poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / GRECHUTA FESTIVAL / Grechuta Festival: Świat Mistrza Grechuty!
Aktorzy Teatru Polskiego ze Szczecina zapraszali w poniedziałek na promie Bielik do wzięcia udziału w Grechuta Festival. Foto: Bartek Wutke/MDK

Grechuta Festival: Świat Mistrza Grechuty!

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie się w samo południe kolejną odsłoną Przeglądu filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Wprowadzenia zatytułowanego „Zagrałem u Kieślowskiego” dokona krytyk filmowy Wiesław Kot, a uzupełnią je aktorzy, którzy w filmach Mistrza zagrali – Grażyna Szapołowska oraz Artur Barciś. Na sali obecny będzie także gość specjalny GFŚ, kompozytor do muzyki jednego z obrazów Kieślowskiego – Jan Kanty Pawluśkiewicz. Po spotkaniu na ekranie Ciemna 3D zobaczymy „Krótki film o miłości”. To kinowa wersja „Dekalogu VI” Krzysztofa Kieślowskiego z 1988 roku. Punktem wyjścia do stworzenia fabuły filmu było szóste przykazanie „Nie cudzołóż”.  Film opowiada o relacji pomiędzy niewinnym, zakochanym chłopcem a doświadczoną kobietą, traktującą miłość jako niezobowiązującą grę. Na spotkanie oraz projekcję filmu – wstęp wolny.

Bohaterką kolejnego festiwalowego spotkania będzie Grażyna Szapołowska. Wybitna aktorka opowiadać będzie o swoich życiowych doświadczeniach, karierze, a także promować swoje książki – „Ścigając pamięć”, „Poza mną” oraz „Zapomniałam o Tobie”. Pierwsza z publikacji to autobiograficzna powieść opowiadająca o emocjonalnej podróży, w której codzienność przecinają wspomnienia z dzieciństwa, planów filmowych, miłości, spotkań i podróży. Kolejna to oryginalny zapis cudzej codzienności dostrzeżonej przez autorkę na ulicach miast do których podróżowała. Ostatnia z książek Szapołowskiej to zbiór listów miłosnych, których autorem jest anonimowy wielbiciel aktorki. Spotkanie odbędzie się w Klubie Festiwalowym w Barze Keja Hotelu „Trzy Wyspy”, wstęp wolny.

Kolejnym wydarzeniem GFŚ będzie pełne humoru spotkanie z Arturem Barcisiem. Aktor w solowym programie opowie anegdoty o swojej drodze do aktorstwa. Zaprosi za kulisy teatru i planu filmowego, opowie o tremie, dykcji, różnego rodzaju „sypkach”, czyli aktorskich wpadkach, oraz dowcipach, jakie aktorzy robią sobie na scenie. Wszystko będzie opatrzone piosenkami. Na „Artur Barciś Show” zapraszamy o 18.00 do Sali teatralnej MDK, bilety kosztują 25 złotych.

Wieczorem Muszla Koncertowa na Promenadzie rozbrzmiewać będzie muzyką Sklepu z Ptasimi Piórami. Założycielem zespołu jest Ryszard Leoszewski – kompozytor, wokalista, pedagog, jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina. Usłyszymy poetyckie ballady w klimacie jakie znamy z twórczości Marka Grechuty. Koncert nie jest biletowany.

Zwieńczeniem drugiego dnia i jednocześnie oficjalną inauguracją Festiwalu będzie koncert „Bursztynowe Serce Szczerozłote” czyli zaproszenie do korowodu najwspanialszych utworów z repertuaru Marka Grechuty. Znane i lubiane „złote przeboje”, wykonają: Maciej Zakościelny, Monika Kuszyńska, Andrzej Lampert oraz laureaci krakowskiego Grechuta Festival: Karolina Leszko, Marta Honzatko, Łukasz Jemioła, Tomasz Steńczyk. Każdy z artystów występujący w koncercie zmierzy się z trudną materią niezapomnianych przebojów, wnosząc do ich interpretacji własną, indywidualną wrażliwość. Solistom towarzyszyć będzie zespół Anawa, w składzie, który występował z Markiem Grechutą przez ostatnie dziesięć lat kariery scenicznej oraz Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk. Koncert poprowadzi dziennikarz i fotograf Rafał Olejniczak. Reżyserem widowiska jest Jakub Baran. Będzie to Świat Mistrza Grechuty! Bilety na koncert kosztują 25 złotych.

2 sierpnia 2016 | wtorek

12.00 | Galeria Corso, Cinema 3D |ul. Dąbrowskiego 5 | wstęp wolny

Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego z udziałem gości specjalnych: Grażyny Szapołowskiej, Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Artura Barcisia
Wprowadzenie: Wiesław Kot „Zagrałem u Kieślowskiego„

Projekcja filmu „Krótki film o miłości”

17.00 | Klub Festiwalowy | Keja Bar | Hotel „Trzy Wyspy” | ul. Cieszkowskiego 1 | wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Grażyną Sazapołowską

18.00 | Sala Teatralna MDK | ul. Matejki 11 | bilety: 25 pln

Artur Barciś Show

19.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny

Koncert zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | ul. Chopina 30  | bilety: 25 zł

„Bursztynowe Serce Szczerozłote” | Koncert Inauguracyjny w reż. Jakuba Barana

Wykonawcy: Monika Kuszyńska, Marta Honzatko, Karolina Leszko, Maciej Zakościelny, Andrzej Lampert, Łukasz Jemioła, Tomasz Steńczyk, Zespół ANAWA, Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod dyrekcją Joanny Natalii Ślusarczyk.

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.