Strona główna / Lokalne / Są wszędzie! Mogą ogołocić z całej wypłaty

Są wszędzie! Mogą ogołocić z całej wypłaty

Okres letnich wakacji w Świnoujściu, gdzie przybyło na wypoczynek tysiące turystów, to czas żniw dla kieszonkowców. Amatorzy cudzego mienia szybko pojawiają się tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Sprawcy działają w sklepach, w autobusach, na plaży i na targowiskach, a więc praktycznie wszędzie. 

Przemieszczając się środkami komunikacji miejskiej, podczas zakupów, w czasie spotkań ze znajomymi w lokalach, musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Pośpiech, chwila nieuwagi, brak rozsądku mogą być wykorzystane przez kieszonkowców, którzy w tym czasie w sposób szczególny szukają łatwych okazji.

–  Kieszonkowcy potrafią stworzyć sytuację dogodną kradzieży, tzw. sztuczny tłok. Zdarzało się nawet, że jeden złodziej udawał atak epilepsji, drugi – lekarza, a trzeci w tym czasie okradał gapiów. Ofiary nawet nie orientują się, że zostały okradzione. Osoby, które padły jego ofiarą, o kradzieży dowiadują się kilka godzin po zajściu. Nie potrafią powiedzieć, gdzie, kiedy oraz w jaki sposób zostały okradzione, nie mówiąc już o rysopisie sprawcy – informuje asp. sztab. Beata Olszewska ze świnoujskiej policji.

Kieszonkowcy nie działają zazwyczaj w pojedynkę. Chodzi o to, by skradzione przedmioty szybko przekazać innej osobie, aby w razie ujawnienia kradzieży nie mieć przy sobie „dowodów przestępstwa

Pamiętajmy, aby torebki i plecaki były zapięte i trzymane blisko siebie – pod ręką lub z przodu, aby mieć cały czas nad nimi kontrolę. Pieniądze dobrze jest trzymać w wewnętrznych kieszeniach odzieży, można rozłożyć je w różne miejsca.

– Złodziejem może być każdy. Kieszonkowcy niczym się nie wyróżniają, mogą być w różnym wieku, ich wygląd może nawet budzić nasze zaufanie, np. elegancki pan w średnim wieku, zadbana pani czy uprzejmy młody człowiek, który pomoże nam wejść do autobusu – tłumaczy asp. sztab. Beata Olszewska z policji.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i stosujmy się do nich, aby uniknąć przykrych sytuacji:

– nie noś gotówki w jednym miejscu, porozkładaj pieniądze w miejscach publicznych bądź czujny, zapnij marynarkę czy płaszcz, jeśli trzymasz tam pieniądze,

– podczas robienia zakupów nie prezentuj zawartości portfela,

– uważaj na „sztuczny” tłok, w takich miejscach, gdzie jest dużo ludzi i jest tłoczno, torebkę noś przed sobą, zamkiem skierowanym do przodu, zwłaszcza, kiedy masz zajęte ręce,

– nie noś portfela, telefonu w tylnej kieszeni spodni,

– nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w reklamówce (łatwo ją przeciąć),

– nie noś portfela w bocznych kieszeniach płaszcza, marynarki

– zostaw w domu kosztowne rzeczy, które nie będą ci potrzebne podczas zakupów.

 

Zwracajmy uwagę na podejrzane osoby, a swoje spostrzeżenia przekażmy policjantom na numer alarmowy 997 lub 112.

 

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Jeden komentarz

  1. Kieszonkowcy są wszędzie, koleżance w autobusie przecięli torebkę i ukradli portfel i telefon !!!
    dzisiaj trzeba mieć oczy szeroko otwarte, inaczej chwila nie uwagi i …wrrr ;//

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.