Strona główna / Lokalne / Szmuglował zwierzęta przez granicę. Jest akt oskarżenia

Szmuglował zwierzęta przez granicę. Jest akt oskarżenia

Prokurator Rejonowy w Świnoujściu skierował do Sądu Rejonowego w Świnoujściu akt oskarżenia za znęcanie się nad zwierzętami. Funkcjonariusze  Straży Granicznej zatrzymali w marcu do kontroli samochód osobowy, którym kierował Krzysztof W. W trakcie kontroli strażnicy graniczni ujawnili wewnątrz samochodu kocięta i szczeniaki, których wiek uniemożliwiał jakikolwiek transport oraz odstawienie od matki.  Podejrzany nie posiadał żadnych dokumentów dotyczących przewożonych zwierząt.

– Krzysztofowi W. przedstawiono zarzut o to, że w okresie od nieustalonej daty dziennej 2016 roku do 13 marca 2016 roku na terenie Polski w tym. Świnoujścia transportował sześć około ośmiotygodniowych szczeniąt tj. cztery szczenięta rasy „Shar pei” i dwa szczenięta rasy „Pinczer” oraz dwa ośmiotygodniowe kocięta rasy „Sfinks Kanadyjski” w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres, a mianowicie poprzez transportowanie ich w wieku niedostosowanym do samodzielnej egzystencji oraz bez wymaganych szczepień, w jednym transporterze, dwa szczenięta w pudełku i dwa kocięta w przemoczonej torbie papierowej umieszczonych na podłodze samochodu za przednimi siedzeniami w samochodzie wypełnionym różnymi produktami spożywczymi, bez dostępu do świeżego powietrza, wody, pokarmu, bez możliwości swobodnego poruszania się, tj. o czyn z art. 35 ust. 1 a Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. – informuje prokurator Małgorzata Wojciechowicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Nadto prokurator zarzucił podejrzanemu, że w dniu 13 marca 2016 r. w Świnoujściu kierował w ruchu lądowym pojazdem mechanicznym znajdując się pod wpływem środków odurzających i nie stosując się do orzeczonego wyrokiem Sądu Rejonowego w środka karnego – 5 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Krzysztof W. przyznał się do popełnienia czynu polegającego na złamaniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz przewożenia zatrzymanych zwierząt. Nie przyznał się do kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających.
Za znęcanie się nad zwierzętami podejrzanemu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Za prowadzeni samochodu pod wpływem środka odurzającego i wbrew zakazowi sądowemu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.