Strona główna / Lokalne / Policjanci tłumaczą dzieciom o zagrożeniach podczas wakacji

Policjanci tłumaczą dzieciom o zagrożeniach podczas wakacji

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu oraz przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej rozpoczęli cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą spędzającymi wakacje nad świnoujskim morzem. Podczas prelekcji poruszane są zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem oraz rozsądnym spędzaniem wolnego czasu.
Przez pierwsze dwa tygodnie trwania sezonu letniego policjanci wspólnie z przedstawicielem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zajmującym się promocją zdrowia i oświaty zdrowotnej spotkali się już z blisko 400 młodymi ludźmi wypoczywającymi w Świnoujściu na obozach i koloniach. Tematyka spotkań zawsze dostosowywana jest do grup wiekowych.

Z młodszymi policjanci rozmawiali na temat: zasad poruszania się po drogach i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, spędzania wolnego czasu bez nadzoru rodziców w domu, a także o tym, jak należy zachować się podczas ataku zwierzęcia.

Ważnym tematem poruszanym podczas prelekcji było omówienie zasad kąpieli na akwenach wodnych. Policjanci przestrzegali, że woda to żywioł dlatego należy korzystać z niej mądrze i odpowiedzialnie.
Przypominali, aby wybierać tylko kąpieliska strzeżone przez przeszkolonych ratowników. Ostrzegali też przed niebezpiecznymi skutkami pływania bez nadzoru osoby dorosłej.

Natomiast przedstawiciel Sanepidu mówił o właściwym ubiorze, szczególnie w upały, zasadności picia dużych ilości wody, zasadach zachowania się na plaży oraz o zagrożeniach związanych z kleszczami.
Podczas spotkań dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.

Z młodzieżą z kolei, oprócz bezpiecznego wypoczynku nad wodą i zasad korzystania z kąpieli, policjanci poruszali tematy zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy oraz narkotyków, a także konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem zabronionych środków przez nieletnich.

Nie brakowało też tematyki związanej z innymi używkami, jak alkohol, papierosy. Wśród poruszanych tematów znalazły się także problemy handlu ludźmi, przemocy oraz cyberzagrożeń. Przedstawiciel Sanepidu poruszał też tematy zagrożeń związanych z zakażeniami HIV/AIDS. Pogadanki przeplatane były filmami profilaktycznymi oraz prezentacjami multimedialnymi.

Atrakcją spotkań była możliwość przymierzenia przez chętnych alkogogli – specjalnych okularów imitujących obraz widziany oczami czlowieka będącego pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających.

Na zakończenie spotkań najmłodszym uczestnikom letniego wypoczynku policjanci rozdawali tematyczne naklejki, koła ratunkowe z hasłem „Ogrom radości to pływanie z zasadami ostrożności” oraz opaski bezpieczeństwa zapobiegające zagubieniom dzieci.

Podobne spotkania policjantów i przedstawiciela Sanepidu z wypoczywającymi w Świnoujściu dziećmi i młodzieżą odbywać się będą do końca wakacji.
Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zobacz również

Spłoszony koń uciekał uciekał ulicami Świnoujścia

W niedzielne popołudnie policjanci, patrolując rejon Wybrzeża Władysława IV, dostrzegli machającą kobietę, która poinformowała ich, …

Jeden komentarz

  1. W zasadzie odpowiednie osoby w odpowiednim miejscu, bo tylko do tego się nadają . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.