Strona główna / Lokalne / Parkowanie w soboty bezpłatnie, ale nie w Świnoujściu

Parkowanie w soboty bezpłatnie, ale nie w Świnoujściu

Samorządy w całej Polsce rezygnują z pobierania opłaty w strefie płatnego parkowania w soboty. Lecz nie ten w Świnoujściu.

W świetle prawa pobieranie opłat w soboty jest niezgodne z prawem. Wyrok w tej sprawie wydał Sąd Administracyjny. Zaczęło się od uchwały rady w Augustowie, która nakazywała uiszczanie opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00, za wyjątkiem świąt. NSA wspomnianym wyrokiem stwierdził nieważność powołanego przepisu uchwały w części. Sąd kasacyjny uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt I OPS 1/11), to z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych. Stąd też, w ocenie NSA, w rozpoznawanej sprawie, brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania.

Jak ustaliliśmy, sprawa zostanie skierowana pod obrady Rady Miasta Świnoujścia, w której kompetencjach jest  zmiana zapisów uchwały o zasadach funkcjonowania SPP w Świnoujściu. Kiedy to nastąpi? Najbliższa sesja będzie 25 sierpnia.

Zobacz również

Niemcy umieściły Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka. Co to oznacza?

Instytut Roberta Kocha ogłosił, że od niedzieli Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego …

Jeden komentarz

  1. …, bo w Świnoujskim samorządzie jest sam motłoch z okolicznych wsi, których ojcowie, to radzieccy żołnierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.