalizowane swoje zakłady na Warszowie. – mówiła wręczając wniosek oraz listę poparcia dla tej inicjatywy.- W związku z powstaniem terminalu gazowego, intensywnym rozwojem międzynarodowego terminalu promów morskich oraz innych podmiotów gospodarczych, związanych z portem i przemysłem, gwałtownym wzrostem ruchu samochodów ciężarowych, który generuje związane z tym zagrożenia i uciążliwości, możliwą migracją uchodźców, to już po prostu konieczność.

Prezydent Janusz Żmurkiewicz poinformował uczestników spotkania, iż już podjął działania zmierzające do reaktywacji komisariatu policji na Warszowie .

– Prowadzimy już na ten temat rozmowy z ministerstwem spraw wewnętrznych, a sprawą zainteresował się osobiście pan minister Mariusz Błaszczak.- powiedział prezydent.

Tekst/fot BIK

Zobacz również

Spotkanie z posłem Dariuszem Wieczorkiem. Będzie można porozmawiać także o elektromobilności

Mieszkańcy Świnoujścia będą mogli w najbliższy poniedziałek spotkać się z posłem Nowej Lewicy Dariuszem Wieczorkiem. …

6 komentarzy

 1. Na szczęście to ostatnie pohukiwanie starszego pana, któremu się wydaje że miasto należy do niego. Nie chciałabym być w jego skórze, gdy następca dorwie się do dokumentów i wyjdą na światło dzienne tony dokumentów z których wyjdzie czarno na białym kogo tak naprawdę Żmurkiewicz reprezentował przez te wszystkie lata- bo interes mieszańców na pewno nie…
  Z kontenerami to się prezedenik zagalopował- naprawdę myśli że ludzie to ciemniaki i kupia ten jego szajs, żeby on i jego potencjalni koledzy zbijali kasę?

 2. Panie Prezydencie,
  miasto czeka na stanowczy sprzeciw przeciw budowie terminal kontenerowego. Miasto musi się rozwijać, a jego największym atutem są piękne plaże!

 3. Jak widać to dowód, że pora na zmianę. Postawić w parku mały pomniczek p. Żmurkiewiczowi, a na te stanowisko kogoś młodego- kto zadba o interesy MIESZKAŃCÓW, a nie kolegów- od stacji benzynowych, hotelików i terminali kontenerowych.

 4. Ależ prymitywny wpis tzw. zorientowanej. Miejmy nadzieję że to nie świnoujścianka.

 5. Panie Prezydencie, mieszkańcy czekają na budowę terminalu kontenerowego. Miasto musi się rozwijać.

 6. zoreintowana

  Poziom obłudy Janusza Żmurkewicza sięgnął gwiazd Obiecanki cacaki i pierdzielenie głupot że to wizja przyszłości by uśpić czujność ludzi. A przecież wszyscy wiedzą, że już poparł. Co do obiecanek– gdzie spełnienie tych wszystkich obietnic apropo dzielnnicy miodem płynącej? Co dzielnica ma z temrinalu lng- poza placem zabaw i parkingiem który zrobiło LNG???

  Warto choć przypomnieć sposób w jaki ozdabia się Warszów przed świętami.. Trzema lampkami. Czy nieskuteczność w przypadku trującego portu.
  Kłaczuch nad kłamczuchu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.