Połącz się z nami
„gaz_system"

Lokalne

Problemy z parkowaniem w centrum. Rozwiązaniem – płatna strefa

Opublikowano

w dniu

Od dziś świnoujskie instytucje  oraz mieszkańcy miasta mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących zasad funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania na terenie  Gminy  Miasto Świnoujście.

art-parkingNa oficjalnej stronie internetowej Miasta www.swinoujscie.pl (zakładka „konsultacje społeczne”) uruchomiona została sonda. W tym samym miejscu dostępny jest również formularz konsultacyjny, na którym można przesłać swoje wnioski, opinie i uwagi dotyczące strefy. Natomiast 16. września 2016 r. w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami. Początek o godzinie 17.00.

Wielu z nas narzeka, że w centrum naszego miasta brakuje miejsc postojowych. To prawda. W ostatnich latach powstały co prawda nowe parkingi, to jednak wszystko za mało przy stale rosnącej ilości samochodów, zarówno tych należących do nas świnoujścian , jak i gości odwiedzających nasze miasto. Wszyscy też zdajemy sobie sprawę, że jeśli dziś nie podejmiemy działań w kierunku polepszenia sytuacji, to wkrótce będzie jeszcze gorzej.

W ciągu zaledwie dwóch lat ilość pojazdów zarejestrowanych w świnoujskim wydziale komunikacji wzrosła o niemal 2 tysiące! Na koniec ubiegłego roku było ich niemal 20.500, z czego prawie 18 tysięcy to auta osobowe.

Obecnie mamy w mieście ponad 5300 miejsc parkingowych. W samym śródmieściu (ograniczonym ulicami Jana z Kolna, Piastowska, Dąbrowskiego, Staszica, Rybaki i Wybrzeże Władysława IV) – 857.

Musimy działać

Świnoujście, a tym bardziej centrum naszego miasta, nie jest z gumy. Musimy więc wykorzystać każdy sposób, każde miejsce, które usprawni ruch pojazdów. Wielu z nas już dawno zrezygnowało z  komunikacji zmotoryzowanej i przesiadło się na rowery. To oczywiście wygoda, bo nie muszą szukać wolnych miejsc do zaparkowania, a także wymierne korzyści dla zdrowia i tężyzny fizycznej. Trudno jednak wymagać, abyśmy nagle wszyscy poruszali się po mieście wyłącznie na „dwóch kółkach”.

Jednocześnie trudno, aby miasto zapewniało miejsce postojowe każdemu kierowcy akurat tam, gdzie w danej chwili chce się zatrzymać. Zważywszy na stale rosnącą liczbę zmotoryzowanych turystów, jak i ilość aut rejestrowanych w naszym wydziale komunikacji, jest to po prostu niemożliwe. Oczywiście jednocześnie nie oznacza to, że nie powinno nic robić w kierunku polepszenia sytuacji. Tylko w ostatnich trzech latach powstały nowe miejsca parkingowe miedzy innymi przy ulicy Wybrzeże Władysława IV (91 miejsc), przy ulicy Legionów (11 miejsc), ulicy Sienkiewicza (50 miejsc), w kwartale ulic Bema, Dąbrowskiego, Piastowskiej i Piłsudskiego  (65 miejsc). W ramach przebudowy Centralnego Układu  Komunikacyjnego powstało także dodatkowych 127 miejsc na ulicach Dąbrowskiego, Piastowskiej, Grunwaldzkiej i przy placu Wolności. Nowy parking, głównie dla osób korzystających z warszowskiej plaży oraz odwiedzających latarnię morską i Fort Gerharda, powstał już przy ulicy Ku Morzu.

Trzeba budować parkingi

W związku z ograniczeniami terenowymi, w dalszej kolejności miasto zamierza iść szczególnie w kierunku budowy parkingów wielopoziomowych. Jednym z miejsc, gdzie taki obiekt mógłby powstać jest kwartał ulic Piastowskiej, Dąbrowskiego, Bema i Piłsudskiego (150-300 miejsc). Kolejne tereny zlokalizowane  są pomiędzy ulicami Chrobrego i Armii Krajowej oraz w okolicach Uzdrowiskowej.

Parking wielopoziomowy ustawiony w sąsiednim Ahlbecku był receptom na problem z parkowaniem w małej turystycznej miejscowości. Foto: Wojciech Basałygo

Parking wielopoziomowy ustawiony w sąsiednim Ahlbecku był receptom na problem z parkowaniem w małej turystycznej miejscowości. Foto: Wojciech Basałygo

Planowana jest również rozbudowa parkingów na końcu ulicy Uzdrowiskowej (300 miejsc) i przy Alei Interferie (90 miejsc).

To nie wszystko. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz planów zagospodarowania przestrzennego, każdy inwestor budujący w naszym mieście obiekt usługowo-mieszkalny, musi zapewnić – odpowiednio do ilości lokali – miejsca parkingowe. Może to zrobić na własny terenie, bądź w przypadku braku miejsca, na innym wskazanym przez Miasto.

Taniej dla mieszkańców, pół godziny za darmo

Dla zmotoryzowanych nowe miejsca parkingowe w centrum miasta mogą jednak okazać się niewystarczające. Stąd też dodatkowy pomysł organizacji Strefy Płatnego Parkowania w centrum miasta, która przecież sprawdziła się już w dzielnicy nadmorskiej. Wprowadzenie strefy wymusi rotację parkujących pojazdów, a tym samym zagwarantuje większej ilości zmotoryzowanych zaparkowanie w centrum. W praktyce oznacza to łatwiejsze znalezienie miejsca w bezpośredniej bliskości takich obiektów jak banki, ciągi handlowe, apteki i inne.

Prezydent Miasta proponuje, aby mieszkańcy strefy płacili tylko 50 złotych rocznie za kartę abonamentową, uprawniającą do parkowania przy ulicy, przy której zamieszkują; tylko 5 złotych za taką roczną kartę płaciliby posiadacze aut elektrycznych i hybrydowych.

art-parkomatTo nie wszystko. Osobną grupę stanowią kierowcy, którzy zmuszeni są do zaparkowania w centrum, ale na krótki okres, na przykład, aby kupić leki w aptece, wybrać pieniądze z bankomatu, czy zrobienie krótkich zakupów. Właśnie z myślą o takich osobach Prezydent Miasta proponuje, aby pierwsze pół godziny postoju w strefie było bezpłatne.

Za pierwszą godzinę postoju proponowana opłata wynosiłaby 2 złote, za drugą 2,20, za trzecią 2,40, a za czwartą i każdą kolejną 2 złote. To stawki niższe, od tych, które obowiązują już od kilku lat w Strefie Płatnego Parkowania w dzielnicy nadmorskiej. Według projektu, strefa w centrum obowiązywałaby od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00, a w soboty pomiędzy 8.00 a 14.00. Podobnie, jak w dzielnicy nadmorskiej, w niedziele i dni świąteczne parkowanie byłoby darmowe.

Zerowa stawka opłat, czyli mówiąc inaczej, darmowy postój w Strefie Płatnego Parkowania, mieliby kierowcy niepełnosprawni. Podobnie, jak obecnie parkując na tzw. kopertach, czyli w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, kierowca pozostawiając auto w strefie wkładałby za szybę kartę parkingową samochodu, która informowałaby kontrolerów, że pojazd należy do osoby niepełnosprawnej.  Biletów parkingowych nie musieliby kupować również opiekunowie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które mieszkają w Strefie Płatnego Parkowania.

W projekcie uchwały proponuje się wprowadzenie w dzielnicy nadmorskiej całorocznej SPP.

Zostałaby ona poszerzona o odcinek ulicy Sienkiewicza – od ulicy Małachowskiego do Bolesława Prusa.

Wpływy ze SPP byłyby przeznaczane na budowę nowych parkingów oraz remonty dróg i chodników.

Pełny tekst projektu Uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania oraz ustalenia wysokości stawek i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Gminy Miasto Świnoujście jest dostępny na stronie internetowej Miasta www.swinoujscie.pl w zakładce „konsultacje społeczne”.

Propozycja ulic, które weszłyby do Strefy Płatnego Parkowania w centrum miasta:

– ulica Chrobrego od Armii Krajowej do Piastowskiej

– ulica Piastowska od Chrobrego do Dąbrowskiego

– ulica Boh. Września od Chrobrego do Monte Cassino

– ulica Monte Cassino od Armii Krajowej do Piastowskiej

– ulica Armii Krajowej

– Plac Rybaka

– Plac Słowiański

– Plac Wolności

– Plac Kościelny

– ulica Dąbrowskiego

– ulica Bema

– ulica Zaułek Kościelny

– ulica Staszica od Konstytucji 3 Maja do Rybaki

– ulica Rybaki od Staszica do Wybrzeża Władysława IV

– ulica Marynarzy

– ulica Grunwaldzka od Rybaki do Marynarzy

– ulica Wybrzeże Władysława IV od Rybaki do Chrobrego

Zabierz głos

Wnioski, opinie i uwagi na temat proponowanych zasad funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowani na terenie Gminy Miasto Świnoujście, można zgłaszać na  formularzu konsultacyjnym w Biurze Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście przy ulicy Wojska Polskiego 1/5, pokój 129, I piętro, czynne od poniedziałku do piątku włącznie w godzinach 7.30 – 15.30, na Stanowisku Obsługi Interesanta w Urzędzie Miasta Świnoujście (główny budynek przy ulicy Wojska Polskiego 1/5), a także w biurze Informacji Turystycznej przy placu Słowiańskim, czynne w godzinach 9.00 – 17.00 (poniedziałek – piątek) oraz w sobotę w godzinach 10.00 – 14.00.

Można także przesyłać Internetem e-mail: bik@um.swinoujscie.pl bądź pocztą na adres Urząd Miasta Świnoujście Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, ulica Wojska Polskiego 1/5, 72 – 600 Świnoujście z dopiskiem „ SPP – Konsultacje”.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą pobrać druk formularza konsultacyjnego w Biurze Konsultacji Społecznych UM Świnoujście, na Stanowisku Obsługi Interesanta UM Świnoujście bądź w biurze Informacji Turystycznej przy placu Słowiańskim.

Na wnioski, opinie i uwagi czekamy od 1 do 9 września 2016 r. W przypadku wysłania pocztą liczy się data stempla pocztowego.

Swoją opinię można wyrazić również w sondzie internetowej, która znajduje się na oficjalnej stronie Miastawww.swinoujscie.pl w zakładce „konsultacje społeczne”. Sonda czynna będzie do 9 września 2016.

BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524