Strona główna / Lokalne / Dodatkowa karetka przyjedzie 24 czerwca

Dodatkowa karetka przyjedzie 24 czerwca

Minister zdrowia zatwierdził zaproponowane przez wojewodę zmiany w Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego. Od 24 czerwca do 31 sierpnia 2016 w Świnoujściu i Kołobrzegu stacjonować będą dodatkowe, sezonowe karetki.

Zwiększenie ilości karetek w naszym regionie w 2016 r. odbyło się w ramach tej samej puli środków – ponad 100 mln zł, jakimi dysponował wojewoda w roku 2015. Ze względu na fakt, że zarówno liczba mieszkańców, jak i liczba interwencji przypadających na zespół ratownictwa medycznego nie odbiegają od średniej krajowej, wojewoda nie miał możliwości pozyskania dodatkowych pieniędzy na karetki z resortu zdrowia. Środki można było wygospodarować jedynie poprzez zamianę specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na podstawowe lub likwidację.

– Po dokładnych analizach zdecydowaliśmy, że zamiana charakteru jednej karetki w Szczecinie i jednej w Koszalinie ze specjalistycznych na podstawowe nie będzie miała wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców. W tych miastach funkcjonują Szpitalne Oddziały Ratunkowe, co pozwala na szybkie uzyskanie niezbędnej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Z kolei pieniądze wygospodarowane dzięki tej zmianie zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców i turystów miejscowości nadmorskich – mówi wojewoda Piotr Jania.

Od 1 czerwca 2016 w naszym województwie stacjonować będzie 28 specjalistycznych i 57 podstawowych – w tym 6 sezonowych, zespołów ratownictwa medycznego – w Dziwnowie, Kołobrzegu, Mielnie, Pobierowie, Świnoujściu i Ustroniu Morskim. Doba stacjonowania podstawowego zespołu ratownictwa medycznego kosztuje około 3 tys. zł. Zespół specjalistyczny jest o tysiąc złotych droższy.

Zespół podstawowy (oznaczenie: P) składa się minimum z dwóch osób – ratownika medycznego i, lub pielęgniarki. Zespół specjalistyczny (oznaczenie: S) składa się z minimum trzech osób, w tym lekarza oraz ratownika medycznego i, lub pielęgniarki. Zastępowanie specjalistycznych ZRM podstawowymi nie ma wpływu na bezpieczeństwo osób, które wymagają interwencji w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownicy medyczni zdobywają wykształcenie w drodze studiów wyższych i mają wysokie kwalifikacje medyczne.

w 2015 r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano ogółem 183 tys. interwencji zespołów ratownictwa medycznego, w tym ponad 161 tys. do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego. Lotnicze zespoły ratunkowe z bazą w Goleniowie i Zegrzu Pomorskim interweniowały 483 razy.

Zobacz również

Spłoszony koń uciekał uciekał ulicami Świnoujścia

W niedzielne popołudnie policjanci, patrolując rejon Wybrzeża Władysława IV, dostrzegli machającą kobietę, która poinformowała ich, …

Jeden komentarz

  1. Zamiast dodatkowej karetki, to bardziej by się przydał pojazd asenizacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.