poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA i FILM] Niepełnosprawny Bartek wyruszył w wyprawę na wózku inwalidzkim

[ZDJĘCIA i FILM] Niepełnosprawny Bartek wyruszył w wyprawę na wózku inwalidzkim

Kiedyś chodził, ale choroba na którą jeszcze nie wynaleziono lekarstwa zaatakowała jego mięśnie. W wieku 10 lat musiał się przesiąść na wózek inwalidzki. Bartek Rzońca to młody świnoujścianin pełny optymizmu i zarażający nim innych. W poniedziałek wyruszył w podróż do Zakopanego… na wózku inwalidzkim. Do przejechania ma ponad 800 kilometrów.

Największą pasją Bartka są podróże. To głównie dlatego zdecydował się na podróż do stolicy Tatr.

– Nie mogę ruszyć się z miejsca, ale moja głowa pracuje normalne. Najważniejsze jest, aby pokonać ograniczenia. Po prostu się nie bać. Wiele osób niepełnosprawnych boi się wyjść, a ja chciałbym ich zachęcić i pomóc – mówi Bartosz Rzońca. Pan Bóg w jakimś stopniu mi też pomaga. Dzięki temu, że mam jakąś wiarę, to potrafię sobie z tym poradzić – dodaje.

art-rzoncaWyprawa jest kosztowna, bo Bartek musi mieć asekurację np. na wypadek, gdyby zepsuł się wózek inwalidzki. Pomógł Caritas oraz firma Promedica. Bartek będzie nocował w hotelach, które przyjmą go za darmo.

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a na którą cierpi Bartek, dotyka jednego na 35 tys. chłopców. Konsekwencją choroby jest zanik mięśni i niedowład, powodujący stopniowo coraz większe trudności w chodzeniu i ogólnym poruszaniu się. Okres przeżycia chorych z dystrofią mięśniową typu Duchenne’a jest rożnie długi. Najczęściej dożywają 30 roku życia. Jednak znane są przypadki 40-letnich chorych na tę chorobę.

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.