Połącz się z nami

Lokalne

Spotkajmy się na Dniach Morza 2016!

Opublikowano

w dniu

Nam świnoujścianom trudno wyobrazić sobie Dni Morza bez oddania hołdu Tym, którzy nie powrócili z morza. Uczczenie Ich pamięci, to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim nasz obowiązek.  I tak też będzie w tym roku. Ale Dni Morza to oczywiście również dobra wspólna zabawa nas, którzy na co dzień mieszkamy i związani jesteśmy z morzem oraz gości, którzy odwiedzają nasze miasto w tym okresie.  W tym roku mamy dodatkowy powód do dumy – świnoujskie kąpielisko jako jedyne w Polsce po raz jedenasty z rzędu otrzyma międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Flaga. Po raz ósmy otrzyma je również nasz port jachtowy.

Jak każe morska tradycja, Dni Morza odbywają się w ostatni weekend czerwca.  Nie inaczej będzie oczywiście i u nas. Największe imprezy i uroczystości będą w piątek, sobotę oraz niedzielę.  W piątek, w samo południe,  zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości na plac Rybaka na uroczyste złożenie kwiatów pamięci Tym, którzy nie powrócili z morza. W imieniu naszego samorządu hołd odda Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. Udział wezmą również delegacje świnoujskich  zakładów pracy, firm związanych z gospodarką morską, organizacji pozarządowych , związków zawodowych, służb mundurowych oraz młodzież.

Uroczyste przekazanie władzom samorządowym Błękitnej Flagi odbędzie się natomiast w sobotę około godziny 18.30 podczas tradycyjnego wielkiego koncertu na basenie Północnym (port jachtowy).

Naszą świnoujską tradycją jest, że Dni Morza połączone są z obchodami Święta Marynarki Wojennej, która jest nieodłączną, znaczącą częścią Miasta.

Szczegółowy program Dni Morza i Święta Marynarki Wojennej:

  1. czerwca (czwartek)

Wieczór z HIP HOP

 

          godz.  19.00          Koncert „BISZ (B.O.K)”

         godz.  21.30           Koncert „Małpa”

Muszla Koncertowa, Promenada

Organizator: Miejski Dom Kultury, wstęp wolny

 

godz.  18.00     Sonata Scrabble, spotkanie przy Scrabble dla wszystkich

Cafe Sonata, ul. Marynarzy, wstęp wolny

Organizator Cafe Sonata

 

         24. czerwca (piątek)
 
  Dni Morza
godz. Pokaz wyrobu i obróbki dawnego sprzętu rybackiego
11.00 – 17.00 Pogadanki dla dzieci o dawnym rybołówstwie
  Za budynkiem Muzeum, Plac Rybaka 1
  Organizator: Muzeum Rybołówstwa Morskiego
godz. 12.00 Uroczystość składania kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”
  Plac Rybaka
  Organizator: Urząd Miasta Świnoujście
  Noc Świętojańska – Wianki
  Muszla Koncertowa, Promenada, plaża
godz. 19.30 – 23.00 O!Środek Działań Teatralnych – zwyczaje słowiańskie
godz. 21.00 Zespół Pieśni i Tańca „Łany” – spektakl – obrzędy Nocy Świętojańskiej
ok. godz. 21.30 Przejście na plażę, puszczanie wianków
godz. 22.00 Koncert zespołu „Kapela ze Wsi Warszawa”
ok. godz. 24.00 Zakończenie imprezy
  Organizator: Miejski Dom Kultury
 
godz. 18.00 Biesiada morska w plenerze
  Konkurs na wianek świętojański, gotowanie zupy rybnej, zabawa taneczna
  Plac przy Filii MDK Przytór
  Organizator: Miejski Dom Kultury, Zarząd Osiedla
  Wstęp wolny
 
godz. 19.00 XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
  Świnoujskie Wieczory Organowe
  Koncert w ramach obchodów Dni Morza
  wystąpią: Małgorzata Klorek (organy), Ewa Rułka (flet), Zespół Harmonijek Ustnych ANIMATO
  Kościół pw. Chrystusa Króla, Plac Kościelny 1
  Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia
  Bilety  20 zł, do nabycia przed koncertem
 
godz. 19.30 Msza Św. Dziękczynna z okazji 1050-lecia Chrztu Polski
  Błogosławieństwo wody do rekreacji w sezonie letnim
  Plaża przy Centrum Koordynacji Ratowników,

wejście od ul. Powstańców Śląskich

  Organizator: Parafia NMP Gwiazdy Morza
 
       25. czerwca (sobota)
 
  Dni Morza
  Centralne Obchody Święta Marynarki Wojennej
godz. 10.00 Wielobój Morski o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej
godz. 9.00 – 12.00 Zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej
13.00 – 18.00 Port Jachtowy, ul. Rogozińskiego/ Jachtowa
19.00 – 21.00 Organizator: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
  VOX DISCO GRANIE Świnoujście 2016
godz.14.00 Piknik piracki, program dla dzieci pt.: Muzyczna Szkoła Piratów
ok. godz. 19.00 Koncert zespołów: Sztywny Pal Azji, Kasia Popowska, Big Day,
Blue Cafe, Alexia
ok. godz. 24.00 Pokaz pirotechniczny (po koncercie gwiazdy)
  Port Jachtowy, ul. Rogozińskiego/ Jachtowa
  Organizator: Miejski Dom Kultury
 
godz. 16.30 Turniej Siatkówki Plażowej z okazji Dni Morza
  „trójki” OLD BOYS 40+
  Plaża, boiska do siatkówki przy Centrum WOPR, wejście od ul. Powstańców Śląskich lub Trentowskiego
  Główny organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”
  Udział: bez wpisowego
 
 
  Wyspy Sportu
godz. Otwarty Park Linowy Bluszcz
12.00 – 18.00 Chętni muszą uprzednio zarejestrować się w punkcie informacyjnym Wysp Sportu
  Organizator: Stowarzyszenie Projekt Infinity
  Park Linowy Bluszcz, ul. Matejki 22
 
godz. 20.00 IV. Bieg Świętojański
  Trasa: G. Słowiańska – Wolgastsee, dystans 12 km
  Organizator: Klub Biegacza Jogging
  Więcej na stronie: www.jogging.republika.pl
 
  XXIX Regaty „Dni Morza
  Zachodnia strona toru podejściowego do portu w Świnoujściu, naprzeciwko plaży miejskiej
  Organizator: Jacht Klub Marynarki Wojennej KOTWICA
  Zgłoszenia można składać w dniu 24.06.2016r. do godz. 20.00 w Biurze Regat w Basenie Północnym w Świnoujściu oraz pocztą elektroniczną na adres jkmw_kotwica@uznam.net.pl. Wpisowe 50 zł
 
  Regaty Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej
  2. runda Klubowych Mistrzostw Polski
  Organizator: Polish Match Tour
  Więcej na stronie: www.polishmatch.pl
   
       26. czerwca (niedziela)
 
  Dni Morza
  Centralne Obchody Święta Marynarki Wojennej
godz. 16.00 Koncert szantowy
godz. 17.00 Koncert Orkiestry Wojskowej
  Muszla Koncertowa
godz. Zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej
9.30 – 12.00

13.00 – 18.00

Wybrzeże Władysława IV (na wysokości Kapitanatu Portu)
19.00 – 20.00 Organizator: Klub 8. Flotylli Obrony Wybrzeża
 
  Turniej Siatkówki Plażowej z okazji Dni Morza
godz. 11.00 „dwójki” OPEN
godz. 15.30 „trójki rodzinne”
  Plaża, boiska do siatkówki przy Centrum WOPR, wejście od ul. Powstańców Śląskich lub Trentowskiego
  Główny organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”
  Udział: bez wpisowego
 
  XXIX Regaty „Dni Morza”
  Zachodnia strona toru podejściowego do portu w Świnoujściu, naprzeciwko plaży miejskiej
  Organizator: Jacht Klub Marynarki Wojennej KOTWICA
 
  Regaty Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej
  2. runda Klubowych Mistrzostw Polski
  Organizator: Polish Match Tour
  Więcej na stronie: www.polishmatch.pl

 

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524