Strona główna / Lokalne / Kombinują przy podatkach z gazoportu

Kombinują przy podatkach z gazoportu

Miasto liczyło, że wpływy z podatku pokryją 15 proc. wkładu własnego na budowę tunelu pod Świną. Pieniądze miały być także motorem do inwestycyjnego ożywienia miasta i rekompensatą za straty w turystyce. Opozycja grzmi o zagraniu mieszkańcom Świnoujścia na nosie. Mieszkańcy sądzą podobnie.

Prezes Polskiego LNG Jan Chadam zwrócił się do władz miasta o obniżenie przyszłorocznego podatku z terminala LNG z 40 mln złotych do 20. Tłumaczy to koniecznością podniesienia konkurencyjności terminala. Jeżeli prezydent Janusz Żmurkiewicz zgodzi się, poważnie ucierpi na tym jego autorytet. Aż 82 proc. pytanych przez nas mieszkańców odpowiedziało, że miasto nie powinno przystawać na ustępstwa w sprawie podatków.

Miały być rekompensatą

Pismo z prośbą wpłynęło na ręce prezydenta i przewodniczącej rady miasta. Jego treść wprawiła samorządowców w złość i zakłopotanie. Nie tylko oni liczyli, że podatki od największej inwestycji w kraju, sprawią że w mieście uda się przeprowadzić szereg inwestycji potrzebnych mieszkańcom. Przypomnijmy, że za zgodą na lokalizację terminala LNG w Świnoujściu przemawiały milionowe podatki. To dlatego mieszkańcy i samorządowcy przystali na wycięcie lasu, zabranie fragmentu plaży i poniesienie ryzyka płynącego z funkcjonowania terminalu w turystycznym kurorcie.

Kpina z mieszkańców

Poseł partii .Nowoczesna Piotr Misiło na antenie Radia Szczecin twierdził, że pozbawienie Świnoujścia tych środków byłoby grandą. Jednak zaraz po chwili dodał, że sondowanie nastrojów samorządowców oraz test, czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy. Senator PO Tomasz Grodzki wyraża się w bardziej dobitnych słowach: „To jest kpina z mieszkańców Świnoujścia i kpina z mieszkańców Pomorza Zachodniego”.  Podobne nastroje, niezależnie od sympatii politycznych, mają także sami mieszkańcy Świnoujścia. W naszej sondzie aż 82 proc. pytanych, uważa, że miasto nie powinno godzić się na zmniejszenie podatków.

Wojewoda studzi nastroje

Rola negocjatora przypadnie nowemu wojewodzie Krzysztofowi Kozłowskiemu. Jak powiedział na radiowej antenie, postara się załatwić tę sprawę polubownie. Jak podkreślił budowa tunelu i wkład własny Świnoujścia, czyli 15 procent, nie są zagrożone. Jednak w przypadku podatków z gazoportu nie chodzi tylko o pieniądze na tunel. Miliony złotych miały być skierowane w budownictwo komunalne, poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, komfort życia i być przeznaczone na poprawę infrastruktury turystycznej, tak aby pokryć ewentualne straty płynące ze spadku liczby turystów spowodowane działalnością terminala LNG.

Komentarz

Aż trudno uwierzyć, że rząd PIS byłby w stanie posunąć się do szantażu: my wybudujemy tunel – wy zgodzicie się na obniżenie podatków lub co gorsza – opracowania prawa tak, aby całkowicie zwalniało spółkę z płacenia podatków lokalnych. Decyzja o tym zapadnie na szczeblu partyjnym i nie małą w tym rolę będzie mieć Joachim Brudziński – człowiek nr 2 w Prawie i Sprawiedliwości. Zdaje się, że właśnie teraz przyszedł moment, aby sprawdzić czy miłość Brudzińskiego do Świnoujścia i sympatia do prezydenta Janusza Żmurkiewicza to jedynie puste deklaracje, czy prawda.  Zakulisowo mówi się, że prośba celowo napłynęła ze spółki Polskie LNG, a nie GAZ Systemu, aby obarczyć winą prezesa Jana Chadama. Prezydent Janusz Żmurkiewicz podkreślił, że nie podejmie decyzji szkodzących miastu i jego mieszkańcom.

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

2 komentarze

 1. Ograli was jak dzieci. Miała być Arabia Saudyjska mlekiem i miodem płynąca, a wyjdzie z tego smutne przemysłowe miasteczko jakich pełno na Śląsku. Na horyzoncie piękny widok gazoportu i setki kontenerowców, na samochodach elegancki ochronny pył z przeładunku soi, w oczach błysk ale nie z powodu wiatru, tylko z duszącego zapachu chemii, a w tle szum przejeżdżających tysięcy ciężarówek. No ale za to będziecie mieli tunel, no i nowe miejsca pracy w przemyśle, a nie w tej durnej turystyce, gdzie przecież trzeba nauczyć się paru zdań po niemiecku ( a tfuu! ). No i chyba wreszcie szpital rozbudują, bo trzeba będzie powiększyć o oddział onkologii i chorób płuc. Mnie nie zależy bo i tak stąd wyjeżdżam – kierunek natura i spokój. Ale na moje miejsce przyjedzie świeża krew „robotnicza”. Zatem przyjmijcie ich dobrze. Pozdrawiam ciepło

 2. Jakoś Nas mieszkańców trzeba ukrać za wybory…..
  Czy Pan Prezydent Źmurkiewicz dał sie zrobić w tzw jajo ?? Czy moze „jojo” ma taki plan aby prezydenta zrobic w jajo ??
  Czy My mieszkańcy jestesmy tak głupim społeczeństwem ,ze chcemy sie zgodzic na tunel w takim kształcie ??? Po co jest ta cała pompa na tunel ?na pseudo tunel jedno-rurowy za ktory przyjdzie nam placic za kazdy przejazd od 3 zł -kazdy ,nawet staly mieszkaniec Świnoujścia .
  Port kontenerowy ??? Moze tak inne tereny ??
  Moze tak Kroniki Portowe i inne lokalne media ,lokalni politykersi zainicjuja lokalne referendum ???
  2-3 pytania czego chcemy i co chcemy w zamian za port kontenerowy -dodam tylko ,ze jest on nam bardzo potrzebny do rozwoju .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.