Strona główna / Kultura / Koncert chórów szantowych z Niemiec i z Holandii

Koncert chórów szantowych z Niemiec i z Holandii

W sobotę 27.08.2016 o godz. 10.00 w muszli koncertowej w Świnoujściu zaśpiewają chóry szantowe z Niemiec i Holandii.

 

– Chór szantowy „Zweibrücken“ z Niemiec

Chór występuje często we Francji, jak i w kraju związkowym Rheinland Pfalz. W czasie Świąt Bożego Narodzenia występują w katedrach w wielu niemieckich miastach. Pomysłodawcą i założycielem chóru był Helmut Herzig, który to w 1992 roku założył chór i stowarzyszenie liczące obecnie 97 osób w wieku od 10 do 91 lat. Do chóru należy wielu byłych marynarzy.

– Chór szantowy „Shantychor Loxstedt“ z Niemiec

Chór powstał w 1977 roku w miejscowości Loxstedt blisko Bremerhaven. Charakterystyczną cechą chóru jest jego różnorodność muzyczna – chór śpiewa utwory od muzyki klasycznej do tradycjonalnej. Występował często za granicą na festiwalach chórów schantowych. W październiku wystąpi z grupą Kozaków Uralskich w kościele św. Pawła w Berlinie.

– Chór szantowy „Shanty-Chor Insel Usedom e.V.“ z Niemiec

Chór powstał w Karlshagen na wyspie Uznam i jest po stronie niemieckiej wyspy Uznam jedynym chórem muzyki szantowej. Pierwszym dyrygentem był dr Karlheinz Schmidt. W roku 2009 prowadzenie chóru przejęła Uschi Hallaschk, która prowadząc chór przyczyniła się do jego sukcesów. Chór występuje zarówno w Niemczech i zagranicą. Wielokrotnie występował także w Polsce. Od 4 lat, dzięki inicjatywie pani Hallaschk odbywa się Festiwal Muzyki Szanty w Karlshagen, w którym udział biorą chóry z Niemiec i z innych krajów europejskich.

– Chór szantowy „Scheepsjoagers“ z Holandii

Chór powstał w holenderskim mieście Muntendam. W tym roku obchodzi chór swoje 25-lecie. Występował często w audycjach radiowych, jak i w holenderskiej telewizji. Od dawna należy do najlepszych chórów szantowych w Holandii.

Dyrygentem jest Nico Dijkmann. Chór wydał już 9 swoich płyt.

Występ chóru jest zarazem premierą na wyspie Uznam.

Zobacz również

Trzy złota podczas Pucharu Polski dla Centrum EKG

W dniach 24-25/09/22 w Luboniu  odbył się XII Puchar Polski No Gi Jiu Jitsu 2022. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.