Strona główna / Lokalne / Wojsko pomogło przy historycznej rekonstrukcji

Wojsko pomogło przy historycznej rekonstrukcji

Unthinkable to planowana przez Brytyjczyków operacja, której celem było wyrwanie Europy Wschodniej spod okupacji rosyjskiej. W lipcu 1945 roku z Armią Czerwoną miały zetrzeć się wojska polskie, brytyjskie, amerykańskie i niemieckie. W sobotę marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pomogli przy organizacji rekonstrukcji.
Sobotnie przedstawienie stanowiło jedną z atrakcji VI edycji Dni Twierdzy na Wyspach. DSC_6734W programie dwudniowej imprezy znalazło się m.in. zwiedzanie świnoujskich fortów oraz podziemnego miasta z czasów zimnej wojny, pokaz czołgów i dawnych pojazdów militarnych na plaży przy wiatraku, historyczna parada ulicami miasta, turniej łuczniczy, wystawy i prelekcje. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża już na stałe włączyła się w organizację tego wydarzenia. Współpraca pomiędzy 8.FOW a głównym organizatorem – Świnoujską Organizacją Turystyczną to doskonała okazja do promocji zarówno wojska, jak i Świnoujścia.

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

5 komentarzy

 1. Rekonstrukcja to także uzbrojenie i umundurowanie. Taktyka. Sposób zachowania czy poruszania się np. pojazdów. Czyli- to co pokazano na plaży – mimo że organizatorzy pisali o tym WIDOWISKO BATALISTYCZNE – było rekonstrukcją! Pasjonaci byli ubrani w mundury, pojazdy były oryginalne i poruszały się w określonym szyku.. itd. Co do przebierańców- zanim kogoś obrazisz stań przed lustrem. I zadaj sobie pytanie czy zrobiłeś by np. popularyzować historię. Brawo dla pasjonatów!

  • To nawet nie jest polityka historyczna. To jest dewiacja historyczna. Bo jak inaczej nazwać inscenizację wyzwalania plaży w Świnoujściu i to w 1946 roku przez wojska alianckie ?
   Otóż drogi panie Marcinie K.
   Nasi sojusznicy : Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już od zakończenia II Wojny Światowej robili wszystko aby odebrać Polsce Ziemie Zachodnie. Skoro nas Polaków i tak spisali na straty, oddając nas w radziecką strefę wpływów, to tym bardziej nie zależało im na naszych zdobyczach terytorialnych. Już na konferencji poczdamskiej w lipcu 1945 roku Winston Churchill nalegał by nie przekazywać Polsce niemieckich miast. Na całe szczęście dla Polski Churchill już w lipcu 1945 stracił władzę na rzecz lejburzystowskiego Clementa Attleee, który był przeciwny konfliktom z ZSRR i w 1946 zawarł z ZSRR traktat handlowy. USA ? Amerykański sekretarz stanu w gabinecie Harry’ego Trumana, James Byrnes, który we wrześniu 1946 roku odwiedził Stuttgart, głośno opowiadał się przeciwko utrwaleniu polskiej granicy zachodniej. Ten słynny Plan Marshalla zakładał że Polska miałaby oddać Niemcom cały Dolny Śląski, Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie aż do Kołobrzegu.
   Jeszcze we wrześniu 1953 roku Wielka Brytania przygotowywała tajny projekt pozbawiający Polskę terytorium między Nysą Kłodzką i Łużycką w wypadku podpisania traktatu pokojowego między czterema mocarstwami a zjednoczonymi Niemcami. Proszę więc zamiast stania przed lustrem w przebraniu Amerykanina wyzwalającego świnoujską plażę, odwiedzić świnoujską bibliotekę, a zwłaszcza dział historii najnowszej. To ten pokonany w ostatni weekend, na świnoujskiej plaży „rusek” , zagwarantował panu POLSKIE Świnoujście. Takie są fakty historyczne i żadne „widowiska” tego nie zmienią.

   • głos z odchłani

    Szanowny Przedmówco
    ewidentnie widać, że wychowano Pana na wzorowego bolszewika. Proszę zanim coś Pan napisze sięgnąć do innych źródeł niż publikacje MON z 1963 roku. Naprawdę! Wystarczy np. przeczytać pracę cytowaną przez kroniki- tam są dokładne informacje o tle politycznym.
    ps. naiwny nie jestem i w to że ktoś- czyli Brytyjczycy chcieli dla nas dobrze nie wierzę. Ale w dyrdymały o tym jacy to Sowieci i STALIN byli dla nas dobrzy może uwierzyć tylko dziecko. Albo sprawny bolszewicki propagandzista.
    Co do drugiej części wypowiedzi ad , tego co jest a co nie jest rekonstrukcją- każdy pretekst by pobudzić dwie szare komórki Polaków do myślenia o swojej historii zasługuje na pochwałę.

    • Impertynencie z „odchłani” !
     Polemika z wami to jak uczenie głuchego śpiewu.
     Na dodatek zamiast argumentów ad meritum używacie argumentów ad personam i z dumą wypinacie pierś , że dowaliliście wrogowi grubą obelgą.
     Nie wiem jakie „kroniki” wertujecie.
     Ja namawiam do czytania poważnych opracowań historycznych dotyczących Polskich Ziem Zachodnich i stosunku Aliantów do polskości tych ziem.
     To powinno otwierać wasze oczęta, tak abyście zaczęli kojarzyć fakty.
     Stalin przydzielając Polsce tzw. Ziemie Zachodnie nie myślał aby zrobić dobrze Polsce, ale sobie – w dłuższej perspektywie : im dalej państwo niemieckie od granic Rosji tym dla niej lepiej. Wyszło , że miał rację. Proszę w przyszłym roku w ramach ćwiczeń cielesnych z dewiacji historycznej ,pokazać zgromadzonej na plaży gawiedzi ,jak Alianci przekazują generałowi SS klucze do Świnoujścia.
     Jednocześnie chylę czoła przed szefostwem tego zlotu harcerskiego w Świnoujściu, że nie pozwoliło wciągnąć młodzieży harcerskiej , w tę tpolityczną hucpę.

 2. Rekonstrukcja to odtworzenie czegoś co było w rzeczywistości, ale zostało zniszczone lub uszkodzone.
  Nie można rekonstruować czegoś co się nie wydarzyło.
  To co ci przebierańcy zrobili, nadaje się do Holywood.
  Tam mogą w przyszłym roku „rekonstruować” atak Apaczów na Waszyngton przy wsparciu lotnictwa Siuksów oraz marynarki wojennej Komańczów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.