Strona główna / Lokalne / Księżniczka z Arktyki już blisko: pierwsza „spotowa” dostawa LNG w Świnoujściu

Księżniczka z Arktyki już blisko: pierwsza „spotowa” dostawa LNG w Świnoujściu

W sobotę 25 czerwca br. do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynie metanowiec Arctic Princess. Norweski statek dostarczy około 140 000 metrów sześc. skroplonego gazu ziemnego. To kolejny kierunek, poza katarskim, z którego LNG jest sprowadzany do Polski.

 Norweski statek będzie pierwszą jednostką z kulistymi zbiornikami, jaką będzie można zobaczyć w Świnoujściu. Są to samonośne konstrukcje typu „Moss”.

Norweski statek dostarczy w sumie około 84 mln m sześc. paliwa gazowego w warunkach normalnych. Jest to pierwsza z dostaw LNG typu spot*, którą przyjmie Terminal. To optymistyczny sygnał dla dalszego efektywnego wykorzystania gazoportu  – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ -SYSTEM.

Dotychczas w Terminalu odebrano trzy dostawy. Surowiec z pierwszej i drugiej posłużył do schłodzenia i rozruchu instalacji. Trzecia była z kolei pierwszą komercyjną dostawą LNG do świnoujskiego gazoportu. W każdym z tych przypadków do Terminalu zawijała jednostka typu Q-flex (o nazwie Al Nuaman) w ramach kontraktu na dostawy gazu z Kataru. To metanowiec ze zbiornikiem membranowym, który nie jest samonośny, wykorzystuje kadłub statku jako konstrukcję nośną.

Czas rozładowania Arctic Princess planowany jest na około 24 godziny. Proces odbywał się będzie poprzez przepompowanie skroplonego gazu za pośrednictwem ramion rozładunkowych. Gaz utrzymywany w temperaturze około – 162°C zostanie  przesłany ze statku do dwóch zbiorników (każdy o pojemności  około 160 tys. m sześc.). Jednocześnie, na bieżąco prowadzony będzie proces regazyfikacji LNG (czyli zmiany postaci płynnej na gazową). Surowiec w postaci naturalnej będzie wtłaczany do krajowej sieci przesyłowej.

 

* Dostawy typu spot – dostawy nieujęte w początkowym harmonogramie dostaw, zakontraktowane po zatwierdzeniu harmonogramu, na warunkach określonych w krótkoterminowej umowie regazyfikacji.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

3 komentarze

  1. Ktoś wie jaki statek przypłynie w lipcu z kataru

  2. A Wy podobnie jak ten konkurencyjny (plotkarski) portal również używacie zamiast normalnej nazwy- Gazoport w Świnoujściu – imienia jakiegoś małego człowieczka który został patronem tego gazoportu nie wiem dlaczego ! To mi przypomina czasy komuny jak w Dzienniku TV ogłaszano że zwodowano nowy statek w Stoczni im.Lenina ! Kojarzycie ?

  3. Widziałem go z okna jak wpływał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.