Strona główna / Lokalne / Nasi na forum przedstawicieli muzeów

Nasi na forum przedstawicieli muzeów

W dniach 17 – 19 czerwca 2016 r. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyło się I Forum przedstawicieli muzeów i grup rekonstrukcyjnych działających na rzecz podtrzymywania, pielęgnowania i upowszechniania tradycji orężnych oraz edukacji obronnej społeczeństwa.

Podczas zjazdu nie zabrakło przedstawicieli Świnoujścia. Nasze miasto reprezentowali Piotr Piwowarczyk oraz Dariusz Krzywda z Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin i Fortu Gerharda.

Organizatorem przedsięwzięcia był Departament Komunikacji Społecznej przy współudziale Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu.

1_MLdPkFEW przedsięwzięciu łącznie wzięło udział 113 osób, a jego uczestnikami byli: muzealnicy działający na rzecz zachowania dziedzictwa militarnego, żołnierze i pracownicy wojska – opiekunowie sal tradycji w jednostkach wojskowych oraz przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej.

Zasady funkcjonowania muzeów o tematyce militarnej w oparciu o istniejące przepisy, wspieranie przez MON działalności muzealniczej i rekonstrukcyjnej, „Ceremoniał wojskowy SZRP” i możliwość udziału podmiotów społecznych w uroczystościach państwowych i wojskowych, zasady funkcjonowania sal tradycji w jednostkach wojskowych, pozbawianie bojowych cech użytkowych broni i innego uzbrojenia, kontrola nabywania i posiadania broni – te i inne zagadnienia były przedmiotem wystąpień.

Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń w prowadzeniu działalności muzealniczej bądź rekonstruktorskiej, stworzyło platformę do podejmowania wspólnych działań na rzecz zachowania dziedzictwa militarnego np. w postaci przygotowania i prowadzenia bazy artefaktów, o co apelował do uczestników Dyrektor Sławomir Frątczak. Forum posłużyło również integracji środowiska wojskowego ze środowiskiem cywilnym, co w przyszłości może zaowocować realizacją wspólnych przedsięwzięć, wymianą informacji oraz wspieraniem się w dążeniu do zachowania dziedzictwa militarnego Polski.

Tematem, który wzbudzał największe dyskusje była zmiana dyrektywy Rady 91/477/EWG w sprawie nabywania i posiadania broni, podjęta przez Parlament Europejski i Radę, a dotycząca zaostrzenia przepisów odnoszących się do nabywania i posiadania broni. Udział przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pozwolił na zmniejszenie obaw o posiadane artefakty związanych z wprowadzeniem proponowanych przez Unię Europejską obostrzeń.

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.