Strona główna / GRECHUTA FESTIVAL / Grechuta Festival: Świat Mistrza Grechuty!
Aktorzy Teatru Polskiego ze Szczecina zapraszali w poniedziałek na promie Bielik do wzięcia udziału w Grechuta Festival. Foto: Bartek Wutke/MDK

Grechuta Festival: Świat Mistrza Grechuty!

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie się w samo południe kolejną odsłoną Przeglądu filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Wprowadzenia zatytułowanego „Zagrałem u Kieślowskiego” dokona krytyk filmowy Wiesław Kot, a uzupełnią je aktorzy, którzy w filmach Mistrza zagrali – Grażyna Szapołowska oraz Artur Barciś. Na sali obecny będzie także gość specjalny GFŚ, kompozytor do muzyki jednego z obrazów Kieślowskiego – Jan Kanty Pawluśkiewicz. Po spotkaniu na ekranie Ciemna 3D zobaczymy „Krótki film o miłości”. To kinowa wersja “Dekalogu VI” Krzysztofa Kieślowskiego z 1988 roku. Punktem wyjścia do stworzenia fabuły filmu było szóste przykazanie “Nie cudzołóż”.  Film opowiada o relacji pomiędzy niewinnym, zakochanym chłopcem a doświadczoną kobietą, traktującą miłość jako niezobowiązującą grę. Na spotkanie oraz projekcję filmu – wstęp wolny.

Bohaterką kolejnego festiwalowego spotkania będzie Grażyna Szapołowska. Wybitna aktorka opowiadać będzie o swoich życiowych doświadczeniach, karierze, a także promować swoje książki – „Ścigając pamięć”, „Poza mną” oraz „Zapomniałam o Tobie”. Pierwsza z publikacji to autobiograficzna powieść opowiadająca o emocjonalnej podróży, w której codzienność przecinają wspomnienia z dzieciństwa, planów filmowych, miłości, spotkań i podróży. Kolejna to oryginalny zapis cudzej codzienności dostrzeżonej przez autorkę na ulicach miast do których podróżowała. Ostatnia z książek Szapołowskiej to zbiór listów miłosnych, których autorem jest anonimowy wielbiciel aktorki. Spotkanie odbędzie się w Klubie Festiwalowym w Barze Keja Hotelu „Trzy Wyspy”, wstęp wolny.

Kolejnym wydarzeniem GFŚ będzie pełne humoru spotkanie z Arturem Barcisiem. Aktor w solowym programie opowie anegdoty o swojej drodze do aktorstwa. Zaprosi za kulisy teatru i planu filmowego, opowie o tremie, dykcji, różnego rodzaju “sypkach”, czyli aktorskich wpadkach, oraz dowcipach, jakie aktorzy robią sobie na scenie. Wszystko będzie opatrzone piosenkami. Na “Artur Barciś Show” zapraszamy o 18.00 do Sali teatralnej MDK, bilety kosztują 25 złotych.

Wieczorem Muszla Koncertowa na Promenadzie rozbrzmiewać będzie muzyką Sklepu z Ptasimi Piórami. Założycielem zespołu jest Ryszard Leoszewski – kompozytor, wokalista, pedagog, jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina. Usłyszymy poetyckie ballady w klimacie jakie znamy z twórczości Marka Grechuty. Koncert nie jest biletowany.

Zwieńczeniem drugiego dnia i jednocześnie oficjalną inauguracją Festiwalu będzie koncert „Bursztynowe Serce Szczerozłote” czyli zaproszenie do korowodu najwspanialszych utworów z repertuaru Marka Grechuty. Znane i lubiane „złote przeboje”, wykonają: Maciej Zakościelny, Monika Kuszyńska, Andrzej Lampert oraz laureaci krakowskiego Grechuta Festival: Karolina Leszko, Marta Honzatko, Łukasz Jemioła, Tomasz Steńczyk. Każdy z artystów występujący w koncercie zmierzy się z trudną materią niezapomnianych przebojów, wnosząc do ich interpretacji własną, indywidualną wrażliwość. Solistom towarzyszyć będzie zespół Anawa, w składzie, który występował z Markiem Grechutą przez ostatnie dziesięć lat kariery scenicznej oraz Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk. Koncert poprowadzi dziennikarz i fotograf Rafał Olejniczak. Reżyserem widowiska jest Jakub Baran. Będzie to Świat Mistrza Grechuty! Bilety na koncert kosztują 25 złotych.

2 sierpnia 2016 | wtorek

12.00 | Galeria Corso, Cinema 3D |ul. Dąbrowskiego 5 | wstęp wolny

Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego z udziałem gości specjalnych: Grażyny Szapołowskiej, Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Artura Barcisia
Wprowadzenie: Wiesław Kot „Zagrałem u Kieślowskiego„

Projekcja filmu „Krótki film o miłości”

17.00 | Klub Festiwalowy | Keja Bar | Hotel „Trzy Wyspy” | ul. Cieszkowskiego 1 | wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Grażyną Sazapołowską

18.00 | Sala Teatralna MDK | ul. Matejki 11 | bilety: 25 pln

Artur Barciś Show

19.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny

Koncert zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | ul. Chopina 30  | bilety: 25 zł

„Bursztynowe Serce Szczerozłote” | Koncert Inauguracyjny w reż. Jakuba Barana

Wykonawcy: Monika Kuszyńska, Marta Honzatko, Karolina Leszko, Maciej Zakościelny, Andrzej Lampert, Łukasz Jemioła, Tomasz Steńczyk, Zespół ANAWA, Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod dyrekcją Joanny Natalii Ślusarczyk.

Zobacz również

Świnoujścianie na Halowym Mitingu Lekkoatletycznym w Szczecinie

  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w dniu 22 stycznia 2022 r. zorganizował dla zawodników …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.