Strona główna / Lokalne / Dodatkowa karetka przyjedzie 24 czerwca

Dodatkowa karetka przyjedzie 24 czerwca

Minister zdrowia zatwierdził zaproponowane przez wojewodę zmiany w Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego. Od 24 czerwca do 31 sierpnia 2016 w Świnoujściu i Kołobrzegu stacjonować będą dodatkowe, sezonowe karetki.

Zwiększenie ilości karetek w naszym regionie w 2016 r. odbyło się w ramach tej samej puli środków – ponad 100 mln zł, jakimi dysponował wojewoda w roku 2015. Ze względu na fakt, że zarówno liczba mieszkańców, jak i liczba interwencji przypadających na zespół ratownictwa medycznego nie odbiegają od średniej krajowej, wojewoda nie miał możliwości pozyskania dodatkowych pieniędzy na karetki z resortu zdrowia. Środki można było wygospodarować jedynie poprzez zamianę specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na podstawowe lub likwidację.

– Po dokładnych analizach zdecydowaliśmy, że zamiana charakteru jednej karetki w Szczecinie i jednej w Koszalinie ze specjalistycznych na podstawowe nie będzie miała wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców. W tych miastach funkcjonują Szpitalne Oddziały Ratunkowe, co pozwala na szybkie uzyskanie niezbędnej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Z kolei pieniądze wygospodarowane dzięki tej zmianie zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców i turystów miejscowości nadmorskich – mówi wojewoda Piotr Jania.

Od 1 czerwca 2016 w naszym województwie stacjonować będzie 28 specjalistycznych i 57 podstawowych – w tym 6 sezonowych, zespołów ratownictwa medycznego – w Dziwnowie, Kołobrzegu, Mielnie, Pobierowie, Świnoujściu i Ustroniu Morskim. Doba stacjonowania podstawowego zespołu ratownictwa medycznego kosztuje około 3 tys. zł. Zespół specjalistyczny jest o tysiąc złotych droższy.

Zespół podstawowy (oznaczenie: P) składa się minimum z dwóch osób – ratownika medycznego i, lub pielęgniarki. Zespół specjalistyczny (oznaczenie: S) składa się z minimum trzech osób, w tym lekarza oraz ratownika medycznego i, lub pielęgniarki. Zastępowanie specjalistycznych ZRM podstawowymi nie ma wpływu na bezpieczeństwo osób, które wymagają interwencji w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownicy medyczni zdobywają wykształcenie w drodze studiów wyższych i mają wysokie kwalifikacje medyczne.

w 2015 r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano ogółem 183 tys. interwencji zespołów ratownictwa medycznego, w tym ponad 161 tys. do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego. Lotnicze zespoły ratunkowe z bazą w Goleniowie i Zegrzu Pomorskim interweniowały 483 razy.

Zobacz również

Odpady budowlane ze Świnoujścia mają trafić do Wolina. Mieszkańcy mówią “nie”

W Wolinie na polanie w sąsiedztwie domów jednorodzinnych, Zalewu Szczecińskiego i Lasów Państwowych, prywatny inwestor …

Jeden komentarz

  1. Zamiast dodatkowej karetki, to bardziej by się przydał pojazd asenizacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.