Strona główna / Lokalne / Świat widziany przez narkogogle

Świat widziany przez narkogogle

Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu i przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej gościły w minionym tygodniu w świnoujskich gimnazjach. Podczas spotkań rozmawiały z uczniami klas pierwszych o zagrożeniach płynących ze strony narkotyków i dopalaczy. Spotkania odbyły się w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych.

Wojewódzki Program Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych, w tym nowych narkotyków pod nazwą „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” został opracowany przez Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie we współpracy z Wydziałem Prewencji Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie. Powstał on w następstwie niepokojącej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej zatruć nowymi narkotykami, zwłaszcza u młodych osób. Jego adresatami są uczniowie uczęszczający do pierwszych klas szkół gimnazjalnych w województwie zachodniopomorskim.

W ramach programu policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu oraz przedstawicielka Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej spotkały się w minionym tygodniu z uczniami świnoujskich gimnazjów. Tematem wiodącym były substancje psychoaktywne, w tym dopalacze. Prelegentki podczas zajęć przeanalizowały z uczniami czynniki sprzyjające powstawaniu uzależnienia, a także przeprowadziły dyskusję o prawnych oraz zdrowotnych skutkach zażywania substancji psychoaktywnych. Uświadamiano młodym ludziom, że stosowanie substancji psychoaktywnych jest przejawem demoralizacji. W trakcie rozmowy przeanalizowano także inne zagrożenia jakie niesie za sobą używanie środków odurzających, w jaki sposób mogą one zmienić naszą psychikę, wygląd, a czasami całe życie.

W czasie spotkań uczniowie mieli możliwość przymierzenia narkogogli – specjalnych okularów, które symulują wiele skutków używania substancji odurzających, w tym: dezorientacja, zaburzenia percepcji, zniekształcenia obrazu, brak koncentracji, spowolnienie czasu reakcji czy problemy z oceną odległości i kierunków. Zakładając te specyficzne okulary młodzież miała okazję przekonać się o tym, jak zmienia się obraz świata postrzegany oczami osoby będącej pod wpływem środków odurzających. Problemem było przejście kilku kroków po linii prostej czy przywitanie się z kolegą. Policjantka uświadamiała uczniom jak takie zachowanie może mieć wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Celem spotkań z młodzieżą było nie tylko zapobieganie używaniu toksycznych substancji, lecz także przeciwdziałanie innym zachowaniom problemowym, które mogą występować u młodych osób w następstwie ich zażywania.

Spotkania zakończyły się wypełnieniem przez uczniów anonimowych ankiet ewaluacyjnych, w których m.in. mieli możliwość wyrażenia swoich opinii na temat wpływu substancji psychoaktywnych na ich przyszłość.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zobacz również

Woda w kranach w Świnoujściu jest badana częściej

Woda pitna dla odbiorców Świnoujścia nie jest pobierana z wód  powierzchniowych tj. ani z Odry …

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.