Strona główna / Lokalne / [FILM] Miała dosyć bałaganu wokół latarni morskiej. Stworzyła swój projekt

[FILM] Miała dosyć bałaganu wokół latarni morskiej. Stworzyła swój projekt

To jak wygląda najbliższa okolica latarni morskiej to prawdziwy skandal.  Chociaż obiekt jest numerem jeden wśród miejsc wartych odwiedzenia w Świnoujściu, to dojazd do niego jest prawdziwą zmorą kierowców, rowerzystów i pieszych. Niebezpiecznie, nierówno i bardzo wąsko. To samo dotyczy otoczenia- jedna z najpiękniejszych latarni morskich w Europie jest chyba najbardziej zaniedbaną taką budowlą w promieniu 1000 kilometrów- mowa oczywiście o otoczeniu.

latarnia-1Przy latarni morskiej nie ma parkingu z prawdziwego zdarzenia. Ani dla autokarów, ani dla samochodów osobowych. Brakuje toalet, a na betonowym placu unosi się śmierdzący pył węglowy i resztki rudy, która rozładowywana jest przy nabrzeżu naprzeciw.  Bardzo często unosi się też zapach rakotwórczego paku. Kierowcy auta zostawiają na betonowych, dziurawych  płytach. Przez sam środek placu biegnie metalowy rurociąg, który przeprowadzono po skosie, chociaż można było go poprowadzić dookoła.  O takich miejscach jak plac zabaw dla dzieci, czy restauracja można jedynie pomarzyć.

Świnoujścianka Alicja Szpak zawstydziła urzędników i zrobiła to co powinno zrobić się już dawno – opracowała koncepcję zagospodarowania terenu położonego wokół latarni.

– Obecny stan terenu przy latarni morskiej w Świnoujściu nie posiada żadnego zagospodarowania i spójnej kompozycji. Jest zaniedbany i nie spełnia swojej funkcji turystyczno-rekreacyjnej – mówi ze smutkiem Alicja Szpak, absolwentka architektury na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

latarnia-4Świnoujścianka wzięła sprawy w swoje ręce i opracowała koncepcję zagospodarowania terenu. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniła otoczenie nie do poznania. Postawiła na dużą ilość zieleni, małą architekturę takie jak ławeczki, donice i kosze na śmieci. Przy projekcie było sporo, bo otoczenie latarni morskiej jest bardzo przemysłowe. Nad placem przebiegają portowe rury, a za płotem są wielkie zbiorniki na pak.

– Ta praca stanowi próbę przekształcenia nieurządzonego terenu przy latarni morskiej w Świnoujściu w funkcjonalne i reprezentacyjne miejsce dla turystów i mieszkańców Świnoujścia. Teren ma duży potencjał i należy go wykorzystać tak, aby latarnia morska i jej otoczenie były wizytówką miasta – tłumaczy Alicja Szpak.

Trudno nie zgodzić się z opinią samych mieszkańców Świnoujścia, jak i samych turystów. Przypomnijmy jedynie z dziennikarskiego obowiązku, że teren przyległy do latarni morskiej należy do Urzędu Morskiego w Szczecinie i Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Tymczasem plan zagospodarowania okolic latarni, zamiast pięknego zieleńca zakłada budowę tuż pod Królową Jasności… betonowego ronda dla autobusów!

Może warto zorganizować dla władz miasta i radnych wycieczkę po latarniach morskich i pokazać, jak pięknie można zagospodarowywać ich okolice?

Zobacz również

Próbna ewakuacja na terenie Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego

W dniu 23 listopada 2022 r. na terenie Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu …

12 komentarzy

 1. Jerzy Lechowski

  Wypowiem się jako osoba związana z branżą budowlaną. Projekt jest bardzo dobry, oprawa graficzna na wysokim poziomie i zapewniam, że nie jeden fachowiec może P. Alicji pozazdrościć całej obróbki. Osoby niezwiązane z branżą, nie powinny wypowiadać się na temat łatwości programów graficznych, to absurd. Pamiętajmy, że to jest projekt koncepcyjny, a nie ostateczny, a co do parkingu, to z tego co wiem ogromny parking jest przy ku morzu więc uzasadniona jest taka ilość miejsc. Przy odpowiednim zabezpieczeniu rurociągu, które zaproponowała autorka, nie widzę przeszkód w usytuowaniu elementów zabawowych dla dzieci. Widziałem aktualne zdjęcia terenu, bez wątpienia to miejsce potrzebuje rewitalizacji. Mam nadzieję, ze władze miasta zajmą się tym i nawiążą z Panią Alicją współprace. Pozdrawiam

 2. Zgadnijcie ile miasto wyprowadziło by pieniędzy za taki projekt?

 3. 1. Tylko 6 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych.
  2. Promień skrętu autokaru jest taki, że na ten parking wjedzie tylko jeden
  3. Autokary wycofując będą musiały przejechać kolizyjnie ze ścieżką wiodącą do parkingu
  4.plac zabaw dla dzieci pod infrastrukturą portową
  4. etc etc ….

  Tak właśnie powstają miejskie inwestycje. Na obrazku ładnie wyglądają, są jednak fatalnie niepraktyczne. Niestety wklejenie jachtów i pomniejszonych statków nie oznacza dobrego projektowania.

  • Czepiasz się.
   Zaprojektuj lepiej i pokaż na swoje wypasione dzieło . . .

   • Nie jestem architektką. Wystarczy logiczne myślenie…

    Taki projekt jest banalny, gimanazjalista z dostępem do oprogramowania by go zrobił lepiej. Nawet proporcje budynku latarni do wysokości przechodzącego człowieka, wysokość okien parteru nad powierzchnia etc etc

    Nalezy jednak przyznać, że projekt wpisuje się w świnoujskie trendy projektowania Niefunkcjonalny i niespójny – pani Michalskiej się spodoba.

 4. To teraz p. Alicja niech do swojego projektu przekona właścicieli terenu, znajdzie montaż finansowy tego przedsięwzięcia urbanistycznego, przygotuje studium wykonalności, ogłosi przetarg na inwestycję i wyłączy na czas robót teren w okół latarni morskiej. Życzę powodzenia!

 5. to że teren przyległy należy do UM ani nie pozbawia naszych władz z możliwości decydowania o sposobie gospodarowania tam ani z niego nie zwalnia. Tak z dziennikarskiego obowiązku należałoby dodać również i to. Jeśli się chce i potrafi można zrobić wszystko, bo prawo daje takie możliwości a i pieniądze w tym mieście są. Tylko jakoś zadbać nie ma komu.

 6. To nie przejdzie, bo urzędasom się to w głowie nie mieści.
  Będą siać wymówki na brak kasy.
  Chociaż nie wiem, czy ten teren należy do miasta, czy do urzędu morskiego.

 7. osoba spoza Świnoujścia

  Super projekt, robi wrażenie. W takim wydaniu teren prezentuje się o niebo lepiej niż obecny szaro-buro-betonowy plac, który widziałem. Mówię to jako turysta, który odwiedził już latarnię.

 8. osoba spoza Świnoujścia

  Super projekt, robi wrażenie. Teren w takim wydaniu prezentuje się o niebo lepiej niż obecny szaro-buro-betonowy plac. Mówię to jako turysta, który odwiedził już latarnię.

 9. Zuch Pani architekt, ciekawe co na to włodarze terenu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.