Strona główna / Lokalne / Na plaży wybudowano bunkry. Armaty wystrzelą w sobotę!

Na plaży wybudowano bunkry. Armaty wystrzelą w sobotę!

Plaża w okolicy Wiatraka zmieniła się nie do poznania. Stanęły na niej armaty, wybudowano schrony dla żołnierzy, postawiono zasieki. – Wygląda to jak plaża w Normandii w 1944 roku. Miałem takie skojarzenie w pierwszej chwili – mówi 18-letni Mikołaj interesujący się historią. – Widziałem takie w filmie Szeregowiec Ryan.

DSCN7331 (Copy)Na plaży kończy się ustawianie scenerii pod widowisko historyczne. W tym roku rekonstruktorzy wcielą się w żołnierzy: polskich, amerykańskich i sowieckich. Bitwa będzie przedstawiała rozpoczęcie „Operacji Nie do pomyślenia”, według planów której Churchill chciał odbić Polskę z rąk Stalina. Operacja nigdy nie doszła do skutku, a w podręcznikach do lekcji historii ją przemilczano.

3 (Copy)W bitwę na plaży zaangażowani/ne będą: czołg Sherman, czołg t-34, transporter  halftrack SU-57, kołowe pojazdy historyczne, 5 dział ppan i plot, ponad 100 rekonstruktorów,  sekcja kawalerii. Dodatkowo na miejsce widowiska zostanie zrzucona drużyna spadochroniarzy (7 osób) z samolotu An-2, a próbę zrzucenia desantu wykonają dwa kutry desantowe projektu 716 Marynarki Wojennej RP.  W widowisku weźmie też udział grupa rekonstruktorów  podziemia niepodległościowego, a przy bitwie zostanie wykorzystanych blisko 100 kilogramów pirotechniki wojskowej. Widowisko będzie kulminacyjnym elementem VI Dni Twierdzy na Wyspach.

Głównym sponsorem wydarzenia jest Gaz System S.A. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Zobacz również

W niedzielę do Świnoujścia przyjadą Motomikołaje

Corocznej tradycji staje się zadość! Motołaje nadjeżdżają jedno- i dwuśladach. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywnego Wsparcia …

10 komentarzy

  1. Ktoś wie z czego wybudowano bunkry?

  2. Szkoda ze brakuje informacji o której godzinie to się odbędzie

  3. i to jest impreza anie jakies denne karuzele kultury

  4. Będzie bardzo fajnie na pewno! Nie mogę się doczekać! 🙂

  5. Historia sie pisze od nowa.

  6. o ktorej ta akcja ma byc
    ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.