Strona główna / Lokalne / Polska dzięki terminalowi zostanie gazowym hubem Europy

Polska dzięki terminalowi zostanie gazowym hubem Europy

Zaktualizowana Strategia GAZ-SYSTEM S.A. tworzy dla polskiego rynku gazu nowe perspektywy biznesowego rozwoju. Podnoszenie konkurencyjności poprzez realizację inwestycji zwiększających techniczne możliwości przesyłu gazu, zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu przesyłowego oraz wzmocnienie pozycji GAZ-SYSTEM S.A. na europejskim rynku energetycznym w wyniku utworzenia na bazie infrastruktury przesyłowej spółki fizycznego hubu gazowego w Polsce oraz wzrost przesyłu polskim systemem – to najważniejsze założenia przyjętej strategii.

Rada Nadzorcza pozytywnie zaopiniowała Strategię Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. do 2025 roku. W ciągu najbliższych dziesięciu lat spółka planuje koncentrować swoje działania na inwestycjach, które pozwolą zwiększyć przepustowość polskiej sieci przesyłowej gazu ziemnego oraz stworzyć techniczne możliwości do transportu gazu z różnych źródeł i kierunków.

Efektem realizacji Strategii będzie budowa w kraju kolejnych ponad 2000 km nowoczesnych gazociągów przesyłowych do 2025 r. oraz zapewnienie dostępu do globalnych rynków gazu dzięki efektywnemu wykorzystaniu Terminalu LNG na polskim wybrzeżu. Powstaną nowe połączenia transgraniczne. GAZ-SYSTEM S.A. stworzy w kraju fizyczny hub gazowy, pełniący rolę regionalnego centrum obrotu gazem, a Polska będzie mogła czerpać korzyści gospodarcze z położenia geograficznego w centralnej Europie.

Zaktualizowana strategia jest odpowiedzią na zmiany zachodzące na europejskim rynku gazu oraz oczekiwania klientów, dla których dostęp do światowego rynku LNG i możliwość sprowadzania surowca od różnych dostawców stanowią szansę na większą konkurencyjność, a także pozyskanie gazu na atrakcyjnych warunkach cenowych.

Sytuacja, jaką mamy obecnie na polskim rynku gazu jest szczególna. Nowe inwestycje w infrastrukturę przesyłową w połączeniu z Terminalem LNG w Świnoujściu zupełnie odmienią funkcjonujący obecnie model importowy. Realizacja Strategii GAZ-SYSTEM S.A. pełni kluczową rolę w tym procesie. Nasze zasadnicze cele koncentrują się już nie tylko na zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych. Obecnie projektujemy nowe techniczne zdolności przesyłowe systemu i tworzymy taki rynek gazu, na którym możliwa będzie pełna alternatywa w doborze dostawców gazu do Polski i  całkowita niezależność od dostaw z  któregokolwiek kierunku.

Ambicją GAZ-SYSTEM S.A. jest stać się silną, konkurencyjną spółką przesyłową w Europie Środkowo-Wschodniej, która posiada połączenia między różnymi źródłami produkcji gazu ziemnego i systemami ościennymi, gdzie prowadzą działalność potencjalni odbiorcy gazu. Liberalizacja, której podstawą będzie elastyczność wyboru surowca z różnych źródeł i kierunków zapewni naszym obecnym i przyszłym klientom optymalne, konkurencyjne warunki biznesowe – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Zobacz również

Klęska na Odrze. Z Wolińskiego Parku Narodowego wywożone jest bydło

W związku z klęską na Odrze, z niezamieszkanych wysp Wolińskiego Parku Narodowego położonych na terenie …

Jeden komentarz

  1. Prawdziwy hub z ilością gazu na trzy dni dla średniej wiochy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.