Strona główna / Lokalne / [RAPORT] Oto najbardziej pożądane zawody w Świnoujściu!
Foto: Fotolia

[RAPORT] Oto najbardziej pożądane zawody w Świnoujściu!

Powiatowy Urząd Pracy stworzył specjalny raport. Na jego podstawie widać jakich zawodów najbardziej brakuje na lokalnym rynku pracy.

Głównym założeniem opracowania jest zbiorcze zestawienie danych na temat poziomu popytu oraz podaży występujących na rynku pracy. W celu opracowania monitoringu Powiatowy 4 Urząd Pracy w Świnoujściu wykorzystał dane gromadzone w systemie Syriusz. Opracowaniu monitoringu posłużyły także wyniki badań kwestionariuszowych przedsiębiorstw.

Na podstawie zebranych informacji Powiatowy Urząd Pracy w Świnoujściu może m.in. określić potrzeby kadrowe pracodawców, scharakteryzować współczesne wyzwania stojące przed osobami bezrobotnymi i poszukującymi pracy, ustalić wykształcenie oraz kwalifikacje pożądane i przydatne na lokalnym rynku pracy czy nawet dokonać prognozy zjawisk zachodzących w obszarze polityki społecznej.

Jak wynika z analizy raportu największy wzrost zgłoszonych ofert pracy zanotowano między rokiem 2014 a 2015. Na jego wpływ miało przede wszystkim powstające w naszym mieście inwestycje, które początkowo generowały oferty pracy z sektora branży budowlanej, zaś następnie z branży docelowej tj. głównie handlu i szeroko pojętego sektora turystyki.

Znaczący wzrost (porównanie roku 2015 do 2010 – przyp. red.) zapotrzebowania można zauważyć między innymi na stanowisko barmana/baristy (325%), kelnera (134%), kierowcy (133%), kucharza (520%), mechanika (140%), pokojowej (109%), pomocy kuchennej (113%), pracownika recepcji (66%), obsługi biurowej (320%), ochrony (183%), i sprzedawcy (95%).

Na koniec 2015 roku w Urzędzie Pracy Powiatu Świnoujskiego zarejestrowanych było 967 osób bezrobotnych, jest to o 208 osób mniej niż w roku wcześniejszym. Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2015 roku wyniosła 6,9 %.

Kliknij tu, aby przeczytać cały raport!

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

3 komentarze

  1. Co to znaczy studia,jeżeli jesteś dobrym fachowcem w swojej dziedzinie to i studia nie przeszkadzają,aby być dobrym baristą, kucharzem,kierowcą trzeba mieć wiedzę znacznie większą niż zdobyta na studiach.
    Nie ma frajerskich zawodów,ale są frajerzy którzy tak piszą.

  2. Czyli praca dla ludzi typowo po zawodówce, a pracy po studiach ze świeca szukać…

  3. Jakieś takie frajerskie te zawody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.