Strona główna / GRECHUTA FESTIVAL / GRECHUTA FESTIVAL: Będzie teatralnie i filmowo

GRECHUTA FESTIVAL: Będzie teatralnie i filmowo

Druga edycja GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2016 już od 1 do 7 sierpnia 2016 roku. Sukcesywnie zdradzamy kolejne punkty programu, tym razem prezentujemy wydarzenia ze świata filmu i teatru – Przegląd Filmów Krzysztofa Kieślowskiego, widowiska plenerowe krakowskiego Teatru KTO, kijowskiego Teatru Ulicznego HIGHLIGHTS oraz Kabaret „Pif Paf, papuga i paw” Teatru Polskiego w Szczecinie. Wśród artystów, którzy przyjadą do Świnoujścia są m.in. Grażyna Szapołowska, Artur Barciś, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Stanisław Tym, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus oraz Wiesław Kot. Szczegółowe informacje o terminach, miejscach oraz cenach biletów już wkrótce!

Festiwalowi towarzyszyć będzie Przegląd filmów KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO. Na ekranie Cinema 3D w świnoujskiej Galerii Corso oraz w ramach cyklu Kino na leżakach w Muszli Koncertowej zobaczymy między innymi ”Podwójne życie Weroniki”, „Trzy Kolory – Niebieski” czy „Krótki film o miłości”. Wprowadzania przed każdym seansem dokona znany krytyk filmowy WIESŁAW KOT. Odbędą się także spotkania z aktorami grającymi w filmach Kieślowskiego – GRAŻYNĄ SZAPOŁOWSKĄARTUREM BARCISIEM oraz kompozytorem JANEM KANTYM PAWLUŚKIEWICZEM. Na wszystkie seanse – wstęp wolny.

Dlaczego filmy Krzysztofa Kieślowskiego na GRECHUTA FESTIVAL, opowiada Wiesław Kot:
Marek Grechuta i Krzysztof Kieślowski: obie postacie wybitne, obie – pozornie – odległe. Z tym, że jak się zastanowić, jakie piosenki Grechuty mogliby śpiewać bohaterowie Kieślowskiego, to już im do siebie wcale nie tak daleko. Choćby ta chłodna i wzgardliwa Szapołowska z „Krótkiego filmu o miłości”. Czyż zakochany w niej młodziutki Lubaszenko nie mógłby zanucić w jej kierunku: „Nie dokazuj, miła nie dokazuj,Przecież nie jest z ciebie znowu taki cud, Nie od razu , miła nie od razu,Nie od razu stopisz serca mego lód!”. A Bogusław Linda, który w „Przypadku” trzy razy wskakuje do pociągu i od tego za każdym razem życie mu się zmienia drastycznie? Czyż nie powinien nucić: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy”? A czy Zbigniew Zamachowski, ten drobny cwaniaczek z filmu „Trzy kolory. Biały”, nie zakrzyknąłby z ochotą: „Hop, hop, hop szklankę piwa, Hop, hop, hop szklankę piwa hop, hop, hop szklankę piwa, Hop szklankę piwa, hop!”? A już z całą pewnością Jerzy Stuhr powinien śpiewać do tego wielbłąda z filmu „Duże zwierzę” (scenariusz Kieślowskiego): „… dziwnie się srebrzysz, aniele mój, w tęczowym piórze…”. Dlaczego akurat to? Ano dlatego, żeby „kieślowszczyzna” wybrzmiała nie w trzech, ale we wszystkich kolorach!

Teatralną gwiazdą GRECHUTA FESTIVAL będzie krakowski TEATR KTO, który zaprezentuje wędrujący spektakl uliczny „Peregrinus”. Widowisko wyreżyserował JERZY ZOŃ. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie “zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji “drogę przez życie” identyfikuje z “drogą do pracy”. Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja “cyfrowa” – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.

Kolejną teatralna gwiazdą Festiwalu będzie Kijowski TEATR ULICZNY HIGHLIGHTS, który zaprezentuje w Świnoujściu „Korowód tańca”. To żywiołowy i kolorowy spektakl uliczny zawierający sceny komediowe i taneczne, pozwalające na aktywną zabawę z publicznością. Kolorowe kostiumy, mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość przedstawianych scen wciągają publiczność do zabawy, tworząc niepowtarzalną karnawałową atmosferę ,w której dominuje muzyka flamenco, rock and roll, pop dance ale także ukraińska hołubka.

W bogatym programie GERECHUTA FESTIVAL jest także miejsce na kabaret, ale zgodnie z poetyką festiwalu nieco dekadencki…. Artyści TEATRU POLSKIEGO W SZCZECINIE zaprezentują najnowszy przebój Kabaretu Czarny Kot Rudy „Pif Paf, papuga i paw”. Na scenie gościnnie pojawią się także STANISŁAW TYM, ANDRZEJ PONIEDZIELSKI oraz ARTUR ANDRUS. Twórcy zapowiadają spektakl jako fajerwerki humoru, wystrzały żartów i wybuchy śmiechu. Ma to być (prawie) lekcja literatury i jednocześnie rozważania polityczne i metafizyczne. Monologi, skecze, piosenki śpiewane solo, w duetach, kwartetach i kwintetach. „Pif Paf, papuga i paw” to spojrzenie z kosmicznego dystansu nie pozbawione onirycznej wrażliwości. A w tle Polska…

Za tydzień poznają Państwo wykonawców muzycznej części GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2016!

Zobacz również

Cleo z najnowszymi przebojami w Świnoujściu

CLEO – wokalistka, autorka tekstów, malarka, projektantka – kobieta wielu talentów. Dziewczyna o słowiańskim uroku …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.