Strona główna / Lokalne / Powstanie trasa rowerowa ze Świnoujścia do Pobierowa
Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska przedstawiła m.in. aktualny stan prac i szczegóły związane z dofinansowaniem budowy dróg rowerowych. Foto: WZP

Powstanie trasa rowerowa ze Świnoujścia do Pobierowa

Kolejne zachodniopomorskie samorządy podpisały listy intencyjne w sprawie budowy tras rowerowych. Cały projekt zakłada stworzenie w ciągu kilku lat liczącej 1000 km spójnej sieci dróg rowerowych m.in. na wybrzeżu. Do grona samorządów, które dają zielone światło na udział w budowie sieci tras rowerowych dołączyły miasta Kołobrzeg i Świnoujście oraz gminy Białogard (zarówno miasto jak i gmina), Dziwnów, Karlino, Międzyzdroje, Sianów, Wolin, Darłowo (miasto oraz gmina), Rewal, Postomino, Świeszyno, Siemyśl, Ustronie Morskie, Będzino, Mielno, Kołobrzeg, Trzebiatów, a także powiaty Kamieński i Gryficki oraz Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Realizacja koncepcji tras rowerowych finansowana będzie z trzech źródeł: środków unijnych (85%), samorządu województwa zachodniopomorskiego (7,5%) oraz gmin i powiatów przystępujących do projektu (7,5%). Pierwszym źródłem finansowania, jakie zostało uruchomione na realizację sieci tras to środki Regionalnego Programu Operacyjnego. Alokacja z działania 4.6 w wysokości 10 mln euro pozwoli na dofinansowanie budowy ponad 70 km dróg rowerowych. Funkcję lidera, w imieniu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, będzie pełnić Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Równolegle ZZDW będzie przygotowywał dokumentację budowlaną na brakujące odcinki Trasy Nadmorskiej w zachodniej części województwa gdzie luk w trasie jest dużo więcej. Zrealizowane zostanie m.in. połączenie Świnoujścia z Międzyzdrojami czy Międzyzdroje – Dziwnów – Pobierowo (budowa wzdłuż DW 102 i na terenach leśnych). Zaangażowanie administracyjne i finansowe w projekcie zadeklarowało blisko 70 Zachodniopomorskich gmin i powiatów.

– Widzimy jak ważny jest to projekt dla naszych mieszkańców. Wielu z nich zobaczymy zapewne w następną sobotę w Szczecinie – dodała Mieczkowska, zapraszając mieszkańców regionu do wzięcia udziału w 7 już Święcie Cyklicznym, które odbędzie się 4 czerwca w Szczecinie. W wydarzeniu spodziewany jest udział blisko 4 tysięcy rowerzystów.

W celu stworzenia koncepcji zostało zinwentaryzowanych kilkaset kilometrów tras rowerowych w regionie, a wyniki prac naniesiono na interaktywną mapę (mapa na bieżąco jest aktualizowana). Na podstawie zebranych danych wytyczono cztery priorytetowe trasy pozwalające na spędzenie na rowerze nawet dwutygodniowego urlopu. Obok samorządowców w realizację koncepcji zostaną również włączeni mieszkańcy województwa, którzy wybiorą nazwy dla realizowanych tras.

Zobacz również

Myśleli, że zatruł się tlenkiem węgla. Wezwali strażaków

Dwa zastępy straży pożarnej wezwano do mieszkania przy ulicy Wybrzeże Władysława IV.   Powodem był brak …

Jeden komentarz

  1. PRZY TAKIEJ TRASIE POWINNY BYC PLACE Z DOSTEPEM DO WODY ZEBY MOZNA BYLO SOBIE OBMYC TWARZ I NA CHWLE 2-3 GODZINNA ROZBIC MALY NAMIOT I ODPOCZAC,NIE WSPOMNE O JAKIEJS TOALECIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.