środa , 5 października 2022
Strona główna / GRECHUTA FESTIVAL / Siedem najbliższych dni z Grechuta Festival

Siedem najbliższych dni z Grechuta Festival

Pierwszy dzień festiwalu to zwierciadło jego charakteru jako interdyscyplinarnego przeglądu sztuki inspirowanego poetyką twórczości Marka Grechuty. Na festiwalowych scenach zagoszczą: film, muzyka, teatr, sztuki plastyczne oraz spotkania z wyjątkowymi postaciami.

Pierwszą propozycją jest Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego. W samo południe w Kinie 3D w Galerii Corso inauguracyjny wykład wygłosi krytyk filmowy i niezwykle barwna postać – Wiesław Kot. Jego prelekcja „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego. Mapa drogowa” przybliży sylwetkę reżysera, krytyk spróbuje także zestawić jego produkcje z… utworami patrona festiwalu. Grechuta i Kieślowski spotykają się w pół drogi. Obie postaci wybitne, obie – pozornie tylko – odległe. Z tym, że jak się zastanowić, jakie piosenki Grechuty mogliby śpiewać bohaterowie Kieślowskiego, to już im do siebie wcale nie tak daleko – opowiada Wiesław Kot. Pierwszym obrazem, który zostanie wyświetlony w ramach Przeglądu będzie „Podwójne życie Weroniki” z udziałem między innymi Irène Jacob, Philippa Woltera, Kaliny Jędrusik, Aleksandra Bardiniego oraz Jacka Wójcickiego (artysta będzie gościem GFŚ w czwartek, 4 sierpnia 2016). ”Podwójne życie Weroniki” to metafizyczny dramat opowiadający o losach dwóch kobiet o tym samym imieniu, urodzonych tego samego dnia, mających niemal identyczne życiorysy i zainteresowania, ale mieszkających w innych krajach  – Weronika w Polsce, w Krakowie, a Veronique w Clermont-Ferrand we Francji. Kobiety nie wiedzą o swoim istnieniu, ale…
O tym, warto się przekonać już w kinie. Na spotkanie z Wiesławem Kotem oraz projekcję filmu – wstęp wolny!
Foto: Filip Rudnicki
Foto: Filip Rudnicki

Na granicy dnia i wieczoru świnoujską Promenadą kroczyć będzie Peregrinus czyli tytułowy bohater wielkiego widowiska teatralnego krakowskiego Teatru KTO. Spektakl, w reżyserii Jerzego Zonia, pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku, współczesnego everymana, którego życie „zawieszone” jest pomiędzy domem a pracą w korporacji. „Peregrinus” to widowisko o niespotykanym rozmachu z fantastycznymi maskami oraz kostiumami. Widowisko prezentowane było na największych światowych festiwalach teatralnych zyskując uznanie krytyków oraz przede wszystkim zachwyty publiczności. Pierwsze sceny kroczącego spektaklu rozegrają się o 17.00 na Promenadzie w okolicy Muszli Koncertowej. Wydarzenie, tak jak znakomita większość festiwalowych propozycji, nie jest biletowane.

 Dzien DobryWieczorem, o godzinie 19.00 w Muszli Koncertowej, powiemy oficjalne i muzyczne „dzień dobry”, a twórcom festiwalu towarzyszyć będzie zespół… „Dzień dobry”. Muzycy są laureatami głównych nagród krakowskiego Grechuta Festiwal (w 2008 oraz 2015 roku). W Świnoujściu zaprezentują utwory z programu „Dzień Dobry Panie Marku” z utworami Marka Grechuty w nowych aranżacjach, w koncercie nie zabraknie także autorskich utworów zespołu. Sami o sobie mówią – Muzyka „Dzień Dobry” to pozytywna akustyczna fala. Na koncert wstęp jest wolny.
Jan Kanty Pawluśkiewicz (2)Wieczór pierwszego dnia GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2016 należeć będzie do wyjątkowego artysty, współtwórcy sukcesu Marka Grechuty – Jana Kantego Pawluśkiewicza. Tym razem jednak poznamy inne oblicze Mistrza – nie jako wybitnego kompozytora i muzyka, ale… plastyka. Podczas pierwszego z dwóch spotkań z Mistrzem (kolejna wystawa SENSY BYTY MARY zostanie otwarta w czwartek, 4 sierpnia 2016 o godzinie 18.00 w Galerii Art. MDK) zobaczymy Jego „Ściany w 3D”. Jan Kanty Pawluśkiewicz uprawia sztukę żel-art, której jest twórcą. Technika ta polega na wypełnianiu obrazów pojedynczymi kropkami żelowymi. Początek wernisażu o 22.00, wstęp wolny.
plakat 2Zwieńczeniem dnia będzie ponowne spotkanie z kinem Krzysztofa Kieślowskiego. Tym razem w plenerze – w ramach cyklu „Kino na leżakach” – w Muszli Koncertowej wyświetlony zostanie film „Trzy Kolory. Niebieski”.  To opowieść o trzydziestotrzyletniej Julie, która traci w wypadku samochodowym córeczkę i męża, wybitnego kompozytora. Po nieudanej próbie samobójczej, zrywa więzy z otaczającymi ją dotychczas ludźmi, opuszcza wiejski dom i zaszywa się w paryskim mieszkaniu. Ucieczka od przeszłości kończy się niepowodzeniem – kobietę odnajduje Olivier, przyjaciel jej męża. Na projekcję filmu – wstęp wolny.

Zobacz również

ZUS: termin płatności bonem turystycznym został wydłużony do 31 marca 2023 r.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.