Strona główna / Lokalne / Skarby z Fortu Gerharda. Do zobaczenia w muzeum

Skarby z Fortu Gerharda. Do zobaczenia w muzeum

Gdy w maju 1945 roku ostanie jednostki niemieckie ewakuowały się ze Świnoujścia, w lasach, na wydmach i wodzie ukryto lub porzucono i wyrzucono niezliczona ilość sprzętu wojskowego, mienia cywilnego (skarb z promenady, z okolic ulicy Żeromskiego) i mienia „państwowego” (archiwum Bismarcka złożone na terenie Podziemnego Miasta).

13679928_1146812265339291_5439258938439310530_oJednym z takich skarbów, który został ukryty w okolicach ówczesnych wydm morskich była skrzynia z srebrem i innymi pamiątkami. Wartościowe przedmioty, na które składało się kilkadziesiąt pamiątek nie zostało ewakuowanych najprawdopodobniej z powodu pośpiesznej ewakuacji (i braku miejsca na okrętach ewakuacyjnych). Skarb – znaleziony w sensacyjnych okolicznościach- częściowo się rozproszył.

Część skarbu trafiła do muzeum w Forcie Gerharda – to bezcenne z punktu widzenia historycznego pamiątki pochodzące z kasyna oficerskiego 34. Pułku Fizylierów, pamiątki po jednym z komendantów marineflakschule. Po zinwentaryzowaniu i opisaniu przedmiotów, wszystkie trafią do gablot i będą udostępnione dla turystów.

Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda jest spółka Polskie LNG S.A.

Zobacz również

Nowi strażacy w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu

25 listopada 2022 roku w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu odbyło się …

Jeden komentarz

  1. Ja wiem, gdzie jeszcze w Świnoujściu można wykopać godne uwagi artefakty z dawnych lat, ale nie powiem . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.