sobota , 1 października 2022
Strona główna / Lokalne / Powstanie trasa rowerowa ze Świnoujścia do Pobierowa
Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska przedstawiła m.in. aktualny stan prac i szczegóły związane z dofinansowaniem budowy dróg rowerowych. Foto: WZP

Powstanie trasa rowerowa ze Świnoujścia do Pobierowa

Kolejne zachodniopomorskie samorządy podpisały listy intencyjne w sprawie budowy tras rowerowych. Cały projekt zakłada stworzenie w ciągu kilku lat liczącej 1000 km spójnej sieci dróg rowerowych m.in. na wybrzeżu. Do grona samorządów, które dają zielone światło na udział w budowie sieci tras rowerowych dołączyły miasta Kołobrzeg i Świnoujście oraz gminy Białogard (zarówno miasto jak i gmina), Dziwnów, Karlino, Międzyzdroje, Sianów, Wolin, Darłowo (miasto oraz gmina), Rewal, Postomino, Świeszyno, Siemyśl, Ustronie Morskie, Będzino, Mielno, Kołobrzeg, Trzebiatów, a także powiaty Kamieński i Gryficki oraz Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Realizacja koncepcji tras rowerowych finansowana będzie z trzech źródeł: środków unijnych (85%), samorządu województwa zachodniopomorskiego (7,5%) oraz gmin i powiatów przystępujących do projektu (7,5%). Pierwszym źródłem finansowania, jakie zostało uruchomione na realizację sieci tras to środki Regionalnego Programu Operacyjnego. Alokacja z działania 4.6 w wysokości 10 mln euro pozwoli na dofinansowanie budowy ponad 70 km dróg rowerowych. Funkcję lidera, w imieniu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, będzie pełnić Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Równolegle ZZDW będzie przygotowywał dokumentację budowlaną na brakujące odcinki Trasy Nadmorskiej w zachodniej części województwa gdzie luk w trasie jest dużo więcej. Zrealizowane zostanie m.in. połączenie Świnoujścia z Międzyzdrojami czy Międzyzdroje – Dziwnów – Pobierowo (budowa wzdłuż DW 102 i na terenach leśnych). Zaangażowanie administracyjne i finansowe w projekcie zadeklarowało blisko 70 Zachodniopomorskich gmin i powiatów.

– Widzimy jak ważny jest to projekt dla naszych mieszkańców. Wielu z nich zobaczymy zapewne w następną sobotę w Szczecinie – dodała Mieczkowska, zapraszając mieszkańców regionu do wzięcia udziału w 7 już Święcie Cyklicznym, które odbędzie się 4 czerwca w Szczecinie. W wydarzeniu spodziewany jest udział blisko 4 tysięcy rowerzystów.

W celu stworzenia koncepcji zostało zinwentaryzowanych kilkaset kilometrów tras rowerowych w regionie, a wyniki prac naniesiono na interaktywną mapę (mapa na bieżąco jest aktualizowana). Na podstawie zebranych danych wytyczono cztery priorytetowe trasy pozwalające na spędzenie na rowerze nawet dwutygodniowego urlopu. Obok samorządowców w realizację koncepcji zostaną również włączeni mieszkańcy województwa, którzy wybiorą nazwy dla realizowanych tras.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Jeden komentarz

  1. PRZY TAKIEJ TRASIE POWINNY BYC PLACE Z DOSTEPEM DO WODY ZEBY MOZNA BYLO SOBIE OBMYC TWARZ I NA CHWLE 2-3 GODZINNA ROZBIC MALY NAMIOT I ODPOCZAC,NIE WSPOMNE O JAKIEJS TOALECIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.