poniedziałek , 26 września 2022
Strona główna / Lokalne / W nocy zaminowali Zatokę Pomorską

W nocy zaminowali Zatokę Pomorską

Grupa okrętów złożona z trałowców oraz okrętu transportowo-minowego zrealizowała kolejne epizody ćwiczenia Anakonda-16. Na wodach Zatoki Pomorskiej, dzisiaj w nocy (środa, 8 czerwiec) postawiono zagrodę minową.

1592W nocy z poniedziałku na wtorek (7/8 czerwca ) okręty 8.FOW zorganizowane w grupę wykonały zadania minowe na wodach Zatoki Pomorskiej. W ramach ćwiczenia Anakonda-16 okręty postawiły zagrodę minową. Zagroda taka postawiona została z kilkunastu min. Ćwiczenie to odbywało się w nocy, aby wykorzystać ciemność jako element maskujący działania, dodatkowo okręty wykonywały to zadanie w ogólnym zaciemnieniu – z zasłoniętymi bulajami oraz przy wykorzystaniu minimalnego oświetlenia. Pomimo, że operacje minowania prowadzone są w całkowitych ciemnościach, miny muszą być postawione bardzo precyzyjnie. Każda z nich ma dokładnie określoną pozycję w zagrodzie, w której musi zostać postawiona, tak aby była ona skuteczna. Przy zespołowym stawianiu min konieczne jest dokładne skoordynowanie działań okrętów, tak aby zachować bezpieczeństwo wykonywania zadania przy zachowaniu obliczonych parametrów założonej zagrody minowej.

W trakcie stawiania min nie prowadzi się łączności radiowej, a komunikacja między okrętami prowadzona jest za pomocą umówionych sygnałów. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko wykrycia przez przeciwnika miejsca, w którym i w jakiej konfiguracji zostały postawione miny.

 

Zobacz również

Na placu Wolności stanęły już klony

Pięć klonów pojawiło się w miniony weekend na placu Wolności. Przy sadzeniu użyto ekranów przeciwkorzennych, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.