Strona główna / Lokalne / Chcą przywrócić organy do życia

Chcą przywrócić organy do życia

Utalentowani muzycy niemieccy; Frank ZIMPEL – organista i Alexander PFEIFER – trębacz, nie tylko trzykrotnie grali podczas Świnoujskich Wieczorów Organowych, ale także zwiedzali nasze miasto i jego wyspy. Zawędrowali także na Karsibór, by m.in. zobaczyć kościół i jego zabytkowe wnętrze.

Gotycką świątynię zbudowano w I połowie XV wieku, rozbudowano w I połowie XVII stulecia. Szczególną uwagę zwraca drewniany ołtarz, datowany na XVI wiek, barokowa ambona z XVIII wieku oraz dar wotywny – model statku, są też barokowe organy.

Nic dziwnego, że organista Frank ZIMPEL zainteresował się organami tego kościoła – niestety nieczynnymi.  To najstarsze organy w Świnoujściu, XIX-wieczny instrument zbudowany przez szczecińską firmę Gruneberga.

Obaj muzycy chcą te nieczynne, zabytkowe organy przywrócić do życia, ale jak zebrać pieniądze na remont? Postanowili, że mogą grać charytatywne koncerty nie tylko w Niemczech, ale także w Świnoujściu i w ten sposób zbierać fundusze na bardzo  kosztowny remont tych organów. Skoro był pomysł,  nadszedł czas na jego realizację i tak:

31 lipca (niedziela) o godz. 15,30  w karsiborskim kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Frank ZIMPEL i Alexander PFEIFER zagrają  charytatywny koncert na trąbkę i fortepian (przywiozą).

Przed koncertem o godz. 15-tej przed kościołem  poczęstunek – będzie można wypić kawę lub herbatę i zjeść domowe ciasto.

Po koncercie w Karsiborze, o 18,00 zagrają koncert charytatywny w niemieckim Pinnow k/Anklam.

Natomiast 1 sierpnia (poniedziałek) o godz. 19-tej  charytatywny koncert na organy i trąbkę zagrają w świnoujskim kościele Chrystusa Króla

Na program  koncertów złożą się  utwory kompozytorów:

Marc A. CHARPENTIER – Preludium, Johann Sebastian BACH – Preludium i fuga C-dur,

Joseph HAYDN – Koncert na trąbkę i orkiestrę Es-dur, Ludwig van BEETHOVEN – Sonata

f-moll, nr 1, Felikx MENDELSSOHN – 2 Pieśni bez słów z op.19, George GERSHWIN – Summertime.

Ks. Proboszcz kościołów w Przytorze i Karsiborze  oraz ks. Proboszcz kościoła Chrystusa Króla w Świnoujściu serdecznie zapraszają na koncerty, licząc na szczodrość mieszkańców i gości Świnoujścia.

Zobacz również

Woda w kranach w Świnoujściu jest badana częściej

Woda pitna dla odbiorców Świnoujścia nie jest pobierana z wód  powierzchniowych tj. ani z Odry …

Jeden komentarz

  1. nie_polityczny

    Moglby Rydzyk zasponsorowac remont… na biednego nie trafiloby… albo niech zwroca sie do dobrej zmiany, oni na slowo miedzy innymi kosciol od razu kasa szastaja na prawo lub na lewo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.