Strona główna / Lokalne / Cała naprzód. Rozpoczął się IV Kongres Morski

Cała naprzód. Rozpoczął się IV Kongres Morski

Współdziałanie na morzu zawsze było niezbędne. Kongres Morski to nasza szansa by podnieść rangę gospodarki morskiej – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz podczas inauguracji wydarzenia, którego współorganizatorem jest Województwo Zachodniopomorskie. Przemysł portowy, stoczniowy i żeglugowy, bezpieczeństwo na morzu, energetyka, ekologia, rybołówstwo, górnictwo morskie. To główne kierunki dyskusji jakie przez najbliższe dni będzie towarzyszyć IV Kongresowi Morskiemu. Szczecin i Pomorze Zachodnie już po raz czwarty stały się na kilka dni morską stolicą Europy.

Współdziałanie na morzu zawsze było niezbędne, od wiosłowania poprzez szanty, które pomagały w realizowaniu wspólnych zadań. Kongres Morski to nasza szansa by morską perspektywę przekładać na piedestał i podnosić jej rangę. Czasami wiatry i fale są korzystne a czasami nie. Musimy współdziałać, by je wykorzystać – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W inauguracji IV edycji Kongresu Morskiego uczestniczył m.in. Krzysztof Kozłowski, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W kolejnych dniach wydarzenia swoją wizytę zapowiedzieli m. in. Beata Szydło – Prezes Rady Ministrów oraz Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W podsumowaniu Kongresu wezmą zaś udział członkowie Parlamentu Europejskiego – Jerzy Buzek, Dariusz Rosati oraz Jarosław Wałęsa (Wiceprzewodniczący Komisji Rybołówstwa). W wydarzeniu uczestniczy blisko 1000 osób z Polski i Europy, większość już po raz kolejny. Organizatorem wykonawczym wydarzenia jest Fundacja Kongres Morski.

Mamy już nasze wspólne osiągnięcia. Światy gospodarki, nauki i polityki pokazały, że potrafią współpracować. Oddawane są kolejne odcinki drogi S3 i nadodrzańskiej linii kolejowej, podpisano Polsko-Niemiecką umowę o Odrze granicznej. Nie brakuje nam również wyzwań, takich jak górnicwo morskie czy odnawialne źródła energii na morzu. Cieszę się, że tą naszą morską szantę piszemy na Zamku Książąt Pomorskich. Życzę owocnych obrad i wniosków – dodawał Geblewicz.

Województwo Zachodniopomorskiej sprawuje merytoryczną odpowiedzialność za panele „Polsko – Duńska współpraca w obszarze gospodarki morskiej” w ramach bloku Współpraca Międzynarodowa a także „Górnictwo Morskie – eksploatacja oceanicznych kopalin polimetalicznych” w ramach bloku Energetyka i górnictwo morskie wpisują w kreowanie polityki rozwoju regionalnego.

Podczas Kongresu omówiony zostanie stan wdrażania i rzeczywista realizacja idei Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk. Dyskusja w ramach III. Polskiego Forum Korytarza ma być próbą odpowiedzi na pytanie w jakim stopniu wykorzystywany jest potencjał Korytarza. Dyskusją są żywo zainteresowani samorządowcy skupieni wokół idei Korytarza jako sieci połączeń drogowych, kolejowych i wodnych.

Źródło: WZP

Zobacz również

Kino na Leżakach: „Dalida. Skazana na miłość”

Już w najbliższa sobotę 13 sierpnia o godz. 20.45 odbędzie się kolejny seans „Kina Letniego na Wyspie”. …

2 komentarze

  1. ???????? ??????? ???????????? ? ????? ????????? ????????.✍

  2. ALE I CO Z TEGO??? W KRAKOWIE ROZPOCZĄŁ SIĘ KONGRES PRODUCENTÓW PRZĘDZY CZESANKOWEJ, NAPISZCIE COŚ O TYM!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.