Strona główna / Lokalne / Problemy z parkowaniem w centrum. Rozwiązaniem – płatna strefa

Problemy z parkowaniem w centrum. Rozwiązaniem – płatna strefa

Od dziś świnoujskie instytucje  oraz mieszkańcy miasta mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących zasad funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania na terenie  Gminy  Miasto Świnoujście.

art-parkingNa oficjalnej stronie internetowej Miasta www.swinoujscie.pl (zakładka „konsultacje społeczne”) uruchomiona została sonda. W tym samym miejscu dostępny jest również formularz konsultacyjny, na którym można przesłać swoje wnioski, opinie i uwagi dotyczące strefy. Natomiast 16. września 2016 r. w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami. Początek o godzinie 17.00.

Wielu z nas narzeka, że w centrum naszego miasta brakuje miejsc postojowych. To prawda. W ostatnich latach powstały co prawda nowe parkingi, to jednak wszystko za mało przy stale rosnącej ilości samochodów, zarówno tych należących do nas świnoujścian , jak i gości odwiedzających nasze miasto. Wszyscy też zdajemy sobie sprawę, że jeśli dziś nie podejmiemy działań w kierunku polepszenia sytuacji, to wkrótce będzie jeszcze gorzej.

W ciągu zaledwie dwóch lat ilość pojazdów zarejestrowanych w świnoujskim wydziale komunikacji wzrosła o niemal 2 tysiące! Na koniec ubiegłego roku było ich niemal 20.500, z czego prawie 18 tysięcy to auta osobowe.

Obecnie mamy w mieście ponad 5300 miejsc parkingowych. W samym śródmieściu (ograniczonym ulicami Jana z Kolna, Piastowska, Dąbrowskiego, Staszica, Rybaki i Wybrzeże Władysława IV) – 857.

Musimy działać

Świnoujście, a tym bardziej centrum naszego miasta, nie jest z gumy. Musimy więc wykorzystać każdy sposób, każde miejsce, które usprawni ruch pojazdów. Wielu z nas już dawno zrezygnowało z  komunikacji zmotoryzowanej i przesiadło się na rowery. To oczywiście wygoda, bo nie muszą szukać wolnych miejsc do zaparkowania, a także wymierne korzyści dla zdrowia i tężyzny fizycznej. Trudno jednak wymagać, abyśmy nagle wszyscy poruszali się po mieście wyłącznie na „dwóch kółkach”.

Jednocześnie trudno, aby miasto zapewniało miejsce postojowe każdemu kierowcy akurat tam, gdzie w danej chwili chce się zatrzymać. Zważywszy na stale rosnącą liczbę zmotoryzowanych turystów, jak i ilość aut rejestrowanych w naszym wydziale komunikacji, jest to po prostu niemożliwe. Oczywiście jednocześnie nie oznacza to, że nie powinno nic robić w kierunku polepszenia sytuacji. Tylko w ostatnich trzech latach powstały nowe miejsca parkingowe miedzy innymi przy ulicy Wybrzeże Władysława IV (91 miejsc), przy ulicy Legionów (11 miejsc), ulicy Sienkiewicza (50 miejsc), w kwartale ulic Bema, Dąbrowskiego, Piastowskiej i Piłsudskiego  (65 miejsc). W ramach przebudowy Centralnego Układu  Komunikacyjnego powstało także dodatkowych 127 miejsc na ulicach Dąbrowskiego, Piastowskiej, Grunwaldzkiej i przy placu Wolności. Nowy parking, głównie dla osób korzystających z warszowskiej plaży oraz odwiedzających latarnię morską i Fort Gerharda, powstał już przy ulicy Ku Morzu.

Trzeba budować parkingi

W związku z ograniczeniami terenowymi, w dalszej kolejności miasto zamierza iść szczególnie w kierunku budowy parkingów wielopoziomowych. Jednym z miejsc, gdzie taki obiekt mógłby powstać jest kwartał ulic Piastowskiej, Dąbrowskiego, Bema i Piłsudskiego (150-300 miejsc). Kolejne tereny zlokalizowane  są pomiędzy ulicami Chrobrego i Armii Krajowej oraz w okolicach Uzdrowiskowej.

Parking wielopoziomowy ustawiony w sąsiednim Ahlbecku był receptom na problem z parkowaniem w małej turystycznej miejscowości. Foto: Wojciech Basałygo
Parking wielopoziomowy ustawiony w sąsiednim Ahlbecku był receptom na problem z parkowaniem w małej turystycznej miejscowości. Foto: Wojciech Basałygo

Planowana jest również rozbudowa parkingów na końcu ulicy Uzdrowiskowej (300 miejsc) i przy Alei Interferie (90 miejsc).

To nie wszystko. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz planów zagospodarowania przestrzennego, każdy inwestor budujący w naszym mieście obiekt usługowo-mieszkalny, musi zapewnić – odpowiednio do ilości lokali – miejsca parkingowe. Może to zrobić na własny terenie, bądź w przypadku braku miejsca, na innym wskazanym przez Miasto.

Taniej dla mieszkańców, pół godziny za darmo

Dla zmotoryzowanych nowe miejsca parkingowe w centrum miasta mogą jednak okazać się niewystarczające. Stąd też dodatkowy pomysł organizacji Strefy Płatnego Parkowania w centrum miasta, która przecież sprawdziła się już w dzielnicy nadmorskiej. Wprowadzenie strefy wymusi rotację parkujących pojazdów, a tym samym zagwarantuje większej ilości zmotoryzowanych zaparkowanie w centrum. W praktyce oznacza to łatwiejsze znalezienie miejsca w bezpośredniej bliskości takich obiektów jak banki, ciągi handlowe, apteki i inne.

Prezydent Miasta proponuje, aby mieszkańcy strefy płacili tylko 50 złotych rocznie za kartę abonamentową, uprawniającą do parkowania przy ulicy, przy której zamieszkują; tylko 5 złotych za taką roczną kartę płaciliby posiadacze aut elektrycznych i hybrydowych.

art-parkomatTo nie wszystko. Osobną grupę stanowią kierowcy, którzy zmuszeni są do zaparkowania w centrum, ale na krótki okres, na przykład, aby kupić leki w aptece, wybrać pieniądze z bankomatu, czy zrobienie krótkich zakupów. Właśnie z myślą o takich osobach Prezydent Miasta proponuje, aby pierwsze pół godziny postoju w strefie było bezpłatne.

Za pierwszą godzinę postoju proponowana opłata wynosiłaby 2 złote, za drugą 2,20, za trzecią 2,40, a za czwartą i każdą kolejną 2 złote. To stawki niższe, od tych, które obowiązują już od kilku lat w Strefie Płatnego Parkowania w dzielnicy nadmorskiej. Według projektu, strefa w centrum obowiązywałaby od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00, a w soboty pomiędzy 8.00 a 14.00. Podobnie, jak w dzielnicy nadmorskiej, w niedziele i dni świąteczne parkowanie byłoby darmowe.

Zerowa stawka opłat, czyli mówiąc inaczej, darmowy postój w Strefie Płatnego Parkowania, mieliby kierowcy niepełnosprawni. Podobnie, jak obecnie parkując na tzw. kopertach, czyli w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, kierowca pozostawiając auto w strefie wkładałby za szybę kartę parkingową samochodu, która informowałaby kontrolerów, że pojazd należy do osoby niepełnosprawnej.  Biletów parkingowych nie musieliby kupować również opiekunowie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które mieszkają w Strefie Płatnego Parkowania.

W projekcie uchwały proponuje się wprowadzenie w dzielnicy nadmorskiej całorocznej SPP.

Zostałaby ona poszerzona o odcinek ulicy Sienkiewicza – od ulicy Małachowskiego do Bolesława Prusa.

Wpływy ze SPP byłyby przeznaczane na budowę nowych parkingów oraz remonty dróg i chodników.

Pełny tekst projektu Uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania oraz ustalenia wysokości stawek i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Gminy Miasto Świnoujście jest dostępny na stronie internetowej Miasta www.swinoujscie.pl w zakładce „konsultacje społeczne”.

Propozycja ulic, które weszłyby do Strefy Płatnego Parkowania w centrum miasta:

– ulica Chrobrego od Armii Krajowej do Piastowskiej

– ulica Piastowska od Chrobrego do Dąbrowskiego

– ulica Boh. Września od Chrobrego do Monte Cassino

– ulica Monte Cassino od Armii Krajowej do Piastowskiej

– ulica Armii Krajowej

– Plac Rybaka

– Plac Słowiański

– Plac Wolności

– Plac Kościelny

– ulica Dąbrowskiego

– ulica Bema

– ulica Zaułek Kościelny

– ulica Staszica od Konstytucji 3 Maja do Rybaki

– ulica Rybaki od Staszica do Wybrzeża Władysława IV

– ulica Marynarzy

– ulica Grunwaldzka od Rybaki do Marynarzy

– ulica Wybrzeże Władysława IV od Rybaki do Chrobrego

Zabierz głos

Wnioski, opinie i uwagi na temat proponowanych zasad funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowani na terenie Gminy Miasto Świnoujście, można zgłaszać na  formularzu konsultacyjnym w Biurze Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście przy ulicy Wojska Polskiego 1/5, pokój 129, I piętro, czynne od poniedziałku do piątku włącznie w godzinach 7.30 – 15.30, na Stanowisku Obsługi Interesanta w Urzędzie Miasta Świnoujście (główny budynek przy ulicy Wojska Polskiego 1/5), a także w biurze Informacji Turystycznej przy placu Słowiańskim, czynne w godzinach 9.00 – 17.00 (poniedziałek – piątek) oraz w sobotę w godzinach 10.00 – 14.00.

Można także przesyłać Internetem e-mail: bik@um.swinoujscie.pl bądź pocztą na adres Urząd Miasta Świnoujście Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, ulica Wojska Polskiego 1/5, 72 – 600 Świnoujście z dopiskiem „ SPP – Konsultacje”.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą pobrać druk formularza konsultacyjnego w Biurze Konsultacji Społecznych UM Świnoujście, na Stanowisku Obsługi Interesanta UM Świnoujście bądź w biurze Informacji Turystycznej przy placu Słowiańskim.

Na wnioski, opinie i uwagi czekamy od 1 do 9 września 2016 r. W przypadku wysłania pocztą liczy się data stempla pocztowego.

Swoją opinię można wyrazić również w sondzie internetowej, która znajduje się na oficjalnej stronie Miastawww.swinoujscie.pl w zakładce „konsultacje społeczne”. Sonda czynna będzie do 9 września 2016.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Świnoujścianie na Halowym Mitingu Lekkoatletycznym w Szczecinie

  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w dniu 22 stycznia 2022 r. zorganizował dla zawodników …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.