Strona główna / Lokalne / ORP Czernicki wrócił do portu

ORP Czernicki wrócił do portu

W poniedziałek, 13 czerwca, do portu w Świnoujściu powrócił ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Na pokładzie okrętu, na ćwiczenia do Norwegii transportowany był sprzęt Morskiej Jednostki Rakietowej.

Marynarze Morskiej Jednostki Rakietowej uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach polskiej i norweskiej marynarki wojennej. Odbywały się one w okolicach wyspy Andoya w Norwegii. Podczas ćwiczeń marynarze niszczyli cele nawodne i naziemne na odległościach do 200 km. Jednak ćwiczenia te, to nie tylko strzelania rakietowe, lecz także operacja logistyczna. Marynarzy i sprzęt MJR transportowano drogą lotniczą oraz morską. Morski transport zabezpieczał okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, który po wykonaniu swojego zadania, powrócił dziś do portu w Świnoujściu.

Okręt „Kontradmirał Xawery Czernicki”, po jego wejściu do służby w 2001 roku, pełnił funkcję okrętu wsparcia logistycznego. Po modernizacji od 2011 funkcjonuje jako okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. Może także służyć jako okręt-baza. Na rufie posiada dwa stanowiska dla samochodów ciężarowych. Zachował także możliwości zaopatrywania w morzu okrętów w żywność, paliwo i amunicję czy prowadzenia drobnych remontów.

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.