Strona główna / Kultura / Wieczory organowe: Od romantyzmu po współczesność

Wieczory organowe: Od romantyzmu po współczesność

W miniony piątek na zabytkowych organach Steinmeyera z 1927 roku w Świnoujskich Wieczorach Organowych, w Galerii Mistrzów zagrał Christopher WEAVER – angielski organista katedry Northhampton, kompozytor i dyrygent.

Rozpoczął koncert muzyką epoki romantyzmu, Sonatą nr 2, c-moll F. Mendelsshona=Bartoldy. W tym utworze tak zarejestrował organy i użył głosów, których dawno nie słyszeliśmy. Szczególnie pięknie zabrzmiało Adagio, a Allegro Maestoso i Fuga były w pełni romantyczne i zagrane z rozmachem. Fantazyjnie, w użytych dźwiękach impresjonistyczne, wykonał Arabesque i Berceuse L. Vierne. Publiczność wysłuchała też, znane miłośnikom muzyki organowej, piękne Preludium h-moll, op. 18 C. Francka, zagrane w romantycznym stylu, z wirtuozerią godną mistrza.

art-wieczory2Jak przystało na koncert organowy, nie zabrakło muzyki J.S, Bacha. Preludium Es-dur, Chorał „Christ unser Herr, zum Jordan kam” i Fuga Es-dur w wykonaniu Ch. WEAVERA to była muzyka baroku, ale z romantycznym polotem i pasją, ze znakomitą techniką gry, a Fuga była imponujaca.

Koncert kończyła muzyka XX wieku. Najpierw O. Messiaena cz.I z cyklu czterech medytacji symfonicznych „Wniebowstąpienie” – w wersji organowej kompozytora – o ciekawym brzmieniu i nowoczesnym wydźwięku. Następnie rosyjskiego kompozytora G.A. Muszela Toccatę. Kompozycja pełna wirtuozerii, zaskakujących dźwięków i rytmów, a przy tym wesoła w wyrazie muzycznym.

art-wieczort3Gorące oklaski były dowodem, że koncert zrobił wrażenie. A kiedy maestro zszedł z chóru i pokłonił się publiczności, po owacji na stojąco 73-letni organista m.in. powiedział…”Po raz pierwszy jestem w Polsce i mimo że tak długo musiałem czekać by zobaczyć Wasz kraj, jestem szczęśliwy, że jestem w tak pięknym mieście i mogłem dla Was zagrać. Żałuję, że już jutro muszę wyjechać, ale w poniedziałek mam koncert w mojej katedrze w Northhampton”.

Pożegnał się z publicznością krótkim utworem na bis, kompozycją O. Messiaena z głosami ptaków, które w wielu utworach tego kompozytora są ważnym elementem.

MP/foto JP

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.