niedziela , 27 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Nocna operacja w świnoujskim porcie

Nocna operacja w świnoujskim porcie

W nocy z wtorku na środę ( 7 / 8 czerwca ) do świnoujskiego portu weszły okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Dokonano na nich przeładunku pełnego zapasu min. Okręty flotylli realizują zadania w ramach największych w najnowszej historii Polski ćwiczeń

Operacja w Świnoujściu rozpoczęła się we wtorek (7 czerwca) około 22.00. Przed przybyciem okrętów, przy jednym z nabrzeży portu, rozwinięto Punkt Załadunku Min. Punkt taki rozwijają żołnierze różnych specjalności ze świnoujskiej Komendy Portu Wojennego. Na portowe nabrzeże wjechały ciężarówki z minami morskimi oraz dźwig. Następnie przygotowano środki bojowe do załadunku na pokład każdego z ćwiczących okrętów. Załadunek taki musi być przeprowadzany z zachowaniem skrytości, tak aby nie wzbudzał zainteresowania ewentualnego przeciwnika. Wzmożona zostaje również ochrona rejonu prowadzenia operacji zarówno od strony nabrzeża ( wystawiając m.in. dodatkowe punkty kontrolne) jak i toru wodnego. Bezpośrednio przed wejściem okrętów do portu sprawdzane jest także bezpieczeństwo żeglugi na kanale portowym – szuka się m.in. improwizowanych ładunków wybuchowych. O ustalonej godzinie, pojedynczo, do portu wchodziły okręty – trałowce oraz okręt transportowo-minowy biorące udział w ćwiczeniach. Po zacumowaniu okrętów, w ciszy radiowej, na ich pokład ładowano miny. Już zaopatrzone w miny i amunicję okręty pod osłoną nocy wyszły w morze.

W dniu dzisiejszym (środa, 8 czerwiec) stoi przed nimi szereg zadań. Okręty będą m.in. stawiały miny, trałowały oraz poszukiwały min za pomocą stacji hydrolokacyjnej. Poza zadaniami, w których specjalizują się trałowce i okręty transportowo-minowe przeprowadzone zostaną także elementy obrony przeciwawaryjnej oraz akcja ratownicza.

 

Zobacz również

Spotkanie z posłem Dariuszem Wieczorkiem. Będzie można porozmawiać także o elektromobilności

Mieszkańcy Świnoujścia będą mogli w najbliższy poniedziałek spotkać się z posłem Nowej Lewicy Dariuszem Wieczorkiem. …

2 komentarze

  1. Chyba się wojna szykuje, kto na nas napadnie? Dziwnie podnosi się napięcie, jakoś nie widzę skąd nadchodzi zagrożenie. Wojsko ma ćwiczyć, prawda, ale po co ta atmosfera zagrożenia, wywoływana przez rządzących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.