Strona główna / Lokalne / Rozbudowa floty promowej. Podpisali list intencyjny

Rozbudowa floty promowej. Podpisali list intencyjny

W szwedzkim porcie Ystad na pokładzie promu MF Mazovia przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali 29 sierpnia br. list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy.

Dokument podpisali Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Piotr Redmerski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej oraz Bjorn Bostrom, prezes Portu Ystad. Obecni byli m.in. Paweł Brzezicki, podsekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Innowacji szwedzkiego rządu oraz władz Regionu Skania.

Celem podpisanego dokumentu jest umocnienie współpracy Polski i Szwecji w zakresie usprawniania dynamicznie rozwijającego się połączenia transportowego  pomiędzy Europą Południową i Europą Północną, a wiodącego przez porty w Świnoujściu i Ystad. Stąd porozumienie zakłada wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich ma rozpocząć prace już w 2019 roku. Nowe jednostki mają mieć 228 m długości, 31 m szerokości i 900 miejsc dla pasażerów. Z kolei szwedzcy partnerzy dostosują infrastrukturę i rozbudują nabrzeża portu w Ystad, by tak duże promy mogły być tam obsłużone.

Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie ministra Pawła Brzezickiego z przedstawicielami władz regionu Skania, miasta Ystad oraz przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Innowacji w Szwecji. Rozmawiano na temat współpracy regionów z obszaru Morza Bałtyckiego.

Obecnie z Terminalu Promowego w Świnoujściu odchodzi 11 promów w kierunku Szwecji. Sześć jednostek zawija do portu w Ystad, dalsze pięć do Trelleborga. Rynek przewozów promowych rozwija się niezwykle dynamicznie. W przeciągu siedmiu miesięcy 2016 r. świnoujski terminal obsłużył o 10 procent więcej drobnicy promowej aniżeli w ubiegłym roku. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Zobacz również

Sztafetowe biegi przełajowe z udziałem szkolnych sportowców

Dnia 28 września 2022 r., Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował sztafetowe biegi przełajowe w …

Jeden komentarz

  1. No i kolejna porcja samochodów, tirów dołączy do tego, co już mamy na Warszowie i S3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.